metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 27 °C

Středa, 19. září 2018. Svátek má Zita.
Stravenky (ilustrační foto)
Větší foto
Stravenky (ilustrační foto)

Bez stravenek by asi třetina zaměstnanců šetřila na jídle

1. září 2018  6:45 Pavel Hrabica Metro.cz
Poukázky na jídlo patří u lidí mezi žádané benefity.

Mít, nebo nemít stravenky, to je hlavní důvod, jestli pracovník bude obědvat, nebo ne. Na základě dotazování mezi zaměstnanci by třetina z nich nejedla v restauracích jako dosud, případně by se do nich chodila stravovat jen výjimečně. Většina by pak řešila stravování jídlem doneseným z domova. Mnozí by navíc výrazně omezili útratu za jídlo v době, kdy pracují.„Většina zaměstnanců považuje stravenky za součást základní péče ze strany zaměstnavatele,“ uvádí Petra Gubíková z personální firmy Up. „Na rozdíl od některých až místy absurdních benefitů tyto plní účel,“ domnívá se Gubíková. Mezi ně patří třeba pojištění domácích mazlíčků nebo setkání s celebritami. „Podle našich průzkumů považují tři čtvrtiny zaměstnanců stravenky za nejlepší benefit, který zaměstnavatel nabízí,“ uvádí Michal Černý z Business Developmentu společnosti MasterCard.

Jak shodně uvádějí společnosti, které stravenky vydávají, v posledních letech vykazuje tento byznys neuvěřitelný skokový růst. A to až o sto padesát procent každý rok. „Hledat dnes nové zaměstnance s tím, že neposkytnete stravenky, je už téměř nemyslitelné,“ upozorňuje Gubíková.

Rádi by za ně popíjeli

Stravenky má 49 procent všech českých zaměstnanců.

  • V loňském roce dostali lidé poukázky na jídlo za 19 miliard korun.
  • Čtyřicet procent uživatelů stravenek by si za ně rádo nakupovalo také alkohol.
  • Stokorunové stravenky tvoří 22 procent ze všech poukazů. Necelých dvacet procent jsou stravenky za 80 korun, devadesátikorunové se pohybují kolem deseti procent ze všech poukázek na jídlo.

Stravenky se drží i našem digitálním století hlavně své papírové podoby, ačkoli jsou už čtyři roky i v elektronické verzi. Ty nejsou v oblibě ani u majitelů restaurací. Příjemci stravenek, tedy především majitelé restaurací, mají výhrady, že marže za elektronickou podobu je stejně vysoká jako za papírovou, s níž mají víc práce. Poplatky se pohybují kolem deseti procent. Restauratéry zatím nepřesvědčilo ani to, že peníze z elektronické stravenky dorazí na jejich účet okamžitě. 

Podle Tomáše Sazimy z Asociace poskytovatelů poukázkových systémů se sice technologie ke zpracování elektronických stravenek stále vylepšují, ale i tak s sebou nesou vysoké náklady. „V Česku jsou desetitisíce restaurací a dalších podniků. Jenom zavedení čteček do všech by nebylo levné,“ řekl deníku Metro Sazima k tomu, že se elektronická forma zatím moc neuchytila. Zatím ji totiž přijímá jen pár stovek stravovacích podniků u nás, což je zanedbatelný zlomek.

Skutečnou revoluci a ještě větší rozšíření by mohlo přinést sloučení do klasické platební karty. Podobně, jako je to nyní s pražskou kartou Lítačka na MHD. „Majitel stravenky by tak platil bezkontaktně přes platební terminál, který je dnes už v naprosté většině obchodů a restaurací,“ upřesňuje Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard v Česku. To by mohlo do budoucna přinést příjemci stravenek nižší poplatky.

Výhodou elektronických poukázek na potraviny je, že ne jsou časově omezené. Není proto nezbytné utratit je do konce každého kalendářního roku, ale ušetřené peníze je možné využít k nákupu i v dalším roce. Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Byla zábava zkusit si věci, které jsem na deskách neměl

Ondřej Ládek v civilu
vydáno 19. září 2018  14:45

Ondřej Ládek vydává pod přezdívkou Xindl X pozítří šestou studiovou desku. Nese název Sexy Exity a přináší pestrou škálu písní. Autor většiny z nich se v...  celý článek

„Začalo to vlaštovkou de luxe,“ říká spisovatel Václav Šorel

Z publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví...
vydáno 19. září 2018  11:32

Podzimní Velký knižní čtvrtek nabídne patnáct novinek napříč žánry. Na pultech knihkupců se objeví mimo jiné i publikace Vzduch je naše moře – Historie...  celý článek

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám