metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Chrápání lze léčit.
Větší foto
Chrápání lze léčit. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Chrápání jen nebezpečím pro obě pohlaví

18. srpna 2018  11:55 Kamila Hudečková
Odborníci uvádí, že chrápáním trpí až 40 procent mužů a ve středním a starším věku postihuje i poměrně významné procento žen.

Nejde jen o zvukové projevy chrápání, problém je i to, že v mnoha případech přestává takový člověk dýchat, což zapříčiní, že se i několikrát za noc dusí.„Běžné chrápání, tedy pravidelné, bez pauz, je problémem spíše pro ty, kteří ho musí poslouchat, a často může vést například k oddělení ložnic,“ říká odborník na spánkovou medicínu lékař Jan Kastner z Perfect Clinic.

Pozor by si podle něj ale měli dát ti, kteří chrápou nepravidelně – jedná se o takzvaný apnoický syndrom, který se vyskytuje asi u čtyř procent populace a představuje závažný zdravotní problém. U apnoika je chrápání nepravidelné a často přerušované. Dochází k zástavám dechu – spánkovým apnoím, které způsobují, že spánek neosvěží. Při spánkovém apnoe dostává tělo málo kyslíku, a místo aby odpočívalo, bojuje o vzduch. Namáhá se mozek, srdce, ale i ostatní orgány.

Ráno se pak takový člověk budí nevyspalý, má pocit, že je na tom hůře, než když si šel večer unavený lehnout. Je nervózní, může trpět bolestmi hlavy, depresemi, ale i sexuální dysfunkcí. A točí se v bludném kruhu. Protože když si chce odpočinout, tělu začíná „druhá šichta“ v podobě boje o kyslík ve spánku. Důsledky mohou být vážné: plicní hypertenze, srdeční arytmie, vyšší riziko mozkové mrtvice, či dokonce náhlá smrt.

Samotné chrápání vzniká při dýchání vibracemi měkkých tkání hltanu. Během spánku se sníží napětí svalů, které tvoří svalovou trubici, skrze kterou dýcháme. Menší měrou se na chrápání může podílet i nos, respektive jeho vnitřek při větším vybočení nosní přepážky nebo při chronické rýmě. Větší sklon mají k chrápání obézní lidé, podporuje ho i alkohol a užívání hypnotik.

A jak jsou na tom muži versus ženy? I když to mnozí muži popírají, jsou na tom oproti ženám hůře. Především vinou jiné anatomii dýchacích cest – mají masivnější měkké patro, objemnější kořen jazyka i větší hrtan. Chrápou proto až dvakrát více než ženy. Na vině může být i vyšší konzumace alkoholu či kouření.

U mnoha žen zase může být spouštěčem například menopauza (ztráta elasticity vaziva v důsledku hormonálních změn), vyčerpanost, stres nebo obezita. Ve zralejším věku okolo sedmdesáti let se ale muži a ženy v četnosti chrápání začínají vyrovnávat.

Stačí drobný zákrok

  • Celosvětově nejrozšířenějším a dlouhodobě nejefektivnějším zákrokem je laserová uvuloplastika (LAUP). Jedná se o operaci v místním znecitlivění, zákrok by se mohl přirovnat k návštěvě u zubního lékaře. Celková doba zákroku je asi 15 až 20 minut.
  • LAUP ale není vhodným řešením u apnoiků, kde se doporučuje komplexnější operace hltanu v celkové anestezii anebo léčba přetlakovým ventilátorem s nosní maskou. Pokud by se LAUP provedl u apnoika, zredukovalo by se pravděpodobně chrápání, ale dechové pauzy by pacientovi zůstaly.
  • Podpůrně jako prevence proti chrápání je také dobré používat doma zvlhčovače vzduchu, protože suchý vzduch může být pro sliznice dráždivý. Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Pavla Maurera: U stánků na levný burčák

Pavel Maurer
vydáno 26. září 2018  11:11

Burčák je známý především v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie, píše Pavel Maurer ve svém sloupku.  celý článek

Hubatá pražská primátorka slaví

Primátorka Adriana Krnáčová
vydáno 26. září 2018  8:55

Adriana Krnáčová dnes oslavuje 58. narozeniny.  celý článek

Levnější jízdné bude už od pondělka

Lítačka
vydáno 26. září 2018  7:45

Do konce září lze pořídit zlevněné kupony jen elektronicky. Papírové budou až poté.  celý článek

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám