metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Pondělí, 23. října 2017. Svátek má Teodor, Theodor.
(Ilustrační snímek)
(Ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Cesta autem k moři bude letos dražší a potrvá déle

16. května 2017  9:57 Marek Hýř Metro.cz
Sezona letních dovolených pomalu začíná. Dostat se ale letos k moři bude o nervy. Dobrodružství začne už v Česku. Na dálnici D1 se totiž opravuje celkem sedm úseku. V létě má být uzavřeno dokonce devět úseků.

Pevné nervy si musí řidiči připravit i na hranicích Slovinska a Chorvatska. Druhá jmenovaná země není v schengenském prostoru, a proto zde byly kvůli bezpečnosti a migrantským vlnám opět zavedeny hraniční kontroly. Od 7. dubna byly kontroly plošné. To se však ukázalo jako neúnosné.„Dnes jsou kontroly namátkové,“ uvedl Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

Pokud vyrazíte do Chorvatska, připravte si také více peněz. Dálniční poplatky zde letos vzrostly o pět procent a o dalších deset procent se zvýší po dobu prázdnin. Jeden příklad za všechny: frekventovaný úsek ze Záhřebu do Splitu stojí nově 665 korun. S prázdninovou přirážkou vyjde až na 730 korun.

Češi v Chorvatsku

  • Chorvatsko podle tamního ministerstva cestovního ruchu loni navštívilo 689 tisíc. Bylo jich tedy o 32 tisíc méně než v roce 2015.
  • Čechům patří v pomyslném žebříčku návštěvnosti Chorvatska šesté místo.
  • Nejvíc tam jezdí na dovolenou Němci. Loni jich přijelo 2,3 milionu.
  • Celkem Chorvatsko loni navštívilo 13,6 milionu turistů.

Lidé by měli v Chorvatsku také pamatovat na odlišné místní požadavky ohledně povinné výbavy vozidla nebo jiné spotřebitelské chování. Například v Chorvatsku hrozí za nevyplnění formuláře o dopravní nehodě sankce 17 800 korun, za neodebrání účtenky v obchodě až 7124 korun. „Za jízdu pod vlivem léků či v únavě pak policie může na několik dní zakázat jízdu,“ upozorňuje Vomáčka.

Dálniční známka mírně zdražila i v Rakousku. Tady na řidiče čeká i další novinka. Došlo zde k novele silničního zákona. Radary u silnici sledují více prohřešků. Nově může fotografie z automatického radaru posloužit i k sankci za nepřipoutání se či například telefonování za jízdy.

Novinkou je přísnější sankce za překročení rychlosti. Jedná se konkrétně o takzvané IG-L zóny – tedy úseky se sníženou rychlostí kvůli omezení emisní zátěže. Pokud zde nedodržíte rychlost, hrozí vám i zákaz další jízdy. Policie tento zákaz řeší odebráním klíčků od vozidla nebo umístěním botičky na kolo vozidla. Nepříjemná novinka čeká na řidiče i přímo ve Vídni. Od 1. ledna se zde o pět procent zvýšily poplatky za parkování. Hodina stání zde nově vyjde na 2,1 eura (57 korun).

Pokuty číhají i na řidiče, kteří se vydají do Francie. Pokud přijedete autem se ztmavenými bočními okny, hrozí vám pokuta 135 eur (3650 korun). Do Paříže zase nesmí auta bez ekologické plakety. Řidiči, kteří zákaz vjezdu bez tohoto ekologického označení poruší, hrozí pokuta až 1800 korun.

Tyto dny raději ne!

  • Kritické pro cesty na jih Evropy budou hlavně soboty v červenci i srpnu.
  • Vůbec nejhorší dobou pro odjezdy má být období od 28. do 30. července, kdy začínají prázdniny ve velké části Německa.
  • Zácpy se mohou tvořit hlavně na rozestavěné rakouské dálnici A5 na Mikulov, na dálničním průtahu Vídní a jeho jižní části A23. Komplikovaná bude i cesta po slovinské dálnici A4.

Ekoplaketa do Paříže

  • Pro získání plakety je nutné na certificat-air.gouv.fr vyplnit několik údajů.
  • Mezi ně patří například registrační značka, datum první registrace vozu, kategorie vozidla, palivo, země registrace, VIN kód, značka vozu a typ vozu.
  • Pro získání plakety je potřeba na web nahrát i naskenovaný velký technický průkaz a zadat adresu, kam bude plaketa zaslána. Označení stojí 4,80 eura (128 korun).Komentáře

Hlavní zprávy

Jak ochladit metropoli? Město se snaží zmírnit dopady extrémního počasí

Jana Plamínková, radní Prahy (STAN)
vydáno 23. října 2017  16:16

Proti rozmarům počasí město bojuje výsadbou stromů i podporou komunitních zahrad.  celý článek

V zákulisí šunka, dluhy, napětí

Ilustrační foto
vydáno 23. října 2017  14:33

Sociální demokracie vsadila na klasikou českou kuchyni. ANO nezapomnělo na koblihy. ODS předložila šunku. TOPka uvařila zdravě. Starostové nabídli klasiku...  celý článek

Sloupek Vlastimila Vondrušky: Demokracie, padni komu padni!

Vlastimil Vondruška
vydáno 23. října 2017  13:13

Pokud jim záleží na demokracii v naší zemi, ať dokážou, že to myslí vážně.  celý článek

Angličtinou mluví čtyři z pěti Čechů

(Ilustrační snímek)
vydáno 23. října 2017  11:30

Německy a rusky zvládají Češi pouze základy, každý další jazyk je bonus.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám