metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pátek, 19. října 2018. Svátek má Michaela.
Cvičení kendó se dělí do dvou oblastí – šinaj kendó, tedy plnokontaktní cvičení...
Další 4 fotografie v galerii
Cvičení kendó se dělí do dvou oblastí – šinaj kendó, tedy plnokontaktní cvičení s cvičným mečem šinajem a ochrannou výstrojí bógu, a kendó kata, tedy nácvik boje pomocí předem daných sestav pohybů za použití pravých nebo dřevěných mečů | foto: Metro.cz

Byl jsem samurajem, který až moc mrká

9. srpna 2018  9:30 Marek Hýř Metro.cz
Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži kendo. Toto japonské bojové umění s mečem je plné tradic a rituálů.

„Dorazím a vezmu si triko a kraťasy,“ potvrzuji mailem svou účast na tréninku. „Preferujeme spíše delší nohavice. Kendo je stále poněkud tradiční,“ odpovídá mi trenér Petr Řezníček z Klubu San Dó Mon. Nakonec tedy s tepláky vyrážím do tělocvičny ČVUT na Karlově náměstí.Hned při vstupu do haly se potvrzují slova trenéra. Kendo je opravdu tradiční. Kdykoliv totiž někdo vstoupí do maličké tělocvičny, ukloní se směrem k žebřinám, kde je takzvané kamiza, což je čestné místo. Několik nápisů na stěně připomíná, na co mají kendisté dbát. Symboly vyzývají například k trpělivosti a pokoře.

Fotogalerie

V hale vidím samuraje, jak se v naprostém tichu rozcvičují. Než do ruky dostanu meč já, dostávám po- učení. Dozvídám se, že šinai je meč bambusový a bokutó meč dřevěný. Také je mi kladeno na srdce, že zbraň ze země nezvedám jen tak jako motyku, naopak si k ní posvátně kleknu a teprve poté ji zvednu. Ve chvíli, kdy začínám zkoušet sestavy s mečem, se z tichých samurajů stávají hlasité bestie. Údery totiž doprovází křik. „Ten je projevem ducha, je to jediné, co soupeř neovlivní a může i soupeře zastrašit,“ vysvětluje trenér.

Vyprosil jsem si, že si souboje chci také zkusit. Jsem proto navlečen do lehkého brnění bógu. Kendo není žádná oku líbivá šermovačka. Nejde o to vyměnit si pár úderů, mým úkolem je trefit soupeře. Do hlavy, do trupu, do předloktí nebo krku. To jsou údery, které v souboji na život a na smrt ochromily nebo rovnou zabily. Na tato místa útočí samurajové i dnes.

Zkuste si kendo

  • Stačí přijít s úborem na cvičení a můžete si sport hned vyzkoušet.
  • První tři lekce má Klub San Dó Mon  zdarma. 
  • V říjnu se obvykle otevírá kurz základu kenda, kde se do konce roku intenzivně probere vše potřebné, aby si pak nováčci mohli v pohodě zacvičit s pokročilými.
  • Všechny informace o klubu najdete na webu Sandomon.cz.

Rozbíhám se k soupeři. Mým cílem je seknout ho do hlavy. Švihnu mečem a běžím dál, rychle se otáčím a připravuji se na další útok. Jsem ale pomalý, ve chvíli, kdy dokončuji otočku, stojí můj soupeř již za mnou a je připraven zasadit mi ránu. Venku panuje letní dusno a já nabalen ve zbroji těžce oddechuji. Sám nevím, zda se potím z vedra, nebo z toho, že stojím tváří v tvář řvoucímu nepříteli.

Další cvičení je mazec. Jeden z kendistů je postupně napadán soupeři. Rychlý výpad, křik, rána a úprk. Prásk, prásk. Snažím se soupeře trefit, než můj meč stihne dopadnout na soupeře, jsem vykryt a seknut do hlavy. V tu chvíli leknutím mrkám a sekám mimo. Během tréninku kvůli ranám mrkám často. Půlvteřinové zavření očí se mi stává osudným a schytávám ránu. Závěr tréninku patří zpětné vazbě. Každý si klekne před trenéra, který zhodnotí jeho počítání při tréninku. Hezké a účelné!Komentáře

Hlavní zprávy

All Ride Show zve na custom motorky do pražské Továrny

Motorky na výstavě All Ride Show v industriálním prostoru Továrny na Maninách
vydáno 19. října 2018  12:59

Café racery, scramblery nebo choppery: krasavci na dvou kolech.  celý článek

Akvárium jako protiváha televize

Akvárium, designová součást interiéru
vydáno 19. října 2018  11:55

Akvárium doporučují nejen oční lékaři nebo psychologové.  celý článek

Muže oživil letištní defibrilátor

Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách
vydáno 19. října 2018  8:45

Sady na pomoc při zástavě srdce najdeme ve školách, nákupních centrech i na úřadech.  celý článek

Retro frčí, lidé hrají elpíčka i kazety

Retrogramofon
vydáno 19. října 2018  5:55

Nostalgie vrací do hry hudební nosiče, které někteří znají už jen z fotek.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám