metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Do standardních nádob se nevešly a tak jsou kontejnerech.
Další 1 fotografie v galerii
Do standardních nádob se nevešly a tak jsou kontejnerech. | foto: Botanická zahrada hlavního města Prahy

Botanická zahrada má nové přírůstky. Jsou těžké jako slon a kvetou jen jednou za život

3. července 2015  5:50 Metro.cz
Jedny z největších agáví v České republice našly nový domov v trojské botanické zahradě v Praze. Sukulety, které se dožívají zhruba padesáti let a kvetou je jednou za život, váží dvě tuny. Převést tak tyto dvě obryně byl docela oříšek.

Dvě agáve váží zhruba dvě tuny. „Jsou těžké jako jeden slon indický. Protože se nevešly do standardních nádob, je každá zasazená do kontejneru na odpad. Ten spolu se substrátem a sukulentem váží okolo tří tun, a to je například hmotnost jednoho hrocha,“ popsala nejnovější přírůstky mluvčí botanické zahrady Lucie Herberová.

„Transport agáve byl trochu oříšek. Samozřejmě jsme přepravovali každou zvlášť. Nejdříve jsme to však zkoušeli vysokozdvižným vozíkem, ten ale sukulent nezvládl zvednout. Proto nám pražská zoo, od které jsme agáve získali, zapůjčila nakládač, kterým vozí zvířatům krmivo,“ popisuje převoz obrovských sukulentů Eduard Chvosta, hlavní zahradník trojské botanické zahrady.

Zatím ještě nekvetly
Tento druh sukulety se dožívá okolo 50 let a má za svůj život jediný cíl – vykvést. „Agáve celý svůj život sbírá sílu a energii, kterou pak investuje do květenství. Vyroste na ní zhruba pětimetrový květní stvol fialovo-zelené barvy,“ vysvětluje životní cyklus sukulentu Chvosta. Rostliny, které jsou momentálně v trojské botanické zahradě, zatím ještě nevykvetly.

Agáve se do České republiky dostaly před 45 lety ze Španělska, kdy si je jako malé sazenice přivezla jejich původní majitelka. Oba sukulenty zdědil její synovec, který je umístil kvůli jejich objemnosti do velké haly. Ta však musela projít rekonstrukcí, a proto je daroval pražské zoologické zahradě. Před týdnem se obě unikatní rostliny přestěhovaly do botanické zahrady. 

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám