metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 29 °C

Středa, 20. června 2018. Svátek má Květa.
Ples (ilustrační foto)
Ples (ilustrační foto) | foto: SXC

Češi milují plesy, zájem o taneční parkety ovlivnila televizní show

26. ledna 2017  14:36 Marek Hýř Metro.cz
Plesová sezona je v plném proudu a z bálů se pomalu stává nový český koníček.

Čtyři Češi z pěti si chodí zatancovat na ples. Zjistila to anketa webu Srovname.cz. Na rostoucí popularitě plesu a tancování obecně má velký podíl televize.„Od té doby, co dávají soutěžní pořady o tančení, máme více zájemců,“ říká Lucie Burianová, spolumajitelka brněnské Taneční školyStarlet.

Podle ní se v Brně dají sehnat taneční kurzy za 1200 až 1600 korun. „Záleží na délce kurzu. Ten může mít sedm až deset lekcí,“ říká Burianová. Do její školy chodí široké spektrum tanečníků. „Učí se tu vysokoškoláci i lidé, kterým je čtyřicet plus. Dokonce tu máme i pár seniorů,“ říká Burianová.

Že taneční zábava není tabu ani pro lidi ve vyšším věku, potvrzuje i Ludmila Fialová, která má půjčovnu šatů v Telči na Jihlavsku. „Plesové šaty si k nám přišlo vypůjčit i pár důchodkyň,“ říká Fialová. Ale největší její klientelou jsou stále maturantky. „Ty tu seženou šaty klidně i za 500 korun,“ uvádí Fialová. Její půjčovna má však i své pravidelné zákaznice, které si chodí každý rok během plesové sezony půjčovat to, co je zrovna nejvíc trendy. „Jinak mi ale přijde, že dnes už Češi moc neřeší, co si na ples vezmou. Móda upadá,“ Fialová.

Podle zmiňované ankety Češi investují do nákupu společenských šatů či obleku na ples nejčastěji (58 procent) do 2 tisíc korun za rok. Zhruba pětina lidí je ochotna zaplatit za svou garderóbu částku až 5 tisíc ročně. Přibližně třetina dotazovaných, a v drtivé většině jsou to ženy, je ochotna investovat peníze také do úpravy svého účesu a navštíví před plesem kadeřnictví. Do půjčoven šatů chodí zhruba třetina dotazovaných.

Jsme plesový národ

  • Z výsledků ankety, které se v průběhu prosince a ledna zúčastnilo celkem 1148 lidí, vyplývá, že Češi jsou plesový národ, neboť drtivá většina z nás (téměř 84 procent) chodí na plesy.
  • Zhruba 52 procent lidí navštíví jeden až dva plesy ročně, ale celých 30 procent Čechů „obrazí“ za rok dokonce tři až pět plesů.
  • Největší počet respondentů (35 procent) obměňuje šaty na ples po dvou a více letech, zhruba čtvrtina jednou za dva roky a pětina jednou za rok. Překvapením bylo větší procento lidí z vesnic a menších obcí (12 procent), kteří mají na každý ples jiné šaty.
  • Trendem letošní plesové sezony je jednoduchost, elegantnost, jemnost. Co se týká účesů, letí copy.
  • Pokud si budete chtít půjčit něco trendy v půjčovně, tak pozor. Dívky většinou chodí do půjčoven už na podzim. Některé mají šaty zamluvené dokonce už od léta. Je tak možné, že výběr šatů v dnešních dnech už nebude zrovna velký.Komentáře

Hlavní zprávy

Strážníci chytili vandaly i podnapilého Batmana

Ilustrační snímek
vydáno 20. června 2018  8:30

Městská policie se v předchozích dnech nenudila. Agresory zpacifikovala v Jindřišské i v Praze 8.  celý článek

Běchovicemi projedete v říjnu, dělníci se vrátí až příští léto

Most poblíž autobusové zastávky se rozpadá.
vydáno 20. června 2018  5:55

Sousední Klánovice uspěly s žalobou. Harmonogram oprav Českobrodské se změní.  celý článek

Letňany chytnou pod krkem kytaroví řvouni z Iron Maiden

Zpěvák Bruce Dickinson je tahounem koncertů.
vydáno 19. června 2018  14:45

„Mejdni“ vyladí zítřejší koncert podle oblíbené mobilní hry. Dostane se i na synovskou podporu.  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: Taje sedmého schodu

Pavel Maurer
vydáno 19. června 2018  13:13

Klasické české pivo má nejlepší pitelnou teplotu mezi šesti a sedmi stupni Celsia.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám