metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

„Během zásahu mi pomáhá nepřemýšlet nad tím, co zrovna uklízím“

  5:20
Dveře protějšího bytu zalepené policejní páskou mohou znamenat, že se za nimi odehrála sebevražda nebo násilný trestný čin, který skončil smrtí. Jak předcházet zdravotním rizikům v domě, vysvětluje Jiří Blažek, který se ve společnosti Adera zaměřuje už dvanáct let na riziková vyklízení spojená s dezinfekcí i dezinsekcí.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Vyklízení v případech sebevražd a násilných trestných činů asi bývá jiné než po přirozené smrti.
Je to tak, zejména pokud dotyčný použije nůž nebo pistoli. Při přirozené smrti většinou zasahujeme na velmi omezeném místě, ale při sebevraždách je to náročnější a musíme řešit víc než podlahu. Osobně jsem takto vyklízel pokoj třeba po použití brokovnice… Řeknu k tomu jen, že v 90 procentech pohřební služba odvede svoji hrubou práci dobře. Občas ale musím její pracovníky znovu kontaktovat, pokud na místě najdeme opomenutou část ostatků, se kterými nesmíme manipulovat. Děje se to často i při sebevraždách ve vaně, kde tělo týdny zůstane.

V čem vlastně spočívá vaše práce?
Víte, pohřební služba vždy vykoná jen to nejnutnější. Odveze nebožtíka a začistí inkriminované místo takzvaně nahrubo. Vše ostatní zůstává na nás. Musíme podle zákona zlikvidovat všechno, co přišlo do kontaktu s biologickými ostatky. Pokud se událost stane třeba v posteli, likvidujeme celou postel. Větším problémem bývá, když o události týdny nikdo neví a je nasáklá podlaha. A nejde jenom o parkety, které v takovém případě musíme demontovat, ale i podlahu pod nimi. Záleží vždy na okolnostech, každý případ je specifický, a od toho se odvíjí míra potřebné práce.

Jsou reálné případy, že mrtvola protéká podlahou do spodního bytu sousedů?
To se stává. Rozkládají se ostatky, uvolňuje se tělesný tuk. Opravdu se objeví flek o patro níž. Pak zasahujeme v obou podlažích, zejména v panelových domech, kde musíme panel prolévat dezinfekcí. Vždy velmi záleží na tom, jak dlouho na místě tělo zůstalo ležet – kvůli biologickým pochodům. Je jasné, že čím déle tam tělo bylo, tím náročnější je vyřešení. Na plochách po vyklizení děláme kompletní sanace, to znamená dezinfekce, dezinsekce a dezodorizace proti zápachu. Jinak celkovou ekologickou likvidaci vždy zajišťujeme rovnou ve spalovně.

Mrtvolný zápach je prý problém.
Ano, nasákne se i do stěn. Pamatuji případy, kdy jsme museli omlátit zdi na cihly či na panel a zásah dvakrát nebo třikrát zopakovat. Používáme speciální postřik na přírodní bázi, který pohlcuje pachové částice. Využíváme také ULV aplikátor pro náročnější případy, který funguje na principu vytváření aerosolu. Jeho výhodou jsou menší kapénkové částice, které se ještě lépe dostanou do povrchů. Po našem zásahu je místo bakteriologicky čisté a bez zápachu.

Kdy začíná vaše práce v takovém bytě?
Většinou vyrážíme na místo zároveň s odpečetěním bytu policií. Sanace a úklid po zesnulých se vždy odehrává za asistence notáře, policie nebo zástupce ze strany pozůstalých. Kvůli následnému řešení pozůstalosti totiž podle zákona musí dohlížet, aby se nevyhazovaly věci, které mohou být součástí dědického řízení, jako cennosti, šperky, ale i osobní věci, dokumenty.

Vaše odborné služby objednávají pouze pozůstalí? Když je nebožtík nemá, jak se postupuje?
Řešení události jde vždy rovnou za pozůstalými, kteří mají povinnost zajistit vyklizení. Pokud zemřelý nemá blízkou osobu ve svém okolí, většinou se stará o následné kroky společenství vlastníků jednotek nebo družstvo. Předseda kontaktuje příslušné oddělení policie a nás, sladí termín, zaplatí za naše služby a následně částku vymáhá po dohledání pozůstalých.

Firmy většinou tvrdošíjně odmítají říkat cenu zásahu po telefonu.
Ne že bychom nechtěli, ale cokoli v těchto případech odhadujeme až na základě místního šetření nebo dodání podkladů, alespoň fotodokumentace. Ve společnosti Adera máme vždy otázky typu: „Jak zesnul člověk? Jak dlouho tam ležel? Měl uklizený byt, nebo to byl takzvaný sběratel?“ Každý případ je naceněný individuálně. Jako odrazový můstek vždy zmiňuji, že základ ceny bez daně nepůjde pod 15 tisíc korun, spíše to bývá víc. V extrémních případech jde o desítky tisíc.

Vaše zaměstnání je jedno z psychicky nejnáročnějších. Jak ho zvládáte?
Psychicky je to náročné pro všechny účastníky procesu, je-li při vyklízení i rodina. Zažívám hysterické záchvaty i srdceryvné vzpomínky. Během zásahu mi pomáhá nepřemýšlet nad tím, co zrovna uklízím. Stejně pak vždy bývám dva tři dny uzavřenější a moc se nechci bavit s lidmi. Víte, případů za sebou nemám za ty roky málo. A dovedu si vybavit před očima detailně kterýkoli z nich. U nás ve firmě tento typ práce nemůže dělat každý a kolegům se nedivím. Já se vždy snažím pozitivně zaměřit na to, že pomáhám v extrémní situaci pozůstalým nebo sousedům. 

Autor:

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

vydáno 25. dubna 2024  16:42

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší přednosta zdejší kardiochirurgické kliniky Petr Šantavý....  celý článek

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

vydáno 25. dubna 2024  16:32

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní zástupce lékaře Zdeňka Šose z Domažlicka a jeho syna Petra,...  celý článek