metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 30 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Botičku můžete zaplatit už i kartou

19. června 2018  10:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Hledáte bankomat na zaplacení pokuty od strážníků za parkování? Zkuste to bezhotovostně.

Londýnští pouliční umělci dostanou od radnice terminály a mohou přijímat vedle hotovosti i honoráře z platební karty. Existuje u nás možnost uhradit například odemčení botičky na autě kartou? Jsme v bezhotovostním placení dál než v britské metropoli?Pražská městská policie momentálně testuje v centru města ve dvou autech terminály, přes které lze pokuty za botičky platit právě tímto způsobem. „Ostrý provoz bychom rádi odstartovali od příštího roku,“ uvedla pro deník Metro mluvčí strážníků Irena Seifertová.

První pokuty

4500

  • Od 1. června 2010 je možné na českých dálnicích hradit přestupky platebními kartami. Ten den uhradili hned tři hříšníci čtyři a půl tisíce korun. Jako první přispěl dálniční hlídce na jižní Moravě zahraniční řidič.

Možná překvapí, že dál než hlavní město Praha už jsou v některých regionech Česka, zvláště na jižní Moravě. Například v Brně už mají přenosné terminály napojené na účet městské policie v Brně.

„Kromě čtyř přepážek, kde se projednávají přestupky, jsou terminály i ve vybraných vozidlech dopravní jednotky a také na odtahovém parkovišti,“ prozradil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Nedávno vybavili platebními přístroji i služební auta větších okrsků, které pokrývají asi polovinu Brna. Online jsou už i zlínští městští policisté.

„Při řešení přestupků přímo v budově ředitelství mohou občané platit kartami a platební terminály mají už i některé hlídky přímo v terénu,“ sdělil deníku Metro zástupce šéfa strážníků ve Zlíně Pavel Janík.

Naopak bez možnosti bezhotovostních plateb za botičku jsou ti, kteří špatně zaparkují v Hradci Králové. O zavedení platebních terminálů do hlídkových vozů neuvažují v Ostravě. „Městská policie neuvažuje o využívání bezhotovostních terminálů,“ říká Michaela Michnová, mluvčí tamní městské policie. Z průzkumu jim vyšlo, že by byla zařízení málo využita. „Občan má možnost zaplatit pokutu buď přímo na místě, nebo složenkou a může pokutu odeslat přes své internetové bankovnictví,“ vysvětluje Michnová. Složenku proto dostane provinilec od strážníka buď přímo na ulici, nebo i na odtahovém parkovišti.

Karta v každé situaci

  • Bez papírových peněz můžete dnes existovat nejen v obchodech.
  • První moderní platební karta, ještě s magnetickým páskem, vznikla v roce 1969. Čipová karta se narodila v roce 1973.
  • První kompletní bezhotovostní tržiště Manifesto zahájilo minulý týden provoz v Praze.
  • Za církevní upomínkové předměty běžně zaplatíte kartou přímo v některých kostelích například ve Francii. V Česku přijímá bezhotovostní milodary kostel v Ostravě-Svinově.Komentáře

Hlavní zprávy

Češi jsou svým bankám věrní, finančních migrantů je málo

Ilustrační snímek
vydáno 21. září 2018  5:55

Nevěra se v Česku toleruje. Své finanční ústavy však „podvádíme“ minimálně.  celý článek

Čeští senioři objevují kouzlo nákupu přes virtuální obchody

Ilustrační snímek
vydáno 20. září 2018  14:20

Mléko, vody, pečivo, ovoce a zelenina, to vše už Češi nakupují bez obav přes internet.  celý článek

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článek

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám