metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 30 °C

Čtvrtek, 20. září 2018. Svátek má Oleg.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Bytů je v Česku dost. Největší zájem je hlavně o ty na kšeft

10. července 2018  10:45 Pavel Hrabica Metro.cz
Lidé utrácejí stále víc za nemovitosti. Nakupují totiž bydlení jako investici.

Česko má problém s byty. Je jich málo a jejich cena je ještě výše, než to odpovídá už tak špatné situaci. Může za to obrovský zájem o byty pro kšeft. Třeba ti nejbohatší – především cizinci a spekulanti – nakupují za hotové. Ostatní si však na druhý nebo třetí byt, který chtějí do budoucna například předat dětem, pořizují hypotéky.Úvěry na další byty jsou však podle hlavní ekonomky Raiffeisenbanky Heleny Horské spícím rizikem české ekonomiky.

„Byt pořízený k investici není nezbytný. Klient nepřijde o střechu nad hlavou, když za něj přestane splácet hypotéku. Tlak na splácení v případě potíží je u dlužníka nižší než u úvěru na vlastní bydlení,“ uvedla Horská.

Ekonomka upozorňuje i na další rizika. „Pokud se do problémové situace dostane větší počet dlužníků kvůli zhoršení ekonomické situace, budou se chtít bytů zbavit,“ vysvětluje Horská. To by se pak na trhu objevilo velké množství bytů a to by vedlo k poklesu jejich ceny. Klesla by ale i výše zástavy, kterou majitel bytu bance ručí. Bankovní sektor by se podle Horské dostal pod tlak jako před deseti lety ve Spojených státech, kdy hypoteční krize odstartovala celosvětovou krizi. 

Statisíce nových bytů

Stavební boom prožilo Česko v roce 2007, kdy se postavilo téměř 42 tisíc nových bytů.

  • Za posledních třicet let postavily developerské a jiné společnosti a také obce a stát v Česku přibližně 820 tisíc nových bytů, z toho 550 tisíc v posledních dvaceti letech. Loni jich bylo přes 28 tisíc. Je to přibližně na úrovni roku 2011.
  • Nejčastějšími zahraničními kupci jsou Rusové a Ukrajinci, následují Slováci.
  • Problém je i s byty, které si lidé chtějí pronajmout. I nájmy totiž letí strmě vzhůru. Například v Praze je ve vlastnictví magistrátu či městských částí 1900 volných bytů. Vyplývá to z aktuální analýzy Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Nákupy nemovitostí „na kšeft“ potvrzují i realitní makléři z regionů. „Každý druhý malometrážní byt je určen k pronájmu,“ říká Jakub Hrbáč z brněnské pobočky společnosti RE/MAX. Mezi těmi, kteří si volné bydlení v novostavbách pronajímají, jsou hlavně cizinci pracující pro nadnárodní korporace.

Investiční bydlení zažívá rozmach i v tak netradičních lokalitách jako Žatec, Louny, Most a Chomutov. Třetina klientů nepotřebuje nemovitost pro vlastní užívání. „Investoři zde kupují už i větší nemovitosti,“ vysvětluje Pavel Hassman z REMAXu. Za zvyšujícím se zájmem je podle něho rozvoj průmyslových zón v tomto regionu.

I přes vysoké ceny však developery netrápí nedostatek zájemců, ale nedostatek volných pozemků na další výstavbu. I proto jsou nové projekty obvykle rychle vyprodané. Zájem mají hlavně cizinci, například v novém bytovém komplexu společnosti Central Group v Praze 3 jim z devíti set bytů patří třetina.

Přitom volných bytů je nyní v Česku dostatek. Podle Českého statistického úřadu je jich přes 650 tisíc neobydlených. Lidé je drží například pro potomky, nebo jen k rekreaci. Případně byty čekají na rekonstrukci kvůli sporům majitelů. Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Byla zábava zkusit si věci, které jsem na deskách neměl

Ondřej Ládek v civilu
vydáno 19. září 2018  14:45

Ondřej Ládek vydává pod přezdívkou Xindl X pozítří šestou studiovou desku. Nese název Sexy Exity a přináší pestrou škálu písní. Autor většiny z nich se v...  celý článek

„Začalo to vlaštovkou de luxe,“ říká spisovatel Václav Šorel

Z publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví...
vydáno 19. září 2018  11:32

Podzimní Velký knižní čtvrtek nabídne patnáct novinek napříč žánry. Na pultech knihkupců se objeví mimo jiné i publikace Vzduch je naše moře – Historie...  celý článek

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám