metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 12 °C

Pondělí, 24. září 2018. Svátek má Jaromír.
Roman Hrubeš během on-line testu videorozhodčího při utkání Sparta vs. Mladá...
Větší foto
Roman Hrubeš během on-line testu videorozhodčího při utkání Sparta vs. Mladá Boleslav | foto: LFA

Červená padne třeba i po zápase

15. června 2018  14:45 Marek Hýř Metro.cz
Při zápasech na MS se bude kvůli videu vylučovat i zpětně.

Závěrečný hvizd nebude na mistrovství světa definitivní konec zápasu. Rozhodčí totiž budou moci díky videu udělovat při zápasech červené karty i zpětně.„Když se stane něco mimo hru, co nikdo neviděl, a videorozhodčí nebo jeho asistenti si toho posléze všimnou, mohou hlavního sudího informovat a ten bude moci udělit červenou kartu. Neočekáváme, že se to bude stávat často, navíc půjde jen o závažné prohřešky,“ uvedl technický ředitel Mezinárodní pravidlové komise (IFAB) David Elleray.

Světová fotbalová federace FIFA schválila využití videorozhodčího na šampionátu v březnu poté, co mu dala zelenou IFAB. Video v různých formách funguje ve 40 světových ligách včetně české nejvyšší soutěže.

„Video se osvědčilo. V utkáních, v nichž bylo nasazeno, přispělo k tomu, že byly napraveny některé verdikty rozhodčího z hrací plochy,“ říká Roman Hrubeš, šéfinstruktor videorozhodčích Ligové fotbalové asociace.

Ten také popisuje, co konkrétně uvidí diváci přímo na stadionu. „Na obrazovkách budou grafická zpracování daného incidentu i s popisem, co se přezkoumávalo a s jakým výsledkem,“ říká Roman Hrubeš. Odpůrci videa totiž často kritizovali, že diváci v hledišti nemají informace o tom, co rozhodčí přezkoumával.

Fakta o videorozhodčích

  • Na mistrovství světa bude celkem třináct videorozhodčích. Většina z nich je z Evropy.
  • Tři vybraní sudí jsou z Itálie, dva z Německa a dva z Portugalska. Po jednom zástupci vyšlou na šampionát Polsko, Nizozemsko, Katar, Bolívie, Brazílie a Argentina. FIFA počítá, že videorozhodčí bude mít u každého zápasu další tři asistenty, kteří mu budou s rychlým rozborem situací pomáhat.
  • Videorozhodčí může být využit pouze v předem daných situacích – při dosažení branky a všem, co tomu předchází, včetně ofsajdů, při rozhodnutí o penaltách, červených kartách a při chybné identifikaci hráčů.
  • Například v Německu nebo v Itálii se zavedení videa do ostrého provozu neobešlo bez problémů. Ale podle studie univerzity v Lovani, která měla celý projekt na starosti, narostla přesnost verdiktů na 98,9 procenta.
  • Studie navíc vyvrátila i hlavní obavu kritiků, že video bude zápasy zdržovat. Analyzováno bylo zhruba tisíc zápasů a průměrné zdržení bylo devadesát sekund na zápas.
  • K dispozici bude stejně jako v roce 2014 také branková technologie, která určí, zda míč přešel brankovou čáru.Komentáře

Hlavní zprávy

Děti z děcáku mají šanci na normální život

Gabriela Křivánková
vydáno 23. září 2018  14:34

Většinu svého profesního života se Gabriela Křivánková pohybovala na manažerských pozicích, takzvaně optimalizovala firemní procesy. Jednoho dne udělala...  celý článek

Poklekneme před roboty

Robotizace prostupuje do našich životů.
vydáno 23. září 2018  11:40

Umělá inteligence nahradí každého druhého člověka.  celý článek

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám