metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Česká rodina vyhodí za rok tolik plastů, jako je váha nosorožce

  14:54
Nakupování potravin ekologičtější formou díky použití vlastních obalů se v Česku těší čím dál větší oblibě.
„Češi zjišťují, jak být k životnímu prostředí šetrnější,“ říká Veronika Nováčková. | foto: KRISTINA ČERNÁ

Organizace Bezobalu otevřela letos na jaře v Praze svou třetí pobočku. Jmenuje se Flořák. Díky nápadu získala potřebné finance v rekordním čase, a to přes takzvaný crowdfunding, tedy z peněz fanoušků projektu. „Chtěli jsme jim dát možnost podílet se na vzniku prodejny,“ říká pro deník Metro Veronika Nováčková, ředitelka organizace Bezobalu.

Jak se vám tento způsob financování osvědčil?
Dříve jsme použili odlišnou formu skupinového financování, ale taktéž zaměřenou na komunitu lidí nadšených do bezobalového nakupování a zero waste. Zatímco na vybavení prodejny na Hradčanské jsme vybrali peníze formou příspěvků v hit-hitové kampani, která byla založená na nevratných investicích, za něž lidé dostávají odměny především formou produktů nebo zážitků, investice, které jsme vybrali letos pro prodejnu na Flořáku, se k lidem vrátí zúročené.

Své prodejny máte na Hradčanské, u náměstí Míru a nově mezi stanicemi Jiřího z Poděbrad a Florou. Sídlíte úmyslně pouze v dostupnosti metra linky A?
Dostává se k nám poptávka od spousty zákazníků, kteří vyloženě čekají na pobočky ve svém dosahu. Hodně poptávají Anděl a Smíchov, ale i Florenc a Žižkov. A my bychom skutečně uvítali pobočky v tomto okolí. Jenomže najít vhodný prostor není tak snadné. A tak nám to zatím vychází u metra A. Chceme ale otevřít i další obchody na dalších místech Prahy.

Co si s sebou doporučujete vzít na první nákup v Bezobalu?
První nákup si udělejte pohodlný. Spousta lidí, co u nás nakupují, má odměřený vztah k plastům. Je pro ně přirozené si pečivo, zeleninu nebo sypké potraviny nabírat do plátěných pytlíků a pro další zboží využít zavařovacích sklenic. To, že to tak u nás dělá množství lidí, ale neznamená, že je to cesta všech a už od počátku. Když vás něco bude zavazovat, a ne bavit, může se stát, že to přestanete dělat. A tak raději pomalu a s radostí. Chleba si s klidným svědomím kupte třeba do mikroteňáku od minulého nákupu, nikdo vám hlavu neutrhne.

Pokud nebude mít zákazník dostatek vlastních obalů či sáčků, může pořídit další u vás?
Na prodejnách máme k dispozici bazar obalů. Přebytek zavařovaček z domácností našich zákazníků promyjeme a nabízíme těm, kterým obaly dojdou, nebo těm, kteří na nákup zavítají poprvé a třeba náhodu, takže bez obalů.

Kolik se dá nakupováním bez obalu ušetřit a jaký dopad to může mít na životní prostředí?
To je trefa do černého! Máme za sebou sedm let vývoje a otázky na toto téma se množí. Dali jsme se do počítání a do vývoje aplikace, která umožní zákazníkům mít přehled o ušetřených obalech. Nějaká čísla už máme a brzy se dočkáte zveřejnění. Počítají se zatím jen obaly, ve kterých jsou suroviny běžně zabalené, ale když k tomu přihlédneme i na fakt, že třeba dvanáct balení čočky přijede do supermarketu v kartonové krabici zpevněné další plastovou fólií a to vše na paletě zafixované strečovou fólií, je ten dopad obrovský.

Máte zmapované, kolik se aktuálně v Česku nachází různých prodejen, které nabízí možnost bezobalového nakupování?
Mapování bezobalových míst se věnuje Reduca.cz. Nevíme, kolik prodejen je stoprocentně bezobalových, a vlastně ani nemáme možnost uhlídat, jak dodržují standard bezobalovosti na úrovni dodavatelů a obchodů, což je oblast, kterou v Bezobalu dodržujeme přísně. Až bude v budoucnu fungovat Asociace bezobalových obchodů, mělo by být snazší mapovat počet i kvalitu.

Mohou si zákazníci v samoobslužných prodejnách ke zboží také přivonět, osahat si ho či případně ochutnat vzorek?
Naše obchody jsou plné vůní. Ochutnávky vám určitě nabídnout můžeme a kvalitu můžete kontrolovat i zrakem, protože namísto obalů zaplněných obrázky vidíte zboží, které kupujete.

Jaké množství odpadu vyprodukuje orientačně jedna rodina ročně?
Po čtyřčlenné rodině podle Českého statistického úřadu tu ročně zbude 1376 kilogramů komunálního odpadu. Což znamená, že za republiku jsme vyprodukovali 3,6 milionu tun komunálního odpadu. Rodinný odpad se tedy rovná zhruba váze nosorožce dvourohého. Obce a podniky vyprodukují dalších 23 milionů tun. Celé Česko vyhodí odpady ve váze nosorožčího stáda o více než 2600 kusech.

Autor:

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Policie prověřuje zlínského zastupitele za SPD kvůli tajně pořízené nahrávce

vydáno 25. dubna 2024  18:42

Zlínský opoziční zastupitel Pavel Sekula (SPD) je i předsedou Bytového družstva Podlesí a právě na jeho domovní schůzi letos v únoru podle všeho pronesl...  celý článek

Lanovka na Ještěd bude delší a jen s jednou kabinou. Hotová má být za pět let

vydáno 25. dubna 2024  18:22

Je rozhodnuto. Zastupitelé Liberce si dnes v podvečer odhlasovali, že k vysílači a hotelu Ještěd bude jezdit lanovka typu jedné kabiny zavěšené na dvou...  celý článek