metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana | foto: botanicka.cz

Architekt nemusí vrátit peníze za skleník, který botanická zahrada nepostavila

20. ledna 2014  12:55 ČTK
Architekt Zdeněk Deyl nemusí vrátit zálohy 2,5 milionu korun pražské botanické zahradě v souvislosti se stavbou skleníku Fata Morgana. Pravomocně o tom dnes rozhodl Městský soud v Praze. Autora žalovala zahrada za projekt z roku 1999, od kterého později odstoupila. Deyl tvrdí, že dokumentaci zahrada předávala dalším stranám v rozporu se zákonem. Proti dnešnímu verdiktu lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soud rozhodl v odvolání zahrady proti dřívějšímu verdiktu obvodního soudu, který označil nároky zahrady jako nedůvodné. Soudkyně dnes uvedla, že v případu není potřeba dělat další dokazování a předchozí instance se s ním vypořádala správně.Zahrada chtěla po architektovi 2,5 milionu korun, které mu vyplatila. Se stavbou se začalo na začátku roku 1999, po pár měsících ale botanická zahrada odstoupila od smlouvy. Podle Deyla ale porušila jeho autorská práva, když údajně nestavěla podle jeho zadání a dokumentaci předávala dalším stranám. Vedení zahrady to odmítá a vymáhá vyplacené zálohy.

Skleník byl nakonec desetkrát dražší

Ohledně skleníku se Deyl soudí také o 1,5 milionu korun, které požaduje za údajné porušení svých práv. Výstavba se nakonec proti původním odhadům zhruba desetkrát prodražila a přišla na 200 milionů korun.

Kvůli předražení musel odejít z funkce někdejší šéf zahrady Jiří Haager. Ten u soudu dříve uvedl, že Deyl dodal projekt pouze z části a pozdě. Některé návrhy v něm prý byly absurdní a nepoužitelné. Proto prý zahrada odstoupila od smlouvy o dílo a vyzvala architekta k vrácení vyplacených záloh, což Deyl neučinil.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Pavla Maurera: U stánků na levný burčák

Pavel Maurer
vydáno 26. září 2018  11:11

Burčák je známý především v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie, píše Pavel Maurer ve svém sloupku.  celý článek

Hubatá pražská primátorka slaví

Primátorka Adriana Krnáčová
vydáno 26. září 2018  8:55

Adriana Krnáčová dnes oslavuje 58. narozeniny.  celý článek

Levnější jízdné bude už od pondělka

Lítačka
vydáno 26. září 2018  7:45

Do konce září lze pořídit zlevněné kupony jen elektronicky. Papírové budou až poté.  celý článek

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám