metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Botičku můžete zaplatit už i kartou

19. června 2018  10:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Hledáte bankomat na zaplacení pokuty od strážníků za parkování? Zkuste to bezhotovostně.

Londýnští pouliční umělci dostanou od radnice terminály a mohou přijímat vedle hotovosti i honoráře z platební karty. Existuje u nás možnost uhradit například odemčení botičky na autě kartou? Jsme v bezhotovostním placení dál než v britské metropoli?

Pražská městská policie momentálně testuje v centru města ve dvou autech terminály, přes které lze pokuty za botičky platit právě tímto způsobem. „Ostrý provoz bychom rádi odstartovali od příštího roku,“ uvedla pro deník Metro mluvčí strážníků Irena Seifertová.

První pokuty

4500

  • Od 1. června 2010 je možné na českých dálnicích hradit přestupky platebními kartami. Ten den uhradili hned tři hříšníci čtyři a půl tisíce korun. Jako první přispěl dálniční hlídce na jižní Moravě zahraniční řidič.

Možná překvapí, že dál než hlavní město Praha už jsou v některých regionech Česka, zvláště na jižní Moravě. Například v Brně už mají přenosné terminály napojené na účet městské policie v Brně.

„Kromě čtyř přepážek, kde se projednávají přestupky, jsou terminály i ve vybraných vozidlech dopravní jednotky a také na odtahovém parkovišti,“ prozradil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Nedávno vybavili platebními přístroji i služební auta větších okrsků, které pokrývají asi polovinu Brna. Online jsou už i zlínští městští policisté.

„Při řešení přestupků přímo v budově ředitelství mohou občané platit kartami a platební terminály mají už i některé hlídky přímo v terénu,“ sdělil deníku Metro zástupce šéfa strážníků ve Zlíně Pavel Janík.

Naopak bez možnosti bezhotovostních plateb za botičku jsou ti, kteří špatně zaparkují v Hradci Králové. O zavedení platebních terminálů do hlídkových vozů neuvažují v Ostravě. „Městská policie neuvažuje o využívání bezhotovostních terminálů,“ říká Michaela Michnová, mluvčí tamní městské policie. Z průzkumu jim vyšlo, že by byla zařízení málo využita. „Občan má možnost zaplatit pokutu buď přímo na místě, nebo složenkou a může pokutu odeslat přes své internetové bankovnictví,“ vysvětluje Michnová. Složenku proto dostane provinilec od strážníka buď přímo na ulici, nebo i na odtahovém parkovišti.

Karta v každé situaci

  • Bez papírových peněz můžete dnes existovat nejen v obchodech.
  • První moderní platební karta, ještě s magnetickým páskem, vznikla v roce 1969. Čipová karta se narodila v roce 1973.
  • První kompletní bezhotovostní tržiště Manifesto zahájilo minulý týden provoz v Praze.
  • Za církevní upomínkové předměty běžně zaplatíte kartou přímo v některých kostelích například ve Francii. V Česku přijímá bezhotovostní milodary kostel v Ostravě-Svinově.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám