metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 20 °C

Středa, 17. října 2018. Svátek má Hedvika.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bankomat na vsi? Naprostá utopie

9. ledna 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Jedna dvě hospody, pár obchodů, večerka. Karty neberou. To je realita malých měst a­ obcí. Pro drobné obchodníky s nízkými tržbami není bezhotovostní placení atraktivní. Zákazníci platící kartou či mobilem nejsou vítáni. Jenže nejdostupnější bankomat je daleko a banky mají přísná pravidla pro to, než nějaký zřídí.

Hlavně pro staré lidi bez auta je doprava k nejbližšímu výběru hotovosti často nepřekonatelný problém. Před pěti lety to pocítili ve dvoutisícových Lhenicích na Prachaticku. Banka zrušila pobočku. Kvůli nízkému počtu výběrů se jí nevyplatil ani bankomat. Nějaký čas sem zajíždělo bankovní auto a vozilo hotovost. „To už je minulostí,“ řekla deníku Metro starostka Marie Kabátová. K nejbližšímu bankomatu do Netolic je to osm kilometrů, autobus jede jen jednou denně. Pokud by ve Lhenicích bankomat chtěli, museli by bance platit.Jako v Plumlově, dvouapůltisícovém městě na Prostějovsku. Než si lidé zvykli do bankomatu chodit, radnice doplácela na provoz až dvacet tisíc měsíčně. „Už to neplatí,“ řekl Metru starosta Plumlova Adolf Sušeň. „Garantujeme bance minimálně 850 výběrů měsíčně.“ Za poslední rok Plumlov neplatil nic, výjimečně 1500 až 2000 korun.

Co rozhoduje o tom, že banka někde umístí bankomat? „Vycházíme například z atraktivity dané lokality, z pohybu osob, jestli jsou zde nákupní centra, turistické zajímavosti, vyšší koncentrace významných zaměstnavatelů a další okolnosti,“ říká mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. Podobná hlediska mají i další banky. Například Air Bank sleduje, jak její klienti vybírají hotovost v bankomatech jiných bank.

Také Moneta Money bank, která je se svými 669 bankomaty na čtvrtém místě mezi českými bankami, má pro umístění nového bankomatu podobná kritéria jako Komerční banka. „Mezi ně patří například počet obyvatel a počet našich klientů v daném místě, spádovost či turistický ruch,“ řekl mluvčí banky Jakub Švestka. I přes zvyšující se podíl bezhotovostních transakcí například přes mobilní telefony si nemyslí, že by obliba bankomatů klesla. „Napomáhá tomu nabídka dalších služeb, například zjištění zůstatku na účtu, změna PIN platební karty, vložení hotovosti či odeslání příspěvku na charitu,“ uvádí Švestka.

Airbank provozuje sice jen 319 bankomatů ve stovce měst, ale každý z nich umožňuje současně i vkládání hotovosti a všechny jsou také bezkontaktní. „Při zvažování nové lokality pro umístění bankomatu se díváme hlavně na místa, kde naši klienti často vybírají z bankomatů jiných bank, protože náš bankomat mají daleko,“ uvedla mluvčí banky Jana Karasová. Letos plánují několik desítek nových míst.

Bankomaty

Někdo musí pro hotovost mnoho kilometrů, někdo nakupuje jen tam, kde berou karty. Jak daleko to máte k nejbližšímu bankomatu? V České republice je necelých šest tisíc bankomatů a každoročně jich stovky přibývají. Přesto je dosažitelnost pro mnohé obyvatele obtížná. Zkušenosti našich čtenářů jsou velice pestré.

  • Marek Mahdal: Hotovost jsem prakticky odboural, bankovky se v mé peněžence vyskytují sporadicky.
  • Lucie Svobodová: Asi pět set metrů, a přesto držkuju, jak je to daleko.
  • Marie Schneiderová: Asi dvanáct kilometrů k nejbližšímu.
  • Aneta Kubínová: Já musím jezdit dvacet kilometrů do Brandýsa.
  • David Schneberger: Naštěstí jen pár kilometrů do města, na vesnici na nás hází bobek.
  • Jana Kabešová: Stanici metrem. Spíš bych se ptala na bezpečnost některých. Jsou místa, kde bych ani v nouzi nevybírala.
  • Thomas Mitka: Musím přes park asi 300 metrů, což je nepřijatelné. Požaduji, aby bankomat byl v každém vchodě.
  • Ester Kirková: Na chalupě  to mám asi 16 kilometrů, ale karty tam u nás berou všude, i v hospodě.
  • Jakub Mikunda: Proč bych měl chodit do bankomatu? Tam, kde neberou karty, v podstatě nenakupuju...
  • Tobiáš Heřmanský: Pár metrů do pokoje rodičů...


Komentáře

Hlavní zprávy

Epileptici, pozor, pokud jdete na 3D

Promítání 3D filmu
vydáno 16. října 2018  13:38

Varování u kinosálů nevisí. Personál se raději učí první pomoc.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Život v mobilu

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 16. října 2018  11:11

V západní Evropě mají pro postoj člověka duchem nepřítomného, hledícího do mobilu, jméno: „smombie,“ znamená to „smartphone zombie,“ píše Martin Švihla ve...  celý článek

Modřany mají nový rybník, má tu usnadnit problémy se suchem

Kolem rybníka ještě vyrostou olše, duby, jilmy a javory.
vydáno 16. října 2018  9:31

Biotop dostal jméno Lipiny podle místního názvu z roku 1840.  celý článek

Před 50 lety dostali okupanti svolení k pobytu

Čechoslováci se cítili být zrazeni.
vydáno 16. října 2018  7:30

Necelé dva měsíce od obsazení republiky byl pod nátlakem podepsán důležitý dokument.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám