metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Bytů je v Česku dost. Největší zájem je hlavně o ty na kšeft

10. července 2018  10:45 Pavel Hrabica Metro.cz
Lidé utrácejí stále víc za nemovitosti. Nakupují totiž bydlení jako investici.

Česko má problém s byty. Je jich málo a jejich cena je ještě výše, než to odpovídá už tak špatné situaci. Může za to obrovský zájem o byty pro kšeft. Třeba ti nejbohatší – především cizinci a spekulanti – nakupují za hotové. Ostatní si však na druhý nebo třetí byt, který chtějí do budoucna například předat dětem, pořizují hypotéky.

Úvěry na další byty jsou však podle hlavní ekonomky Raiffeisenbanky Heleny Horské spícím rizikem české ekonomiky.

„Byt pořízený k investici není nezbytný. Klient nepřijde o střechu nad hlavou, když za něj přestane splácet hypotéku. Tlak na splácení v případě potíží je u dlužníka nižší než u úvěru na vlastní bydlení,“ uvedla Horská.

Ekonomka upozorňuje i na další rizika. „Pokud se do problémové situace dostane větší počet dlužníků kvůli zhoršení ekonomické situace, budou se chtít bytů zbavit,“ vysvětluje Horská. To by se pak na trhu objevilo velké množství bytů a to by vedlo k poklesu jejich ceny. Klesla by ale i výše zástavy, kterou majitel bytu bance ručí. Bankovní sektor by se podle Horské dostal pod tlak jako před deseti lety ve Spojených státech, kdy hypoteční krize odstartovala celosvětovou krizi. 

Statisíce nových bytů

Stavební boom prožilo Česko v roce 2007, kdy se postavilo téměř 42 tisíc nových bytů.

  • Za posledních třicet let postavily developerské a jiné společnosti a také obce a stát v Česku přibližně 820 tisíc nových bytů, z toho 550 tisíc v posledních dvaceti letech. Loni jich bylo přes 28 tisíc. Je to přibližně na úrovni roku 2011.
  • Nejčastějšími zahraničními kupci jsou Rusové a Ukrajinci, následují Slováci.
  • Problém je i s byty, které si lidé chtějí pronajmout. I nájmy totiž letí strmě vzhůru. Například v Praze je ve vlastnictví magistrátu či městských částí 1900 volných bytů. Vyplývá to z aktuální analýzy Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Nákupy nemovitostí „na kšeft“ potvrzují i realitní makléři z regionů. „Každý druhý malometrážní byt je určen k pronájmu,“ říká Jakub Hrbáč z brněnské pobočky společnosti RE/MAX. Mezi těmi, kteří si volné bydlení v novostavbách pronajímají, jsou hlavně cizinci pracující pro nadnárodní korporace.

Investiční bydlení zažívá rozmach i v tak netradičních lokalitách jako Žatec, Louny, Most a Chomutov. Třetina klientů nepotřebuje nemovitost pro vlastní užívání. „Investoři zde kupují už i větší nemovitosti,“ vysvětluje Pavel Hassman z REMAXu. Za zvyšujícím se zájmem je podle něho rozvoj průmyslových zón v tomto regionu.

I přes vysoké ceny však developery netrápí nedostatek zájemců, ale nedostatek volných pozemků na další výstavbu. I proto jsou nové projekty obvykle rychle vyprodané. Zájem mají hlavně cizinci, například v novém bytovém komplexu společnosti Central Group v Praze 3 jim z devíti set bytů patří třetina.

Přitom volných bytů je nyní v Česku dostatek. Podle Českého statistického úřadu je jich přes 650 tisíc neobydlených. Lidé je drží například pro potomky, nebo jen k rekreaci. Případně byty čekají na rekonstrukci kvůli sporům majitelů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám