metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Roman Hrubeš během on-line testu videorozhodčího při utkání Sparta vs. Mladá...
Větší foto
Roman Hrubeš během on-line testu videorozhodčího při utkání Sparta vs. Mladá Boleslav | foto: LFA

Červená padne třeba i po zápase

15. června 2018  14:45 Marek Hýř Metro.cz
Při zápasech na MS se bude kvůli videu vylučovat i zpětně.

Závěrečný hvizd nebude na mistrovství světa definitivní konec zápasu. Rozhodčí totiž budou moci díky videu udělovat při zápasech červené karty i zpětně.

„Když se stane něco mimo hru, co nikdo neviděl, a videorozhodčí nebo jeho asistenti si toho posléze všimnou, mohou hlavního sudího informovat a ten bude moci udělit červenou kartu. Neočekáváme, že se to bude stávat často, navíc půjde jen o závažné prohřešky,“ uvedl technický ředitel Mezinárodní pravidlové komise (IFAB) David Elleray.

Světová fotbalová federace FIFA schválila využití videorozhodčího na šampionátu v březnu poté, co mu dala zelenou IFAB. Video v různých formách funguje ve 40 světových ligách včetně české nejvyšší soutěže.

„Video se osvědčilo. V utkáních, v nichž bylo nasazeno, přispělo k tomu, že byly napraveny některé verdikty rozhodčího z hrací plochy,“ říká Roman Hrubeš, šéfinstruktor videorozhodčích Ligové fotbalové asociace.

Ten také popisuje, co konkrétně uvidí diváci přímo na stadionu. „Na obrazovkách budou grafická zpracování daného incidentu i s popisem, co se přezkoumávalo a s jakým výsledkem,“ říká Roman Hrubeš. Odpůrci videa totiž často kritizovali, že diváci v hledišti nemají informace o tom, co rozhodčí přezkoumával.

Fakta o videorozhodčích

  • Na mistrovství světa bude celkem třináct videorozhodčích. Většina z nich je z Evropy.
  • Tři vybraní sudí jsou z Itálie, dva z Německa a dva z Portugalska. Po jednom zástupci vyšlou na šampionát Polsko, Nizozemsko, Katar, Bolívie, Brazílie a Argentina. FIFA počítá, že videorozhodčí bude mít u každého zápasu další tři asistenty, kteří mu budou s rychlým rozborem situací pomáhat.
  • Videorozhodčí může být využit pouze v předem daných situacích – při dosažení branky a všem, co tomu předchází, včetně ofsajdů, při rozhodnutí o penaltách, červených kartách a při chybné identifikaci hráčů.
  • Například v Německu nebo v Itálii se zavedení videa do ostrého provozu neobešlo bez problémů. Ale podle studie univerzity v Lovani, která měla celý projekt na starosti, narostla přesnost verdiktů na 98,9 procenta.
  • Studie navíc vyvrátila i hlavní obavu kritiků, že video bude zápasy zdržovat. Analyzováno bylo zhruba tisíc zápasů a průměrné zdržení bylo devadesát sekund na zápas.
  • K dispozici bude stejně jako v roce 2014 také branková technologie, která určí, zda míč přešel brankovou čáru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám