metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Policejní vrtulník EC-135 využívaný pro leteckou záchrannou službu pro Prahu a
Větší foto
Policejní vrtulník EC-135 využívaný pro leteckou záchrannou službu pro Prahu a Středočeský kraj | foto: Letecká služba PČR

Češi začali školit Číňany

21. června 2018  8:33 Marek Hýř Metro.cz
Výcvik zdravotníků z čínských měst probíhá v Praze.

Česko prohlubuje spolupráci s Čínou. Pražští záchranáři už několik měsíců pomáhají se zavedením letecké záchranky v Šanghaji, Pekingu i ve městě Tchien-ťin. V těchto dnech navíc probíhá trénink čínských lékařů přímo v Česku.

„Výcvik žádným způsobem neomezuje běžný provoz letecké výjezdové skupiny. Naši letečtí záchranáři a lékaři jsou připraveni pomáhat stejně jako dosud. Dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu,“ říká Petr Kolouch, ředitel pražské záchranné služby. Podle něj je spolupráce prospěšná i pro Česko. „Naši lektoři mají možnost konfrontovat své zkušenosti a znalosti na mezinárodním poli a získat i jiný pohled na svou práci,“ myslí si Kolouch.

Dlouhodobý trénink má přispět k tomu, aby v čínských městech vznikla do tří let letecká výjezdová skupina po vzoru té pražské, která má za sebou přes 30 let provozu bez jediné nehody. Pro Česko je projekt výjimečný také tím, že při výběru vhodného místa pro výcvik dostala česká metropole přednost před Římem. Celkem by českými záchrannými složkami mělo být vyškoleno zhruba sto čínských záchranářů.

Peking chce vyškolit letecké záchranáře co nejrychleji. V hlavním městě Čínské lidové republiky se totiž v roce 2022 budou konat zimní olympijské hry, vedení města proto chce své záchranáře připravit i na možné letecké zásahy.

Čínští lékaři nejsou v Česku poprvé. Už loni si „osahali“ unikátního Golema, tedy vůz, který záchranka používá v případě hromadného neštěstí a také při větších akcích, jako jsou například oslavy příchodu nového roku.

Čeští letečtí záchranáři kromě spolupráce s čínskými kolegy také několik týdnů testují novinku. Od začátku června disponuje vrtulník Letecké záchranné služby Královéhradeckého kraje přenosnou transfuzní jednotkou. Ta umožňuje podat krevní transfuzi hned po příletu na místo nehody. Na čísla, která potvrdí účinnost metody, se zatím čeká, nicméně podle lékařů to přinese přinejmenším zkvalitnění léčby. Podobné zařízení má už česká armáda na misi v Afghánistánu. Krev se udržuje při teplotě 4 stupně Celsia a v případě potřeby se musí velmi rychle ohřát na tělesnou teplotu.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám