metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
Situace u metra Budějovická
Dalších 7 fotografií v galerii
Situace u metra Budějovická | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Bloudění na Budějovické bude pokračovat

14. března 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Lávka u obchodního centra v Praze 4 je podle znalců dva měsíce zavřená zbytečně.

Přes terasu u Domu bytové kultury a výstupy ze stanice metra Budějovická v Praze 4 denně procházelo více než devadesát tisíc lidí. Pak se ale zřítila lávka v Troji a magistrát nechal kvůli špatnému technickému stavu krátce uzavřít jak samotné prostranství před obchodním domem, tak klíčovou pasáž pod terasou.

Vedení centra DBK tvrdí, že uzavírka, kvůli které zde místní při výstupu z metra či cestou na polikliniku dva měsíce kličkují skrze obchodní centrum anebo hledají funkční cestu z metra, je zcela zbytečná. Podle šéfa představenstva DBK Miroslava Velfla potvrzují nesmyslnost zkratkovitého jednání magistrátu dva znalecké posudky.

Pasáž zatím neotevřou

  • Magistrát závěr nového posudku odmítá. Za špatný stav totiž podle něj může i DBK.
  • DBK se totiž v minulosti v připomínkovém řízení odvolával, čímž mělo brzdit snahu magistrátu pasáž opravit.
  • Podle předsedy představenstva DBK Miroslava Velfla však selhal magistrát. O stavu lávky s ním mělo centrum jednat od roku 2010. Ačkoliv chtělo do terasy, kde se v minulosti odehrávala celá řada kulturních akcí, investovat či plochu přímo koupit, nebylo mu to magistrátem umožněno. „Tvrdili, že se o terasu postará magistrát nejlépe sám,“ dodává Velfl.

„Nosná konstrukce terasy není v havarijním stavu. V žádném případě ji není nutné uzavírat, natož bourat,“ potvrzuje Velflova slova autor jednoho z posudků, statik Marek Lukáš.

Podle Františka Walda z ČVUT, odkud pochází druhý posudek znalců, byla stavba naddimenzována a při správné údržbě vydrží ještě mnoho dalších let. Tiskový odbor magistrátu dříve informoval o tom, že radní chtějí zpracovat projekt na celkovou demolici pasáže. Podle vyjádření mluvčího Prahy Víta Hofmana je ve špatném stavu a neopravitelná.

Velfl se domnívá, že závěry odborníků jen potvrzují nesmyslnost uzavírky. „Uzavření prostoru bezdůvodně znepříjemňuje život obyvatelům hlavního města a podnikatelům na Budějovické,“ dodává Velfl, který novinářům na včerejší tiskové konferenci z recese nechal rozdat certifikáty orientační znalosti kolem DBK.

Zhruba 45 podnikatelů a firem z Budějovické poslalo v minulosti primátorce Adrianě Krnáčové výzvu, aby se věcí začala neprodleně zabývat. Radní Karel Grabein Procházka plánuje téma veřejnosti osvětlit na tiskovém brífinku již zítra.

Po zprůchodnění pasáže u stanice metra C, odstranění nebo okamžitou opravu terasy nad jižním vestibulem Budějovické volá také radnice Prahy 4. Starosty Petr Štěpánek potvrzuje, že městská část špatný stav magistrát opakovaně upozorňovala. „Je smutnou skutečností, že impulzem k nějakému činu bylo teprve zřícení Trojské lávky. Náprava postupu obou magistrátních odborů je teď na primátorce,“ doplňuje Štěpánek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vizážistka vrací mužům výraz

Adéla Anděla Bursová (vlevo) při práci
vydáno 14. listopadu 2018  5:55

Správný make-up na mužích nemá být poznat.  celý článek

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám