metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Dalších 6 fotografií v galerii
Vizualizace jezera v Zítkových sadech. | foto: Anna Marie Černá, Jiří KuglMetro.cz

Architekti se bavili, pod Emauzy v Zítkových sadech se objevilo jezero

  11:35
Architekti Anna Marie Černá a Jiří Kugl mají svou práci také jako velkého koníčka. Jak si jinak vysvětlit, že při večerní procházce Prahou se v jejich hlavách zrodil nápad na proměnu Zítkových sadů u Palackého náměstí. Ten pak rozpracovali do konkrétního návrhu.

„Není to výsledek konkrétního zadání, je to jistá naše vize, jak by Praha mohla za relativně nízké náklady získat unikátní veřejný prostor s vlastním osobitým kouzlem, který by byl více a hlavně aktivněji využíván než je tomu dnes,“ shodují se oba.

Jak můžete vidět na vizualizaci, urbanisté by rádi viděli místo travnaté plochy uprostřed velké jezírko. „V jiných evropských zemích by travnatá plocha sloužila jako příležitostné fotbalové hřiště, místo pro grilovaní nebo piknik,“ dodávají k návrhu.

S ním už seznámili i Prahu 2, pod níž místo spadá. „Koncem minulého týdne jsme tento návrh také obdrželi. Byl předán na Komisi rozvoje,“ odpověděla Lenka Prokopová z oddělení vnějších vztahů místní radnice.

Vše ale zřejmě zůstane jen u nápadu. „Myšlenka je to sice lákavá, ale bohužel zřejmě nerealizovatelná. Parková plocha slouží jako heliport integrovaného záchranného systému především pro Všeobecnou fakultní nemocnici. Přesto je dobré, že se otevírá diskuze o takto důležitém místě v Praze,“ řekl Adam Švejda z Institutu rozvoje a plánování.

Podskalí

Krátce z historie aneb voda tu má své místo.

  • První osídlení v prostoru Zítkových sadů je písemně doloženo na konci 12. století. Jednalo se o osadu Podskalí rozkládající se mezi ústím Botiče a prostorem Novoměstských mlýnů. Obyvatelstvo se živilo převážně díky plavbě dřeva a jeho prodeji.
  • Osada byla r. 1348 včleněna pod opevnění Nového Města budovaného Karlem IV. V r. 1420 byla v souvislosti s bitvou pod Vyšehradem, kde husité po bitvě Na Vítkově podruhé v Praze porazili Zikmundova vojska, vypálena.
  • Znovuobnovená osada poté fungovala existovala až do 19. století, kdy společenské a kulturní změny postihly i tuto část pražského nábřeží. Nejprve bylo zpevněno nábřeží od Novoměstských mlýnů k dnešnímu Palackému náměstí, posléze přibyl i Palackého most (1878) s koněspřežnou tramvají (1883). Definitivně osud původní zástavby zpečetila povodeň r. 1890, po níž bylo rozhodnuto o vybudování vysoké nábřežní zdi, která by pražskou část ochránila. Původní historická zástavba byla odříznuta od hladiny Vltavy a posléze zbořena a rozparcelována pro budoucí činžovní domy. 
  • Původní výšku nábřeží si nyní můžeme připomenout už jen u budovy gotické celnice, která byla zachována jako kulturní památka.

                                                                                     Anna Marie Černá, Jiří Kugl

Komentáře

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek