metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Jiří Grund, místopředseda Asociace exportérů ČR
Větší foto
Jiří Grund, místopředseda Asociace exportérů ČR | foto: ArchivMetro.cz

Český export jede, ale může to být problém

11. dubna 2018  7:59 Pavel Hrabica Metro.cz
Výrobci, kteří neinvestovali do vývoje, mohou skončit jako „zombie firmy“.

Vláda dostala loni na jaře od vývozců vážné varování. Exportně orientované české ekonomice dochází dech. V Německu, které tvoří více než polovinu českého vývozu, slábne poptávka. Firmám navíc kvůli silné koruně klesly zisky. To trvá už téměř rok. Kvůli silné měně navíc výrazně roste dovoz.

„Politici na to nechtěli slyšet už loni,“ říká místopředseda Asociace exportérů ČR Jiří Grund. Podobně jako ve Spojených státech, nejvíc zboží k nám plyne z Číny. Argumenty, že Číňané bodují levnou produkcí, jsou podle Grunda mýtus. „Kilogramová cena českých výrobků vyvážených do Číny je asi sto třicet korun,“ říká zástupce exportérů. Jenže kilogramová cena čínské produkce do Česka je téměř třikrát vyšší. „Nechápu, že lidé pověstem o levné čínské práci stále věří,“ tvrdí Grund.

Sílící koruna

45

  • O tolik miliard korun na tržbách přišli od loňského ukončení intervencí ze strany ČNB čeští exportéři. Koruna posílila vůči euru asi o dvě koruny a dá se předpokládat, že do konce roku posílí vůči euroměně až na 25 korun.

Proti posilující se české koruně se za poslední dva roky pojistilo téměř padesát procent českých společností, které jsou na vývozu závislé. Ještě před pár lety to byla necelá dvě procenta. „Máme zajištění proti posílení koruny zhruba až do roku 2020,“ řekl deníku Metro finanční ředitel brněnského Zetoru Lukáš Krejčíř. Současně ví, že to není napořád. Pokud by třeba výrobce traktorů Zetor, který vyváží osmdesát procent výroby, silně neinvestoval do vývoje a nehledal nová odbytiště, čekala by ho stagnace.

„Říkáme tomu zombie firmy,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbanky. Takové podniky jsou ty, které během intervencí ustrnuly v investicích do produkce a služeb s vyšší přidanou hodnotou a zisk generovaly hlavně z výhodného kurzu měny. Teď nestačí uspokojovat rostoucí poptávku, protože mají málo lidí a jinak než náborem nových nejsou schopné vyrábět víc. Podle Horské může české ekonomice nejvíc zavařit automobilový průmysl, na kterém je Česko silně závislé. Nejen proto, že v Evropě a Americe klesají registrace nových aut.

„Bolestí autoprůmyslu jsou rychle rostoucí mzdy,“ naráží Horká na mzdová jednání ve Škodě Auto. Nazývá to „mzdovou nákazou“, která se ze Škody může rychle přenést k subdodavatelům a do dalších odvětví ekonomiky. Pokud bude totiž pokračovat pokles exportu, tak nejen autoprůmysl bude čelit potížím kvůli zvyšování platů a pevnější koruně. „Problémy se už nyní projevují ve sklářství,“ říká Horská. V  tomto odvětví jsou vysoké náklady na energie a také značný podíl ruční práce. Mzdy tu navíc byly v minulosti nízké a kvůli jejich růstu se sklárnám snižuje zisk.

Export na houpačce

  • Meziroční bilance českého zahraničního obchodu v lednu a únoru 2017 a 2018 se propadla o 20 procent.
  • Z Číny jsme za první dva měsíce letošního roku dovezli o 11,5 procenta víc zboží než ve stejném období roku 2017.
  • Český dovoz je nyní téměř třikrát vyšší než vývoz.
  • Podle Asociace exportérů ČR schází v české ekonomice reálně téměř 300 tisíc pracovníků. Ve skutečnosti nyní připadá na jedno volné pracovní místo 0,8 člověka.
  • Automobilový průmysl se na českém exportu podílí téměř šedesáti procenty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám