metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Poche je na seznamu ministrů, potvrdil Babiš
Větší foto
Poche je na seznamu ministrů, potvrdil Babiš | foto: iDNES.cz

Andrej Babiš dostane vládu, části ČSSD ale vadí komunisté

27. června 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje nové i staronové ministry.

Dvakrát a dost. To je plán, se kterým jmenovaný premiér vstupuje do další bitvy o důvěru kabinetu.

Na Hrad si přijde vyslechnout rozhodnutí hlavy státu, jestli mu posvětí všechna jména, která mu v pondělí předložil. A chce už konečně vládu posvěcenou Poslaneckou sněmovnou. Doufá, že KSČM od podpory neustoupí.

Nový kabinet

  • ANO: Andrej Babiš, premiér, Dan Ťok, doprava, Alena Schillerová, finance, Taťána Malá, spravedlnost, Marta Nováková, průmysl a obchod, Adam Vojtěch, zdravotnictví, Lubomír Metnar, obrana, Lubomír Brabec, životní prostředí, Robert Plaga, školství, mládež a tělovýchova, Klára Dostálová, místní rozvoj
  • ČSSD: Jan Hamáček, vnitro, Miroslav Poche, zahraničí, Petr Krčál, práce a sociální věci, Miroslav Toman, zemědělství, Antonín Staněk, kultura

Je více než pravděpodobné, že ministrem nebude Miroslav Poche, kandidát nepřijatelný pro prezidenta. Pozvánku na dnešní jmenování z Pražského hradu nedostal. Sociální demokracie ale doufá, že i přes možné dočasné vedení zahraničního resortu třeba Janem Hamáčkem s jeho jmenováním uspějeČSSD ale nehraje jen o Miroslava Pocheho. Části jejích členů stále silně vadí podpora ze strany komunistů.

Navíc ne všichni sociální demokraté věří v legitimitu nedávného stranického referenda. Šíří se zvěsti o manipulacích s výsledky. Hlavně tam, kde se už dříve vykazovaly velké počty „papírových“ členů strany a kde byla v referendu překvapivě vysoká účast a výrazný souhlas pro vládu společně s ANO.

Politolog Kubáček: Zeman je teď silný

Sestavením nové vlády a jejím jmenováním problémy v domácí české politice zřejmě nekončí. Myslí si to i politolog Jan Kubáček.

Dá se vsadit na stabilitu komunistické podpory?
To se odvíjí od toho, jak bude koalice stabilní. Pokud bude rozhádaná, apetit komunistů poroste. Promluví do toho i fakt, jak se budou vyvíjet preference komunistů v průběžných průzkumech veřejného mínění. Pokud by jejich voliči utíkali buď k Babišovi, nebo se jim naopak podpora miliardáře nelíbila, komunisté bouchnou do stolu a vysloví nesplnitelné požadavky a nakonec opustí svou podporu vlády. Pokud se ukáže, že to jejich voličům nevadí, tak budou postupně vypouštět neškodné návrhy tak, aby „spor“ vyhovoval jak jim, tak Babišovi. Také je nepominutelný fakt, že zatímco dřív měli přístup maximálně k funkcím ve Sněmovně, nyní se jim otevírají dveře k místům ve státní správě, dozorčích radách státních firem. To je lákavé.

Neškodí sociálním demokratům urputná snaha být ve vládě za každou cenu?
Kuriózně jim už nemůže být asi hůř. Škodí jim, že perou špinavé prádlo na veřejnosti. Veřejnost je netrestá ani tak za to, že půjdou do vlády, ale že řeší jen personálie, že nemají vlastní velká témata. Hádají se o lidi, dali se do této situace vmanévrovat. Nehádají se o témata důležitá pro jejich voliče. Pokud budou pokračovat v bratrovražedném sporu, mohou se dostat do situace, že budou pod pět procent.

O vládě výrazně rozhoduje Miloš Zeman. Nemáme už prezidentský systém?
Aktuálně ho máme, ale jak se bude blížit konec jeho mandátu, bude i Zemanova moc slábnout. Navíc prezident je silný jen do té míry, kam ho pustí premiér. To v minulosti ukázal silný Špidla ve vztahu k Václavu Havlovi, Gross naopak musel Klausovi ustupovat. Síla prezidenta je odvislá od síly předsedy vlády.

Opozice zatím nenašla společný hlas. Může být ještě roztříštěnější než v současnosti?
Ano, může, to se v minulosti už občas stalo. Opozice zatím prospívá nejvíc Pirátům, ODS to také zklidňuje. Uvidíme, jestli to povede k větší spolupráci mezi lidovci, TOP 09 a STAN. Jediná šance je kooperovat a profilovat se vedle ODS, Pirátů a SPD. Piráti se tváří jako opozice na druhou a konzervativní opozice je zase záležitostí ODS, která má ale větší potenciál, než se zatím jeví. Pokud by zmizel Kalousek, asi by TOP 09 a další strany měly větší možnosti najít společnou notu. Zatím se to pere uvnitř topky mezi Pospíšilem a Kalouskem.

Ovlivní tahanice kolem vlády blížící se podzimní komunální volby?Samozřejmě, komunální politika je stále víc odrazem politiky celostátní. Pokud se nová koalice nepovede, voliči začnou primárně trestat ČSSD, nespokojení odejdou nebo také v případě ANO ho někteří voliči nepodpoří, nebo odejdou jinam. Takže i Andrej Babiš potřebuje úspěšné finále.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám