metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Pátek, 16. listopadu 2018. Svátek má Otmar.
Autor blogu Humans of Prague Tomáš Princ.
Autor blogu Humans of Prague Tomáš Princ. | foto: Archiv Tomáše PrinceMetro.cz

Jsem rád za dobré vypravěče, říká sběratel životních příběhů Pražanů

18. května 2016  10:29 Lucie Poštolková Metro.cz
Chodí po Praze a sbírá příběhy. Za blog Humans of Prague získal cenu Magnesia Litera. Tomáš Princ na procházkách metropolí lidi i vyfotí, a tvoří tak zajímavou mozaiku města na svém blogu.

O čem v poslední době hodně přemýšlíte? S čím se nejvíc potýkáte? A jaký byl přelomový okamžik vašeho života? To jsou otázky, se kterými oslovuje kolemjdoucí.

„Nechávám se v hovorech vést svojí vlastní zvědavostí. Lidem říkám, že od nich rád uslyším něco, co jsem zatím neslyšel od nikoho jiného - a to je především jejich osobní zkušenost,“ říká Princ, který na jednom příspěvku stráví i tři až čtyři hodiny práce, při rozpočítání nachozených hodin.

Lidé Česka

Seriál iDNES.cz

Lidé Česka

Seriál rozhovorů s mediálně neznámými lidmi o jejich radostech a strastech.

Přiznává, že se nepouští do témat, která jsou populární v médiích, například o uprchlické krizi: „Řeknu jim, to je fajn, že se o to zajímáte, ale pojďme se zaměřit na váš život. Názory lidí založené na tom, co si přečetli v médiích, pro mě nejsou tolik zajímavé jako jejich zkušenost, to co prožili či právě prožívají.“

Nové trendy a posuny ve společnosti nezaznamenal. „Spíš s lidmi mluvím o věcech, které se v horizontu několika let moc neproměňují. Uvědomil jsem si, kolik lidí dožívá o samotě nebo kolik lidí ze starší generace je zklamáno porevolučním vývojem,“ vypráví.

Občas ze setkání ani příspěvek na blog nevznikne. „Pokud se lidé drží zpátky a říkají mi hodně obecné věci, než aby řekli něco osobnějšího. Což ale samozřejmě chápu - přeci jen je to pro ně nezvyklá situace, že se jich cizí člověk na ulici ptá na jejich život,“ zmiňuje Princ. Zároveň přiznává, že je občas těžké najít někoho, kdo umí vyprávět.

„Snažím se lidi v hovoru vést k něčemu konkrétnímu, aby ilustrovali to, o čem hovoří. Vždy jsem rád, když narazím na dobrého vypravěče, kterému stačí položit jedna otázka a on dokáže odvyprávět ucelený příběh, který má začátek a konec.“ Mezi jeho oblíbená místa v metropoli, kde nabírá příspěvky, patří okolí náměstí Míru, Vinohrady, Karlín, Dejvice, Letná, či pražské náplavky.

„Ale snažím se chodit i mimo své oblíbené trasy, třeba včera jsem chodil na Hájích a minulý týden na Střížkově,“ podotýká Princ, který se nevyhýbá ani povídáním s anglicky mluvícími cizinci.

„Zaujala mě myšlenka zachycovat, jak lidé přemýšlí o svém životě,“ vzpomíná na začátky své tvorby. Prvními impulzy byly filmy Jana Špáty, českého dokumentaristy, který v 60. letech chodil po ulicích a ptal se lidí na ulicích na jejich největší přání.

„Druhý zdroj inspirace pro mě byly výzkumy v rámci vizuální antropologie, například metoda zvaná photo-voice, kdy se lidem rozdávají fotoaparáty na jedno použití, na které zaznamenávají nějaký aspekt svého života,“ dodává. Následně se mu všechno spojilo. Vybral si proto formát populárního blogu Humans of New York, který kombinuje portrétní fotografie s krátkými úryvky hovoru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Noc si můžete užít při Noci divadel

V divadlech si můžete vyzkoušet být hercem.
vydáno 16. listopadu 2018  8:55

Kromě akcí připomínajících události 17. listopadu se můžete vydat i do zákulisí divadel.  celý článek

Hřib je pětačtyřicátým primátorem. Praha už má i městskou radu

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....
vydáno 16. listopadu 2018  5:55

Pirát Zdeněk Hřib se mohl včera na ustavujícím jednání nového zastupitelstva spolehnout na všech 39 hlasů koalice Pirátů, Prahy sobě (PS) a Spojených sil...  celý článek

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám