metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Pondělí, 19. března 2018. Svátek má Josef.
Martin Hejtmánek jezdí Teslou Model X P90D.
Martin Hejtmánek jezdí Teslou Model X P90D. | foto: MAFRA

Auto na elektřinu je závislost

5. srpna 2017  12:53 Marek Hýř Metro.cz
„Nabíjení elektromobilu v Praze je občas problém. Stojan je obsazen,“ říká Martin Hejtmánek, člen Asociace pro elektromobilitu, který má auto na elektřinu už čtyři roky. V rozhovoru pro deník Metro vysvětluje výhody i nevýhody těchto vozů.

Jak to máte s nabíjením baterky?
Kdo má k dispozici garáž s třífázovou zásuvkou, má ideální podmínky pro používání elektromobilu. S tímto jednoduchým vybavením si zcela vystačím, a protože moje tesla má poměrně velkou baterii, až na výjimky nepotřebuji dobíjet jinde než doma. Naprostou většinu cest absolvuji po Praze, případně po Středočeském kraji.A když jedete někam dál?
Dvakrát do roka jezdím za příbuznými na Slovensko. To pak dobíjím dvacet minut u Humpolce na Tesla Superchargeru, pak půl hodinky v Brně u rychlodobíječky CHAdeMO , kterou provozuje ČEZ, a nakonec dobíjím další půlhodinku na rychlonabíječce v Žilině. Na trase dlouhé pět set kilometrů si udělám tři kratší přestávky, což asi není nic moc pro manažera, který často peláší non stop po Evropě křížem krážem, ale pro člověka s malými dětmi v těchto přestávkách problém nevidím.

Z praxe vím, že je lepší udělat si tři kratší přestávky než třeba jen jednu dlouhou. Dobíjení nad osmdesát procent kapacity baterie se začne postupně zpomalovat, a tak se zbytečně protahuje dobíjecí čas.

Jak se žije s elektromobilem v Praze?
Od roku 2016 se s elektromobilem může parkovat na všech pražských modrých zónách za symbolický manipulační poplatek sto korun ročně. Toto zvýhodnění může využívat každý, tedy též mimopražský, soukromý i firemní elektromobil. Na vozy s hybridním pohonem se však toto zvýhodnění nevztahuje.

Co by majitelům elektromobilů ještě více v metropoli pomohlo?
Rozvoji elektromobility by pomohlo více rychlodobíjecích stanic. ČEZ jich provozuje nejvíce, ale stále to nestačí, protože se občas stává, že je stojan obsazen. Rychlodobíjení je u ČEZ poměrně výhodné. Pro časté dobíjení je výhodný neomezený tarif za čtyři sta padesát korun bez DPH měsíčně. Také je potěšující, že magistrát vážně uvažuje o síti dobíjecích stanic umístěných přímo ve sloupech veřejného osvětlení. Tento koncept se již v několika evropských městech osvědčil a je jasné, že to bude skvělá alternativa domácího nabíjení pro všechny, kteří parkují přes noc na ulici.

Takže elektromobil doporučujete?
Po čtyřech letech s elektromobilem mohu říci, že je takové auto vysoce návyková záležitost. Všiml jsem si, že se lidé elektromobility často bojí, podléhají různým předsudkům. Obavy ale nejsou na místě, protože pořízení elektromobilu není krokem do neznáma, podle mě je to krok do budoucnosti.Komentáře

Hlavní zprávy

Český Krumlov zdraží, ale přesto bude letošním tahákem

Křivolaké uličky nad Vltavou milují cizinci i Češi.
vydáno 19. března 2018  14:45

Už poslední březnový den začíná v perle jižních Čech sezona.  celý článek

Sloupek Ivy Málkové: První jarní den

Iva Málková
vydáno 19. března 2018  13:13

Jarní únavu nedělá jen nevhodné jídlo, ale také rozhozená psychika.  celý článek

Digi umění v CAMPu

Myriam Bleau
vydáno 19. března 2018  11:59

Festival hudby, světla a performancí Spectaculare pokračuje dalšími vystoupeními.  celý článek

Zastávka přinese pivo zdarma

Smíchovský pivovar
vydáno 19. března 2018  9:59

Smíchovský pivovar stojí v Praze 5 už 150 let, tak proč po něm nepojmenovat místo, kde skoro každou minutu zastavuje tramvaj?  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám