metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Trojice hudebnic, která si říká IFA Trio, zahraje 21. 4. v Klášterní zahradě na...
Další 2 fotografie v galerii
Trojice hudebnic, která si říká IFA Trio, zahraje 21. 4. v Klášterní zahradě na Mendlově náměstí. | foto: Bonjour BrnoMetro.cz

Brnem zní francouzština

12. dubna 2018  10:45 Radek Babička
Moravskou metropoli baví Dny francouzské kultury.

Akrobatický cirkus, koncerty, výstavu, spoustu dobrého jídla a pití nejen z Francie nabídnou až do 22. dubna Dny francouzské kultury.

V čele letošního, již 24. ročníku stojí postava ženy umělkyně. Žena bude tematickou průvodkyní během všech jedenácti festivalových dní. „Rozhodli jsme se dát slovo ženám umělkyním a podpořit tak jejich uměleckou tvorbu a iniciativy, které ženy přinášejí. Budeme s nimi vést diskusi o roli žen v umění a v silném konkurenčním prostředí světa kultury,“ říká ředitel Alliance Française Brno Jiří Votava.

Fotogalerie

Festival tak nabízí celou řadu perspektiv prosycených ženským šarmem: od akrobacie přes výstavy a divadelní talk show, kinematografii, literární setkání, komiks, street-art až do víru hudby, divadla a tance pod šapitó.

Dnes festival zahájí cirkusový soubor La June, který v Uměleckoprůmyslovém muzeu představí duo na visuté hrazdě. Inscenace Dru je podle autorů pokusem vytvořit nový jazyk s hrazdou a hlasem.

V pátek provoní Místodržitelský palác na Moravském náměstí francouzské pochoutky. Koná se zde totiž tradiční festivalový trh.

Další program obsahuje třeba divadelně-výtvarnou tvůrčí dílnu s komiksovou tematikou, přednášku o fair trade kávě včetně ochutnávky, streetartový workshop, pohybovou klauniádu, tančírnu nebo už tradiční turnaj v pétanque zakončený grilovačkou.

Tečku za festivalem udělá 22. dubna ochutnávkový piknik v Otevřené zahradě, jehož účastníci se mohou těšit na snoubení pokrmů z francouzské gastronomie s lahodnými víny.

Program festivalu najdete na www.alliancefrancaise.cz/brno. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Bonjour Brno je ryze francouzským festivalem, nemá v něm Francie výsadní postavení. „Je to proto, že jedním z cílů festivalu je rozvíjet frankofonní dialog, a do programu tak zahrnuje i účinkující pocházející z jiných frankofonních zemí, jako jsou Belgie či Maroko, a také české umělce a umělkyně, kteří se francouzským duchem inspirují ve své tvorbě,“ vysvětluje Votava.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám