metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 28 °C

Sobota, 18. srpna 2018. Svátek má Helena.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bankomat na vsi? Naprostá utopie

9. ledna 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Jedna dvě hospody, pár obchodů, večerka. Karty neberou. To je realita malých měst a­ obcí. Pro drobné obchodníky s nízkými tržbami není bezhotovostní placení atraktivní. Zákazníci platící kartou či mobilem nejsou vítáni. Jenže nejdostupnější bankomat je daleko a banky mají přísná pravidla pro to, než nějaký zřídí.

Hlavně pro staré lidi bez auta je doprava k nejbližšímu výběru hotovosti často nepřekonatelný problém. Před pěti lety to pocítili ve dvoutisícových Lhenicích na Prachaticku. Banka zrušila pobočku. Kvůli nízkému počtu výběrů se jí nevyplatil ani bankomat. Nějaký čas sem zajíždělo bankovní auto a vozilo hotovost. „To už je minulostí,“ řekla deníku Metro starostka Marie Kabátová. K nejbližšímu bankomatu do Netolic je to osm kilometrů, autobus jede jen jednou denně. Pokud by ve Lhenicích bankomat chtěli, museli by bance platit.Jako v Plumlově, dvouapůltisícovém městě na Prostějovsku. Než si lidé zvykli do bankomatu chodit, radnice doplácela na provoz až dvacet tisíc měsíčně. „Už to neplatí,“ řekl Metru starosta Plumlova Adolf Sušeň. „Garantujeme bance minimálně 850 výběrů měsíčně.“ Za poslední rok Plumlov neplatil nic, výjimečně 1500 až 2000 korun.

Co rozhoduje o tom, že banka někde umístí bankomat? „Vycházíme například z atraktivity dané lokality, z pohybu osob, jestli jsou zde nákupní centra, turistické zajímavosti, vyšší koncentrace významných zaměstnavatelů a další okolnosti,“ říká mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. Podobná hlediska mají i další banky. Například Air Bank sleduje, jak její klienti vybírají hotovost v bankomatech jiných bank.

Také Moneta Money bank, která je se svými 669 bankomaty na čtvrtém místě mezi českými bankami, má pro umístění nového bankomatu podobná kritéria jako Komerční banka. „Mezi ně patří například počet obyvatel a počet našich klientů v daném místě, spádovost či turistický ruch,“ řekl mluvčí banky Jakub Švestka. I přes zvyšující se podíl bezhotovostních transakcí například přes mobilní telefony si nemyslí, že by obliba bankomatů klesla. „Napomáhá tomu nabídka dalších služeb, například zjištění zůstatku na účtu, změna PIN platební karty, vložení hotovosti či odeslání příspěvku na charitu,“ uvádí Švestka.

Airbank provozuje sice jen 319 bankomatů ve stovce měst, ale každý z nich umožňuje současně i vkládání hotovosti a všechny jsou také bezkontaktní. „Při zvažování nové lokality pro umístění bankomatu se díváme hlavně na místa, kde naši klienti často vybírají z bankomatů jiných bank, protože náš bankomat mají daleko,“ uvedla mluvčí banky Jana Karasová. Letos plánují několik desítek nových míst.

Bankomaty

Někdo musí pro hotovost mnoho kilometrů, někdo nakupuje jen tam, kde berou karty. Jak daleko to máte k nejbližšímu bankomatu? V České republice je necelých šest tisíc bankomatů a každoročně jich stovky přibývají. Přesto je dosažitelnost pro mnohé obyvatele obtížná. Zkušenosti našich čtenářů jsou velice pestré.

  • Marek Mahdal: Hotovost jsem prakticky odboural, bankovky se v mé peněžence vyskytují sporadicky.
  • Lucie Svobodová: Asi pět set metrů, a přesto držkuju, jak je to daleko.
  • Marie Schneiderová: Asi dvanáct kilometrů k nejbližšímu.
  • Aneta Kubínová: Já musím jezdit dvacet kilometrů do Brandýsa.
  • David Schneberger: Naštěstí jen pár kilometrů do města, na vesnici na nás hází bobek.
  • Jana Kabešová: Stanici metrem. Spíš bych se ptala na bezpečnost některých. Jsou místa, kde bych ani v nouzi nevybírala.
  • Thomas Mitka: Musím přes park asi 300 metrů, což je nepřijatelné. Požaduji, aby bankomat byl v každém vchodě.
  • Ester Kirková: Na chalupě  to mám asi 16 kilometrů, ale karty tam u nás berou všude, i v hospodě.
  • Jakub Mikunda: Proč bych měl chodit do bankomatu? Tam, kde neberou karty, v podstatě nenakupuju...
  • Tobiáš Heřmanský: Pár metrů do pokoje rodičů...


Komentáře

Hlavní zprávy

Češi jsou nakupující maniaci, těží z toho realitní magnáti

Ilustrační snímek
vydáno 18. srpna 2018  13:56

V Česku je kolem tří stovek nákupních center a parků. Vyrostou ještě další.  celý článek

Chrápání jen nebezpečím pro obě pohlaví

Chrápání lze léčit.
vydáno 18. srpna 2018  11:55

Odborníci uvádí, že chrápáním trpí až 40 procent mužů a ve středním a starším věku postihuje i poměrně významné procento žen.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Lekce z historie

Petr Just, politolog Metropolitní univerzita Praha
vydáno 18. srpna 2018  9:55

Podle této logiky by zásluhy za osvobození Evropy měla sklízet Gruzie, píše ve svém sloupku politolog Petr Just.  celý článek

Vyměnil Prahu za kosu

Petr Kucka byl mezi aktivisty, kteří obsadili věž chvaletické elektrárny.
vydáno 18. srpna 2018  5:55

Šestatřicetiletý Petr Kucka sekl s prací v Praze a odstěhoval se do maringotky ve Valašských Kloboukách, kde žije se ženou a ročním synem. Pracuje pro...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám