metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 2 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Filtrační hala. Hlavní prostor sloužil k úpravě vody a od roku 1929 se jeho...
Další 2 fotografie v galerii
Filtrační hala. Hlavní prostor sloužil k úpravě vody a od roku 1929 se jeho podoba nezměnila. | foto: Jiří Podrazil

Češi přestali šetřit pitnou vodou

4. května 2018  8:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Platy rostou, projevuje se to například i ve spotřebě vody.

Kapské Město v Jižní Africe úpí suchem. Podle odhadů spotřebuje planeta v roce 2050 o polovinu víc pitné vody než na začátku století. Také čeští ministři hledají cesty, jak se ubránit stále častěji se opakujícímu suchu.

Fotogalerie

Přes zvyšující se cenu vodného a stočného a roky klesající spotřebu se však loni trend po více než dvou desetiletích mírně obrátil. „Spotřeba vody v českých domácnostech vzrostla meziročně o 0,4 litru na obyvatel a den,“ připomíná k nejnovějším zjištěním Soňa Horáčková z oddělení statistiky životního prostředí Českého statistického úřadu. Kde jí mizí nejvíc? Možná v našich bazénech. Česká republika je totiž bazénovou velmocí, v Evropě jí patří třetí příčka. Před námi je jen v létě horká Francie a Španělsko.

Pražáci si dopřávají

88,7

  • Tolik vody denně spotřeboval loni v průměru jeden obyvatel Česka. Nejvíc v hlavním městě, 109 litrů. Nejmenší plýtvalové jsou na Zlínsku, kde vykazují o více než třicet litrů pitné vody na hlavu méně než v Praze. České domácnosti spotřebovaly loni víc vody než v roce 2016.

Odhaduje se, že je u nás okolo čtyř set tisíc pevně zabudovaných bazénů a stejný počet nafukovacích. Podle střízlivých odhadů jimi proteče (včetně bazénů pro veřejnost) přes třináct milionů krychlových metrů pitné vody. Odborníci proto radí, aby nebylo nutné během roku vodu zbytečně měnit, raději nešetřit na kvalitní a úsporné sanitární technice.

Jak připomíná Radomír Ambrož ze společnosti Sanela, investice bychom neměli opomíjet ani v běžném domácím hospodaření s vodou, byť dnešní spotřebiče jako myčky a pračky už jsou na vysoké úrovni. „Pokud byste si například v domácnosti, kde je více mužů, nainstalovali pisoáry s radarovými splachovačkami, vystačíte na jedno spláchnutí s jedním litrem vody,“ vysvětluje Ambrož. U většiny běžných splachovačů to bývají minimálně tři litry vody.

V Česku loni vyprodukovaly vodárenské společnosti téměř šest set milionů krychlových metrů pitné vody. Nejvyšší vodné bylo v Libereckém kraji, kde platili lidé více než sto korun za kubík. Levně bylo v Litovli, za metr krychlový tu účtovali necelých šedesát korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské vánoční trhy budou i moderní

Vizualizace
vydáno 21. listopadu 2018  16:42

Trhy na Staromáku nebo Václaváku s davy lidí známe všichni. Podnikaví mladí lidé si ale vánoční trhy dělají po svém, a tak město může svým obyvatelům i...  celý článek

Ochladilo se. Nocleženky jsou zpět

Bezdomovec (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  14:46

Zima je za dveřmi a většina z nás si mrazivé noci nedokáže představit jinak než z pohodlí domova. Pohled na zasněžené město je skrze okno bezesporu...  celý článek

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám