metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 2 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Pravidelné návštěvy lékaře jsou s přibývajícím věkem stále důležitější.
Větší foto
Pravidelné návštěvy lékaře jsou s přibývajícím věkem stále důležitější. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Češi podceňují preventivní prohlídky, chodí jich na ně jen necelá polovina

18. února 2018  8:55 Kamila Hudečková
Pravidelné návštěvy lékaře jsou s přibývajícím věkem stále důležitější.

Jednou za dva roky by vaše kroky měly směřovat do ordinace praktického lékaře, i když se cítíte zdrávi a nemáte žádný zdravotní problém. Nemoci jako vysoký krevní tlak nebo cukrovka nebolí, přesto jimi můžete trpět a zadělávat si tak do budoucna na mnohem větší potíže.

Ale Češi na to příliš neslyší, jen čtyři z deseti dospělých na preventivní prohlídky chodí. Přitom čím jste starší, tím více problémů můžete mít. Podle Českého statistického úřadu je ve věku 60 let zdravých 60 procent Čechů, v sedmdesáti 40 procent, v osmdesáti zhruba 20 procent a větší obtíže netrápí 5 procent devadesátiletých.

Praktický lékař vás na preventivní prohlídky nezve, je to na vás, zda přijdete, či nikoli. Při samotné prohlídce zkontroluje očkování, dále kůži, sliznice, jazyk, hrdlo, štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin. Součástí prohlídky je také vyšetření srdce a plic poklepem a poslechem. Lékař změří tep a krevní tlak, prohmatá břicho, prozkoumá oblast ledvin a ověří stav žil a tepen na dolních končetinách. Také vás zváží, změří a orientačně vyšetří i smysly. Měl by vás poslat také na odběry krve kvůli zjištění hladiny cukru, jaterním testům, funkci ledvin a dalším základním ukazatelům fungování organismu.

Prohlídka zahrnuje i onkologickou prevenci. Lékař by měl provést vyšetření moči, konečníku a prsů u žen.

Stejně jako k praktikovi by vaše kroky měly směřovat dvakrát ročně i k zubnímu lékaři. Většina populace trpí zubními kazy, zánětem dásní nebo parodontitidou. Právě pravidelné zubní prohlídky pomohou odhalit tyto potíže dříve, než se samy projeví bolestí. „Podle toho, jak děti a dospělí o svoje zuby pečují, doporučí zubní lékař návštěvu u dentálního hygienisty, a to rovněž dvakrát ročně nebo i častěji,“ říká zubní lékařka Jaroslava Havelková z Teplic.

Ženy by také měly do svého kalendáře naplánovat každoroční prohlídku u gynekologa. Je to důležité kvůli včasnému zachycení onemocnění ženských pohlavních orgánů a prsou. Lékař provádí pohmatové vyšetření dělohy, vejcovodů a vaječníků, v případě potřeby také ultrazvukové vyšetření malé pánve. Každá žena má nárok na cytologické vyšetření, které odhalí rizika rakoviny děložního čípku.

U žen po 45. roku lékař ověřuje, zda v posledních dvou letech podstoupily mamografické vyšetření, tedy diagnostiku prsu.

Pravidelně na oční

  • V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za dva roky. Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu.
  • „Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například lidé silně krátkozrací, diabetici nebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal,“ říká primářka DuoVize Lucie Valešová.
  • V rámci prevence se provádí vyšetření zrakové ostrosti, které odhalí refrakční vady nebo změny dioptrií. Vyšetření zorného pole zase zachycuje jakékoliv výpadky i v periferních částech. Dalším krokem je měření nitroočního tlaku, který je rizikovým faktorem vzniku zeleného zákalu. Důležité je také vyšetření očního pozadí při rozšířené zornici, které zobrazí chorobu sítnice nebo zrakového nervu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské vánoční trhy budou i moderní

Vizualizace
vydáno 21. listopadu 2018  16:42

Trhy na Staromáku nebo Václaváku s davy lidí známe všichni. Podnikaví mladí lidé si ale vánoční trhy dělají po svém, a tak město může svým obyvatelům i...  celý článek

Ochladilo se. Nocleženky jsou zpět

Bezdomovec (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  14:46

Zima je za dveřmi a většina z nás si mrazivé noci nedokáže představit jinak než z pohodlí domova. Pohled na zasněžené město je skrze okno bezesporu...  celý článek

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám