metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Nenechte plíseň rozšířit, začněte ji léčit co nejdříve

  15:51
Plíseň na kůži nebo na nehtech není nic neobvyklého. Chytit ji můžete kdykoliv a kdekoliv. Plíseň je velmi úporná. Pokud napadne kůži nebo nehty, těžko se jí zbavuje. Někdy si člověk ani neuvědomí, že se jedná o plísňovou infekci – jako klasická plíseň totiž nevypadá. Na hladké kůži jsou obvykle okrouhlá zarudlá ložiska se šupinami na okrajích projevů.
Nohy, plíseň | foto: Profimedia.cz

Plísňová onemocnění jsou v populaci velice frekventovaná, jsou způsobena houbami a kvasinkami. „Nejčastěji k nám do ambulance přicházejí ženy s plísní na nehtech rukou a nohou – klinicky je nehtová ploténka lomivá, ztluštělá, zhrubělá, drolivá. Dále plíseň může postihnout pokožku na různých částech těla – rukách, na ploskách, bércích, tříslech, vousech, na hlavě a trupu. Lokální nález je různorodý, většinou se projevuje červenou kůží s nánosem šupin. I další kožní onemocnění však mohou mít v některých lokalizacích podobný klinický obraz,“ říká Jana Chlebková, kožní lékařka Nemocnice Nový Jičín.

Nakazit se můžete při kontaktu s výtrusy hub. Ty zůstávají na předmětech používaných nakaženou osobou, například na ručníku nebo v botách. Zdrojem mohou být i podlahy zařízení, kde chodí větší množství osob na boso, jako jsou bazény, sprchy či sauny.

„Předcházet kožním problémům tak lze důslednou prevencí oděrek nebo prasklin kůže, hlavně na chodidlech. Nejjednodušším receptem je nechodit v okolí bazénů na boso a pořídit si třeba plážové žabky. To se týká i společných sprch, nejen na koupalištích, ale třeba i ve fitness centrech, kde lze rovněž přijít do kontaktu s olupujícími se kožními buňkami jiných osob,“ doporučuje dermatolog Lékařského domu Praha 7 MUDr. Miloš Kravciv.

Po koupání se důkladně osprchujte, na chodila použijte antibakteriální mýdlo, a osušte zejména prostory mezi prsty. Po návštěvě bazénu je vhodné preventivně ošetřit chodidla některým z volně prodejných dezinfekčních prostředků.

V lékárně najdete také volně dostupné přípravky na odstranění plísní, odborníci ovšem radí obrátit se nejprve na lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. „Někdy pomůže vyměnit uzavřenou obuv za vzdušnou. Ve většině případů doporučuji navštívit kožního lékaře,“ doplňuje Kravciv.

Jak se vyhnout nákaze

  • K nákaze dochází při kontaktu s výtrusy hub.
  • Spory hub jsou na předmětech používaných nakaženou osobou, například na ručníku nebo v botách.
  • Zdrojem mohou být i podlahy zařízení, kde chodí větší množství osob na boso, jako jsou bazény, sprchy, sauny.
  • Plíseň postihuje častěji nohy, protože se více potí, přičemž vlhko a teplo je příznivým prostředím pro růst hub.
  • Při zánětech nehtových lůžek pomáhají také koupele rukou nebo nohou v odvaru slézu. Nejvhodnější je divoce rostoucí sléz. Potom můžete nehtová lůžka potřít měsíčkovou mastí.
Autor:

Hlavní zprávy

Česko nalezlo novou drogu. Jmenuje se workoholismus a je hodně rozšířená

vydáno 25. dubna 2024  10:51

Závislost na práci jako nový fenomén? Upracovat se k zbláznění není pro některé lidi žádný problém. Ne každý je v tom ale vlastní vinou.  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek