metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Až na krev. Náhradu za tuto život zachraňující látku jsme zatím nenašli

  11:10
Každý Čech dostane v průměru za svůj život čtyři krevní transfuze a dvanáct preparátů vyrobených z krve. Pro to, aby bylo krve dostatek, je potřeba získat každý rok až 33 tisíc nových dárců.
Janského objev otevřel bezpečnou cestu k dárcovství. | foto: MAFRA

„Dárce, který chodí pravidelně darovat krev, tak pomáhá nejen těm, kteří krev potřebují, ale chrání i sám sebe, jelikož je jeho krev díky odběrům pod dohledem,“ vysvětluje Pavel Žák, přednosta IV. interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Jak často by si měl člověk nechat kontrolovat krev?
Frekvence kontroly krevního obrazu se liší podle toho, zda se jedná o preventivní vyšetření, nebo vyšetření u pacienta s určitým onemocněním. Nelze tedy obecně odpovědět, zda jednou, nebo častěji za rok.

Jak se vyvíjí obecně onemocnění krve? Nemyslím ta, která signalizují jiné choroby, ale přímo nemoci spojené s krví. Projevuje se na nich náš životní styl?
Krevní choroby ovlivňují produkci krvinek a může docházet především k nedostatku červených krvinek s projevy anémie, nedostatek bílých krvinek vede k častějším infekcím a nedostatek destiček se projeví krvácením. Samozřejmě přítomnost nádorových buněk, v našem případě leukemických, lymfomových nebo myelomových, vede k dalším specifickým projevům. Krev ovlivňuje také srážení a poruchy v tomto systému vedou ke krvácení, například hemofilie, nebo ke vzniku krevních sraženin.

Objevitel krve

  • Dnešní den by oslavil 150. narozeniny psychiatr a neurolog Jan Janský, který je považován za objevitele čtyř základních krevních skupin. Zjistil, že můžeme krev třídit podle konkrétních rozdílů ve vlastnostech krvinek.
  • V roce 1907 potvrdil svým výzkumem existenci čtyř základních krevních skupin, dnes známých jako 0, A, B, AB.

    Zdroj: ČHS

Dárcovství je v posledních letech obecně problém. Máte ponětí o tom, co brání získávání dárců? Lenost? Pocit, že „on to nakonec za nás někdo a nějak vyřeší“?
Tento dotaz bych spíše směroval na pracovníky transfuzních stanic. V obecné rovině souhlasím s tím, co uvádíte.

Vzdali už lékaři a vědci hledání náhradní tekutiny? Není alespoň náznak, že by se dala v budoucnosti něčím nahradit? Umělá krev? Má cenu na to vynakládat čas, síly a prostředky? Nebo je to něco jako hledání perpetua mobile?
Prozatím nemáme adekvátní umělou náhradu za krev. Určité situace umíme řešit roztoky, které lze využít při krvácení a vedou k náhradě chybějícího objemu krve nebo jejich částí, ale rozhodně se nevyrovnají lidské krvi.

Trochu netradiční otázka: proč někteří lidé při pohledu na krev omdlévají?
Je samozřejmě nepřirozené, když někdo krvácí, a je to jistě silný emocionální signál pro naše vnímaní. To samozřejmě může vést k přechodné poruše regulace vegetativních funkcí, které regulují krevní tlak a tepovou frekvenci, což vede k poklesu krevního tlaku. Následuje zamotání, nevolnost a krátce porucha vědomí.

Dal krvi řád

  • Jan Janský nebyl jediným lékařem, který zkoumal tajemství vzácné tekutiny.
  • Janský při výzkumu netušil, že Rakušan Karl Landsteiner o pár let dříve odhalil tři krevní skupiny.
  • Až Janského objev všech čtyř krevních skupin a jejich zákonitostí však pomohl k porozumění krevnímu systému a umožnil provádět úspěšné transfuze bez rizika úmrtí pacienta, které by mohlo nastat po podání krve od nevhodného dárce.
  • V roce 1921 byl Jan Janský označen Americkou lékařskou komisí za objevitele kompletních typů krevních skupin.
  • Bezplatní dárci získávají za odběry Janského plaketu. Ta nejvyšší, za třicet darování, je zlatá.

    Zdroj: ČHS, ČCK
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Soud vyhlásí rozhodnutí v případu muže obžalovaného z vraždy družky v Rajhradě

vydáno 25. dubna 2024  0:12

Krajský soud v Brně dnes vyhlásí rozhodnutí v případu muže, kterého obžaloba viní z vraždy družky v Rajhradě na Brněnsku na podzim 2022. Osmašedesátiletý...  celý článek