metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Sobota, 21. dubna 2018. Svátek má Alexandra.
Nemocnice Na Františku
Nemocnice Na Františku | foto: Wikimedia

Chtějí ovlivnit osud Františku

14. prosince 2017  5:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Kvůli provozu historické budovy nemocnice bude možná v Praze 1 vyhlášeno referendum.

Spor o to, zda má být Nemocnice Na Františku provozována nikoliv první městskou části, ale soukromou firmou, spěje do další fáze. Kvůli budoucnosti pražské nemocnice bude možná v Praze 1 místní referendum. Podle opozičního zastupitele Petra Kučery k jeho vyhlášení stačí podpora alespoň deseti procent oprávněných voličů. Pokud bychom tedy vycházeli z čísel posledních podzimních voleb, je to něco málo přes dva tisíce lidí.„Radnice vyhlásila veřejnou zakázku na nového provozovatele budovy formou koncesního řízení, jehož hodnota je vyčíslena na 10,5 miliardy korun za 35 let. Podmínky vypsaného tendru jsou však nevýhodné a představují ohrožení budoucího fungování nemocnice. Zásadním rizikem je snížení dostupnosti bezplatné lékařské péče i nejasnosti plánu na generální rekonstrukci nemocnice. Zároveň hrozí, že městská část bude provozovatele 35 let dotovat bez ohledu na jeho zisk,“ vysvětluje pro deník Metro důvody pro vypsání referenda Kučera.

Plán městské části platit budoucímu soukromému provozovateli částky ve výši až šedesáti milionů korun ročně kritizují i další opoziční zastupitelé, kteří chtějí koncesní řízení zastavit. Podle opozičního zastupitele první městské části Martin Ardena je nutné přivést všechny účastníky k jednomu stolu a dohodnout financování ztrátové nemocnice tak, aby měla perspektivu a postupně se během dalších let dostala do příznivějších ekonomických ukazatelů. „K tomu by byla nejlepší spolupráce městských částí Prahy 1, Prahy 7 a magistrátu,“ míní Arden. Podle místostarosty Prahy 1 Daniela Hodka však nyní není žádný důvod, proč by se mělo koncesní řízení v této fázi rušit. To je dle jeho slov připraven navrhnout až ve chvíli, kdy mu nabídky firem nebudou pro městskou část připadat výhodné. Nedávno se navíc obul také do starosty sousední Prahy 7 Jana Čižinského, který navrhoval, aby byla nemocnice převedena na hlavní město. Čižinský se totiž zároveň nechal slyšet, že podmínky koncese jsou krajně nevýhodné.

„Mrzí mě, že se pan starosta Čižinský nijak nepokusil o součinnost či osobní kontakt se mnou a zvolil raději tuto populisticky líbivou a mediálně zajímavější formu svého příspěvku do diskuse týkající se Nemocnice Na Františku. Prioritou hlavního města teď rozhodně není rozvíjet a provozovat vlastní nemocniční zařízení,“ uvedl Hodek.

Podle radního první městské části Ivana Solila se dá předpokládat, že by se pro příští rok náklady na provoz nemocnice mohly pohybovat kolem 100 milionů korun. Firmy mohou nabídky podávat do 14. prosince, vítěz by měl být znám 15. ledna a smlouva má vstoupit v platnost začátkem března. Konkrétní podoba smlouvy následně vzejde z výběrového řízení.

Nemocnice Na Františku

  • Jde o jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku.
  • V budově, jež stojí v lukrativní čtvrti, se nachází 120 lůžek akutních a 60 pro dlouhodobě nemocné, což jsou zhruba dvě procenta pražského lůžkového fondu.
  • Podle vedení nemocnice nemá zařízení obory, díky kterým by se bylo schopno samo uživit, chybí i vlastní laboratoř, patologie a magnetická rezonance. Jejich služby si musí platit. Ideálně by se tedy měl stát koncesionářem ten, kdo tyto služby ve svém portfoliu má nebo je bude schopen v budoucnu zajistit.Komentáře

Hlavní zprávy

Orloj bez lešení i Blob má Praha jen z kostek

Redaktoři Metra na výstavě lega v centru Prahy.
vydáno 21. dubna 2018  11:54

Třicítku propracovaných lego staveb si lze prohlédnout na výstavě. Kaplického Chobotnice, jež měla stát na Letné, Tančící dům, Chrám sv. Víta nebo již...  celý článek

Pět moderních novinek, které v běhání momentálně frčí

Běhání je stále populárnější.
vydáno 21. dubna 2018  9:57

Běhání v Česku zažívá už několik let velký boom. K malému výklusu nepotřebujete balon, hřiště nebo spoluhráče. Stačí chuť, trenky a tenisky. Aktuální...  celý článek

Stres nakonec „sejme“ všechny

(Ilustrační snímek)
vydáno 21. dubna 2018  5:55

Nervy na pochodu. Nejčastější manažerské selhání, které oslabí psychické zdraví lidí.  celý článek

Zrušení 100% hypotéky žene lidi k lichvářům

Hypotéky jsou aktuálně hůře dostupné a také dražší.
vydáno 20. dubna 2018  15:54

Už dva roky platí doporučení České národní banky nepůjčovat na bydlení sto procent. Kdo chce vlastní střechu nad hlavou, tomu dnes banky půjčí nejvýš 80...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám