metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Chřipka, viróza a imunita

  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Období od podzimu do jara s nepříjemnými výkyvy počasí, nás dokáže potrápit také ošklivým nachlazením nebo pořádnou chřipkou. To jsou onemocnění, se kterými si musí poradit hlavně imunitní systém, jehož úkolem je chránit nás před jejich původci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Chřipka, viróza a imunita | foto: Imunoglukan

Nejúčinnější zbraní proti kašli, rýmě či zvýšené teplotě je proto zvyšování naší přirozené obranyschopnosti.

Co je to nachlazení a chřipka?

Nemoci z nachlazení nezpůsobuje chlad, ale některý z široké palety více než 200 virů. Ve skutečnosti se tedy jedná o virózy - méně závažná infekční onemocnění horních dýchacích cest. Nejčastějšími příznaky jsou kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, kašel a škrábání v krku, ke kterým se mohou přidat i bolesti hlavy a zvýšená teplota.

Virózy často mylně pokládáme za chřipku, což je ale, na rozdíl od běžných viróz, závažné, vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které začíná náhle z plného zdraví a je provázeno stoupající horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, celkovou schváceností, nechutenstvím a později i suchým dráždivým kašlem. Chřipka může navíc způsobit řadu komplikací, zejména u malých dětí, oslabených jedinců a seniorů.

Jak se viry šíří?

Většina viróz se přenáší vzduchem drobnými kapénkami při kašlání a kýchání. Některé viry přežívají na předmětech a virózu tak můžeme chytit už jen tím, že se přidržíme třeba madla v přeplněném metru či tramvaji.

Jak virózám předcházet?

Kontaktu s jinými lidmi se asi nevyhneme, snažme se ale jít z cesty aspoň těm, co kašlou a smrkají a často si myjme ruce. Chřipce pak můžeme předcházet očkováním. Virus chřipky ale k naší velké smůle prodělává neustálé změny (mutuje) a tak můžeme chřipku chytit i navzdory očkování.

Nejúčinnějším obranným štítem proti všudypřítomným virovým záškodníkům je tedy náš imunitní systém, který nás před jejich útokem chrání. Základem dobře fungující imunity je zdravý životní styl - jídelníček s dostatkem bílkovin, čerstvé zeleniny a ovoce, otužování, pravidelný pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a odpočinku. Vyhýbat bychom se naopak měli stresu a nadměrné zátěži. Obranyschopnost je třeba posilovat zvláště u malých dětí, jejichž imunitní systém ještě není plně rozvinut, a u seniorů, u kterých je imunita naopak už do jisté míry opotřebována.

Co dělat, když onemocníme?

Zejména chřipku nikdy nepodceňujme a pořádně ji vyležme! Pokud příznaky onemocnění přetrvávají, rozhodně navštivte lékaře.

Základem léčby nekomplikovaných virových onemocnění je především klidový režim a dostatečný příjem tekutin. Zvýšit bychom měli také příjem některých vitamínů (vitaminu C, A, B6, B12 a D) a minerálních látek (zinku a selenu). Nepříjemné projevy onemocnění jako jsou kašel, rýma, bolest či zvýšená teplota, můžeme mírnit léky, které dostaneme i bez receptu v lékárně.

Léky proti samotným virům ale prakticky neexistují a antibiotika, která jsou účinná při léčbě bakteriálních infekcí, jsou na léčbu viróz naprosto nevhodná. Nejen, že jsou na viry krátká, ale naopak se vystavujeme riziku vzniku rezistentních bakterií.

Nejúčinnější zbraní proti virózám a chřipkám je proto náš imunitní systém, který jediný nás může zbavit virů, jež nás napadli, a který určitě uvítá pomoc při urputném zápolení se škodlivými vetřelci.

Naši obranyschopnost můžeme posílit účinnými a přesto šetrnými přípravky

V lékárnách se dnes nabízí široká škála produktů, které slibují, že naši imunitu zázračně zocelí. Jak ale oddělit příslovečné zrno od plev a najít mezi nimi ten správný, který nám skutečně pomůže? S výběrem nejlépe poradí lékař či lékárník. Dokáže informace o kvalitě přípravku fundovaně posoudit a nenechá se ošálit často jen nadsazenou reklamou. Vedle svých odborných znalostí využívá i klinické studie, které dokladují nejen účinnost produktu, ale hodnotí i jeho případné nežádoucí účinky. Zatímco u léků jsou taková klinická hodnocení povinná, doplňky stravy je mít nemusí. I přesto je někteří výrobci přes nemalé časové a finanční náklady provádějí, aby tak mohli kvalitu svých produktů jednoznačně doložit. Lékaři pak obvykle doporučují přípravky, které se takovým hodnocením založeným na důkazech mohou prokázat a se kterými mají navíc i pozitivní zkušenosti u dalších pacientů.

Mezi takové produkty patří doplňky stravy z řady Imunoglukan P4HÒ, které neslibují zázraky, ale díky vysokému obsahu přírodního ImunoglukanuÒ, vitaminu C a případně zinku prokazatelně přispívají nejen k normální činnosti imunitního systému, ale také ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek