metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle, 21. října 2018. Svátek má Brigita.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

České děti jsou líné, tělocvik ale údajně milují

9. srpna 2018  11:50 Pavel Hrabica Metro.cz
Děti, které se nerady hýbají, jsou nešikovné, nezvládají často ani obyčejný kotoul. Stávají se tak terčem posměchu šikovnějších vrstevníků.

K překvapivému zjištění došel Český olympijský výbor, když zpovídal školáky, který předmět mají nejraději. Vyšlo mu, že přes osmdesát procent dětí v základních školách má nejraději tělesnou výchovu. Až na druhém místě skončila matematika a třetí výtvarná výchova.Průzkum však organizoval olympijský výbor v rámci sportovních akcí, tedy jen mezi dětmi, které se aktivně účastní sportovních aktivit. Zkušenosti lékařů a pedagogů totiž hovoří o opačných tendencích. 

Obezitolog z pražské motolské nemocnice Zlatko Marinov potvrzuje, že obezita v populaci českých dětí je na vzestupné úrovni. „Monstrózní obezitou dnes trpí víc než třicet tisíc dětí,“ argumentuje motolský lékař. Jak zjistila studie Univerzity Palackého v Olomouci mezi více než čtrnácti tisící dětmi, osmdesát procent z nich se hýbá nedostatečně, ani ne hodinu denně. 

Statistiky nevylepšují ani hodiny školního tělocviku. Podle zjištění Všeobecné zdravotní pojišťovny se asi třetina českých školáků vyhýbá tělocviku. Děti, které se nerady hýbají, jsou nešikovné, nezvládají často ani obyčejný kotoul. Stávají se tak terčem posměchu šikovnějších vrstevníků. I proto jim rodiče píší ve dnech, kdy mívají tělocvik, omluvenky ze zdravotních důvodů. Třeba že mají ploché nohy.

Tlustí kluci

25

  • Tolik procent českých chlapců do patnácti let trpí podle statistiky Světové zdravotnické organizace nadváhou, nebo dokonce obezitou. 
  • Dívky jsou na tom přibližně o polovinu lépe –  jen čtrnáct procent.

O tom, jestli se děti hýbají a nesedí u televize nebo počítače, rozhoduje rodičovský příklad. Což potvrzuje i Šárka Kašpárková, bývalá skokanka do dálky a česká olympionička. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že když se hýbají rodiče, přenese se to i na děti,“ potvrzuje bývalá olympionička a skokanka do dálky Šárka Kašpárková.

Ta je také hlavní manažerkou Sazka Olympijského víceboje, který se snaží české děti programově rozhýbat. „Naopak v případě, kdy jsou rodiče domácí typy, které tráví čas u televize, mají děti tendenci nechodit ven ani sportovat,“ připouští bývalá česká reprezentantka. Komentáře

Hlavní zprávy

Masaryk jako drsňák i frajer

Filmový prezident Masaryk
vydáno 21. října 2018  9:55

Prvního československého prezidenta zase hraje Huba. Pár hovorů již na plátně zažil.  celý článek

Jakpak se ručně točí kornouty

Redaktorka deníku Metro a majitel cukrárny v akci
vydáno 21. října 2018  6:20

Makový, matcha i s čokoládou. Do těch poctivých se vejde víc zmrzliny.  celý článek

První táta na rodičovské dovolené v historii AVU

Mikoláš Růžička se synem Tobiášem
vydáno 20. října 2018  14:55

Mikoláš Růžička na Akademii výtvarných umění (AVU) vystudoval a donedávna pracoval. Od začátku října je manžel herečky Andrey Růžičkové na dovolené, té...  celý článek

První odměněnou fotku pro deník Metro si zarámoval

První fotografie, za kterou Martin Stehlík obdržel z deníku Metro honorář.
vydáno 20. října 2018  11:51

„Kvalitní snímek se dá pořídit rychle i mobilem, který má většina lidí u sebe. Jinak fotografuji většinou zrcadlovkou,“ říká čtenář Martin Stehlík, který...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám