metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Pondělí, 21. května 2018. Svátek má Monika.
(ilustrační snímek)
(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Antibiotika na viry neplatí

6. února 2018  10:34 Kamila Hudečková
Chřipka je v plném proudu, mnoho okresů hlásí stav epidemie. Pokud onemocníte, nesnažte se nemoc přechodit nebo nedoléčit. Zaděláváte si tím na možná rizika.

Typickým příznakem chřipky je její rychlý nástup. Ráno vám ještě nic není a navečer ulehnete s horečkou, která může atakovat 40 stupňů. Koho by to nevyděsilo, především pokud postiženým je dítě. Spousta rodičů malého pacienta naloží a jedou na pohotovost s tím, že přece musí dostat antibiotika, když má tak vysoké horečky. Ale to je omyl.Chřipka je virového původu a na ní antibiotika nezabírají. Ty likvidují pouze infekce, za jejichž původem stojí bakterie – typickým příkladem je angina nebo záněty močových cest.

Rizikové skupiny

  • Dospělí nad 60 let
  • Rizikové osoby s chronickým onemocněním (plicní, srdeční, cévní, ledvinové onemocnění, diabetes)
  • Osoby se sníženou imunitou
  • Těhotné ženy a malé děti
  • Pacienti v zařízeních dlouhodobé péče
  • Pracovníci ve zdravotnictví a sociálních ústavech

Takže nejen, že antibiotika nepomohou, ale ještě se jejich nadužíváním může vypěstovat takzvaná rezistence. To znamená, že až je budete opravdu potřebovat, nezaberou. Pokud se totiž antibiotika užívají často, přestávají účinkovat na citlivou populaci bakterií a jsou důvodem toho, že přerostou v bakterie odolné. Pak se může stát, že antibiotika přestávají fungovat úplně.

Pokud tedy máte chřipku či jiné onemocnění především dýchacích cest, antibiotika vám nepomohou. Někdy se ale stane, že i chřipka se zkomplikuje. Přidá se například zápal plic nebo zánět vedlejších nosních dutin. Pak už je předepsání antibiotik na místě.

K tomu, zda antibiotika nasadit, pomáhá lékařům rychlé vyšetření měření hladiny bílkoviny označované CRP. Z kapky krve, která se odebírá z prstu, dokáže lékař přímo v ordinaci během pár minut zjistit, zda se jedná spíše o virovou či bakteriální infekci. Pokud je hladina nízká - 6 až 40 mg/l, jedná se o viry. Je-li hodnota vyšší než 40 mg/l, pak jde pravděpodobně o bakterii - pak má nasazení antibiotik význam. U nízkého CRP nikoli.

Prevence

  • Zdravý životní styl
  • Výživa, otužování, pohyb, dostatek spánku a odpočinku, psychická pohoda
  • Dodržování hygienických zásad
  • Vyhýbat se v období epidemie kumulaci lidí

Chřipkové viry se dělí do tří skupin označených A, B, C, které se dále dělí do několika kmenů. Nejčastějšími původci tradičních podzimních a zimních epidemií jsou viry ze skupiny A a B. Viry skupiny C způsobují jen mírnější onemocnění a postihují pouze děti.

Nemoc se velmi dobře přenáší dvěma způsoby: vdechnutím infikovaných kapének při kýchání či smrkání nemocného člověka a to při mluvení, kašlání či líbání. Druhý způsobe je dotykem infikovaného místa, přes použité nádobí, hračky, PC klávesnice, kliky u dveří či nákupní košíky.

Chřipku nepodceňujte a vyležte ji aspoň sedm dní. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku komplikací. Mezi nejčastější patří zápal plic a záněty vedlejších nosních dutin, ale objevují se i závažnější, jako je zánět srdečního svalu či ledvin nebo zánět mozkových blan.Komentáře

Hlavní zprávy

Verdunské bojiště má jizvy i po sto letech

Na pohřebišti nedaleko pevnosti Douaumont leží 130 tisíc německých i...
vydáno 21. května 2018  15:52

Kanonáda jako u Verdunu. Tohle rčení se v roce 1916 navždy vžilo do vojenského i civilního slovníku.  celý článek

Sloupek Ondřeje Šteffla: Maturita!?

Ondřej Šteffl
vydáno 21. května 2018  13:13

Za první republiky ten, kdo měl maturitu, byl skutečně Někdo. Dnes dokončí vysokou školu desetkrát více lidí, než mělo tehdy maturitu. Maturita byla...  celý článek

Cestujeme jako o život, kufry balí nejvíc senioři

(Ilustrační snímek)
vydáno 21. května 2018  11:52

Zamlada jsme nemohli, teď si to vynahradíme. Tak přemýšlí stále víc Čechů z věkové kategorie 55 plus.  celý článek

Tisíce zvědavců nahlédly za lešení

Rekonstrukce Národního muzea
vydáno 21. května 2018  9:54

Pět a půl měsíce před otevřením se Národní muzeum zpřístupnilo návštěvníkům.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám