metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
Starosta Bosonoh Miroslav Sojka
Větší foto
Starosta Bosonoh Miroslav Sojka | foto: MČ Brno-BosonohyMetro.cz

5+1 otázka pro starostu Bosonoh

10. března 2018  17:38 Radek Babička
Tradiční série rozhovorů tentokrát zamířila do Bosonoh. Malá obec se k Brnu připojila teprve začátkem 70. let a městskou částí s vlastní samosprávou se stala v roce 1990. Nyní zde žije přibližně dva a půl tisíce obyvatel. Atmosféru maloměsta však narušuje automobilová doprava. Místní silnice druhé třídy dlouhodobě překračuje limity hluku. I na tento problém jsme se zeptali bosonožského starosty Miroslava Sojky.

Jaké projekty jsou v Bosonohách nejzásadnější pro aktuální volební období a jak to momentálně vypadá s jejich realizací?
Současné volební období se pomalu chýlí ke konci, takže můžeme rekapitulovat. Klíčová pro nás byla výstavba pohybově-relaxačních prostor v ZŠ na Bosonožském náměstí. Ty jsme slavnostně otevřeli v září roku 2016. Naším dalším cílem bylo řešení využití budovy bývalé samoobsluhy. Pozemek se nám podařilo odkoupit a loni v červnu jsme zde po rekonstrukci financované z rozpočtu městské části otevřeli prodejnu potravin. Dalším bodem našeho programu bylo vybudování parkoviště v Ševčenkově ulici. I tato investiční akce se podařila a vzniklo tak čtrnáct parkovacích míst pro naše občany.Brno se v poslední době potýká s nedostatkem bytů. Jak je to s dostupností bydlení v Bosonohách?
V Bosonohách máme sedmnáct obecních bytů a ty jsou plně obsazeny. Poptávka po bytech tu stále je, ale zatím neplánujeme žádnou výstavbu. Bude-li mít nějaký developer zájem, rádi s ním budeme spolupracovat.

Jak jste spokojeni s obslužností Bosonoh MHD? Co říkáte na zavedení nové linky 51?
Nová linka 51 má dle provozovatele propojit relativně blízké lokality, kde doposud nebyla vedena žádná linka veřejné dopravy, třeba naše Bosonohy s Troubskem. Osobně ji považuji ale spíše za vyhlídkovou a velmi příležitostnou. Obslužnost Bosonoh nám nijak zásadně neřeší. Místo linky 51 bychom uvítali více spojů směřujících do Bosonoh a jednoznačně by pomohlo prodloužení linky 69 do centra.

Osobní automobilová doprava trápí občany Bosonoh už velmi dlouho, a to především hlučností. Jaká je v tomto ohledu situace nyní? Daří se vám s krajem, který problémovou silnici spravuje, vyjednávat nějaké kroky ke zlepšení situace?
Nejen osobní, ale zvláště nákladní doprava trápí naše občany. Na jedné straně je to dálnice D1 protínající jižní okraj Bosonoh, na straně druhé krajská silnice 602 vedoucí prostředkem městské části. Už v roce 2005 proběhlo na této silnici měření intenzity dopravy, které ukázalo, že tudy projede téměř sedmnáct tisíc aut denně. Na tenhle vysoký počet však nikdo nereagoval – ani vlastník komunikace, jímž je kraj.

Limity hluku a prašnosti jsou i v současnosti vysoké a překračují povolené normy. Jihomoravský krajský úřad ani krajská hygienická stanice však pro ochranu občanů nic nedělají. V případě kolapsu na dálnici jsou Bosonohy mimo provoz. Do budoucna plánované křížení silnice R43 s dálnicí D1 situaci ještě zhorší. Všichni doufáme, že bude v brzké době zahájeno budovaní obchvatu Bosonoh.

Magistrát plánuje dobudování bosonožské kanalizace. Byť se jedná o akci města, předpokládám, že s vámi plány konzultují, a máte tedy přehled, jaká je situace nyní.
Bosonohy jakožto brněnská městská část nemají v 21. století z 85 procent kanalizaci. Místy tečou splašky i po komunikaci, což je samozřejmě nepříjemné. Když jsem byl před čtyřmi lety zvolen starostou, dočetl jsem se v denním tisku v rozhovoru s náměstkem primátora Richardem Mrázkem, že výstavba kanalizace bude zahájena v roce 2016. Jak bývá dobrým zvykem, nestalo se. Osobně jsem se s panem náměstkem sešel a dozvěděl jsem se od něj, že zahájení výstavby je nově plánováno na přelom let 2017 a 2018. Posunutí výstavby mi pan Mrázek odůvodnil tak, že se jedná o politické rozhodnutí. Jak se termín realizace blížil, dozvěděl jsem se o dalším posunu, tentokrát na přelom let 2019 a 2020. Doufám, že k dalším posunům už nedojde, jinak bychom také mohli přijít o dotace z Evropské unie, s nimiž se na tuto akci počítá. Jedná se o velký projekt, kanalizace by se měla budovat ve více než dvaceti ulicích v celkové délce čtrnácti kilometrů. Na datum realizace byste se ale měl zeptat spíše pana náměstka Mrázka.

Jaká jsou vaše oblíbená místa v Bosonohách?
Oblíbené místo je pro mě asi domov. A myslím, že to tak mají i všichni ostatní. Doma nás totiž neobtěžuje hluk ani prach z dopravy v takovém měřítku.Komentáře

Hlavní zprávy

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  13:45

Rodiče na svých potomcích nešetří.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Ciaooo Italia

Jakub Kohák
vydáno 25. září 2018  11:11

Moje žena – napůl Italka – mi celý život opakuje, jací jsou Italové lajdáci, píše Jakub Kohák ve svém sloupku.  celý článek

Naučte se jazyk elfů

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  9:55

Plánujete začít s japonštinou, albánštinou, tibetštinou nebo nizozemštinou? Vyrazte na Evropský den jazyků.  celý článek

Bez tramvají i metra C

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  8:45

Pražany a návštěvníky metropole v následujících dnech potrápí mimořádné výluky MHD.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám