metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 30 °C

Čtvrtek, 16. srpna 2018. Svátek má Jáchym.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

České děti jsou líné, tělocvik ale údajně milují

9. srpna 2018  11:50 Pavel Hrabica Metro.cz
Děti, které se nerady hýbají, jsou nešikovné, nezvládají často ani obyčejný kotoul. Stávají se tak terčem posměchu šikovnějších vrstevníků.

K překvapivému zjištění došel Český olympijský výbor, když zpovídal školáky, který předmět mají nejraději. Vyšlo mu, že přes osmdesát procent dětí v základních školách má nejraději tělesnou výchovu. Až na druhém místě skončila matematika a třetí výtvarná výchova.Průzkum však organizoval olympijský výbor v rámci sportovních akcí, tedy jen mezi dětmi, které se aktivně účastní sportovních aktivit. Zkušenosti lékařů a pedagogů totiž hovoří o opačných tendencích. 

Obezitolog z pražské motolské nemocnice Zlatko Marinov potvrzuje, že obezita v populaci českých dětí je na vzestupné úrovni. „Monstrózní obezitou dnes trpí víc než třicet tisíc dětí,“ argumentuje motolský lékař. Jak zjistila studie Univerzity Palackého v Olomouci mezi více než čtrnácti tisící dětmi, osmdesát procent z nich se hýbá nedostatečně, ani ne hodinu denně. 

Statistiky nevylepšují ani hodiny školního tělocviku. Podle zjištění Všeobecné zdravotní pojišťovny se asi třetina českých školáků vyhýbá tělocviku. Děti, které se nerady hýbají, jsou nešikovné, nezvládají často ani obyčejný kotoul. Stávají se tak terčem posměchu šikovnějších vrstevníků. I proto jim rodiče píší ve dnech, kdy mívají tělocvik, omluvenky ze zdravotních důvodů. Třeba že mají ploché nohy.

Tlustí kluci

25

  • Tolik procent českých chlapců do patnácti let trpí podle statistiky Světové zdravotnické organizace nadváhou, nebo dokonce obezitou. 
  • Dívky jsou na tom přibližně o polovinu lépe –  jen čtrnáct procent.

O tom, jestli se děti hýbají a nesedí u televize nebo počítače, rozhoduje rodičovský příklad. Což potvrzuje i Šárka Kašpárková, bývalá skokanka do dálky a česká olympionička. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že když se hýbají rodiče, přenese se to i na děti,“ potvrzuje bývalá olympionička a skokanka do dálky Šárka Kašpárková.

Ta je také hlavní manažerkou Sazka Olympijského víceboje, který se snaží české děti programově rozhýbat. „Naopak v případě, kdy jsou rodiče domácí typy, které tráví čas u televize, mají děti tendenci nechodit ven ani sportovat,“ připouští bývalá česká reprezentantka. Komentáře

Hlavní zprávy

Čeští puberťáci za volantem. To už není výstřelek

Wikimedia Commons
vydáno 15. srpna 2018  12:06

Espézetku mají jen vzadu, řítí se maximálně 45 kilometrů za hodinu a za jejich volanty uvidíte už patnáctileté teenagery. To jsou mopedová auta. I když...  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: Přísně vyčištěná voda

Pavel Maurer
vydáno 15. srpna 2018  10:45

„Šetřilo se a také se více špekulovalo, co je pro přírodu nejvhodnější,“ píše ve svém sloupku milovník jídla.  celý článek

Novinky v MHD: Kupon na kreditce i konec validátorů

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 15. srpna 2018  8:12

Způsob odbavování cestujících se zjednoduší. Pomůže k tomu aplikace i slevy na vlak.  celý článek

Česká televize připomene srpen 1968. Na programu je i film Dubček

Plakát filmu Dubček
vydáno 15. srpna 2018  6:55

V srpnu roku 1968 informovala Československá televize z provizorních studií do poslední chvíle o postupu vojsk Varšavské smlouvy při okupaci...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám