metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Chcete ačokču nebo mexickou okurku? Semínka si můžete obstarat po celé republice

  14:19
S konceptem semínkových knihoven se Klára Hrdá setkala, když žila s rodinou rok ve Francii. Díky manželově práci tak mohla s dětmi poznávat jinou kulturu.
Zakladatelka rozjela projekt při rodičovské dovolené. | foto: Archiv Kláry Hrdé

„Velmi mne tamější grainotheques zaujaly, lidé si v nich mohli bezplatně vyměňovat přebytky semínek ze svých zahrádek, často původní krajové odrůdy, organizovaly se kurzy semenaření, různá setkání a akce,“ vzpomíná Hrdá, které se na rodičovské dovolené podařilo rozjet projekt výměny semínek.

V Česku do té doby nic podobného neexistovalo, a tak se rozhodla jednat. „Po večerech jsem vytvořila základ českých semínkových knihoven – semínkoven. Založila jsem web, vytvořila logo a sepsala základní návod, jak založit semínkovnu, jak celá iniciativa funguje a jaká má pravidla,“ vzpomíná Hrdá. „Zároveň jsem oslovila lidi v Česku, o nichž jsem věděla, že semenaří, a iniciativu jim představila. Díky tomu vznikla první semínkovna a také se mi dostalo velké pomoci a podpory od řady zkušenějších odborníků na semenaření,“ vypráví.

V současnosti spravuje síť více než dvou set poboček v Česku a několik i na Slovensku. Kromě péče o tři děti navíc připravuje také podcasty pro neziskovou organizaci M.arter.

Bez chemie
První semínkovna vznikla rychle. „Oslovila jsem člověka, který vedl stránku, kde si lidé vyměňovali semínka. Iniciativu jsem mu představila a byl nadšený. Hned přišel s návrhem, že by semínkovnu založil. A skutečně pár dní po našem návratu z Francie v srpnu roku 2015 jsem stála v zahradě v Libenicích u Kolína a otvírali jsme společně první semínkovnu v Česku,“ vzpomíná Hrdá. V průběhu září pak vznikla semínkovna také v Praze, která si získala zájem médií, a povědomí o iniciativě se začalo postupně šířit.

Semínka v knihovnách jsou z chemicky neošetřovaných rostlin. „Od začátku jsem si semínkovny spojovala s přírodním přístupem k zahradničení a ochranou biodiverzity. Proto jsem chtěla, aby semínkovny vedly lidi k tomuto přístupu k práci s plodinami. Osobně nevidím smysl v tom si pěstovat na zahradě stříkanou zeleninu či ovoce. Ze zahrady chci mít potravu bez chemických příměsí, to je pro mě důvod oné celoroční námahy,“ vysvětluje.

Exotika na zahradě
V semínkovnách se mnohdy setkáte se semínky plodin a odrůd, které se komerčně nenabízejí a kolují tak spíše mezi zahrádkáři. Takovými zajímavostmi jsou různé exotické plodiny jako například ačokča či mexická okurka.

„Dostaly se ke mně i původní indiánské odrůdy, ať už fazolí, dýní, či kukuřice. V semínkovnách se poohlížím i po našich lokálních osvědčených odrůdách a mám radost, když na podobný klenot narazím,“ říká Hrdá.

Projekt získal také řadu ocenění. V Cenách SDGs 2022 se Iniciativa Semínkovna probojovala mezi semifinalisty, tedy mezi 20 nejlepších projektů v Česku v kategorii Změna klimatu. Nově je Semínkovna držitelkou ochranné známky. Aktuálně se připravuje další rozšíření do Moldávie.

„Náš projekt s moldavským partnerem se dostal mezi 18 procent vybraných žádostí, které hodnotící komise doporučila k realizaci v rámci Challenge Fund – Česká řešení pro SDGs 2022, zastřešený Rozvojovým programem OSN,“ pyšní se podnikatelka Hrdá.

Více o podnikání se semeny rostlin

  • Semínkovny jsou takové nevšední knihovny. Můžete si z nich semínka vypůjčit a na konci sezony, pokud se vám činnost vydaří, opět je vrátit a nabídnout dalším.
  • Některé pobočky si vedou svědomitě katalog, jiné ne. Je to na rozhodnutí a časových kapacitách každého zřizovatele.
  • Stává se, že některá semínka dojdou. Nicméně to vůbec nevadí. Semínkovna se s příchodem podzimu a sklizně opět naplní.
  • Vedle kamenných poboček spustila Klára Hrdá také další projekt, který je zaměřený na on-line vzdělávání veřejnosti s názvem Semenařím se semínkovnou. S ním zvítězila v závěrečné soutěži Akademie pro začínající podnikatelky, kterou v Česku zastřešuje organizace Business & Professional Women ČR s podporou Velvyslanectví USA v České republice.
  • Hrdá byla také vybrána do akcelerátoru Empowering Women in Agrifood. Díky ocenění se dostává více do povědomí lidí, navazuje nové kontakty a spolupráce.
  • Sedmý rok existence semínkového podnikání se bude oslavovat ve středu 19. října v Knihovně Antonína Švehly v Praze od 15 do 19.30 hodin. Připraven je bohatý program, vstup na akci je zdarma. Více informací najdete na www.seminkovny.com.

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek