metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Pondělí, 22. října 2018. Svátek má Sabina.
Nemocnice Na Františku
Nemocnice Na Františku | foto: Wikimedia

Chtějí ovlivnit osud Františku

14. prosince 2017  5:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Kvůli provozu historické budovy nemocnice bude možná v Praze 1 vyhlášeno referendum.

Spor o to, zda má být Nemocnice Na Františku provozována nikoliv první městskou části, ale soukromou firmou, spěje do další fáze. Kvůli budoucnosti pražské nemocnice bude možná v Praze 1 místní referendum. Podle opozičního zastupitele Petra Kučery k jeho vyhlášení stačí podpora alespoň deseti procent oprávněných voličů. Pokud bychom tedy vycházeli z čísel posledních podzimních voleb, je to něco málo přes dva tisíce lidí.„Radnice vyhlásila veřejnou zakázku na nového provozovatele budovy formou koncesního řízení, jehož hodnota je vyčíslena na 10,5 miliardy korun za 35 let. Podmínky vypsaného tendru jsou však nevýhodné a představují ohrožení budoucího fungování nemocnice. Zásadním rizikem je snížení dostupnosti bezplatné lékařské péče i nejasnosti plánu na generální rekonstrukci nemocnice. Zároveň hrozí, že městská část bude provozovatele 35 let dotovat bez ohledu na jeho zisk,“ vysvětluje pro deník Metro důvody pro vypsání referenda Kučera.

Plán městské části platit budoucímu soukromému provozovateli částky ve výši až šedesáti milionů korun ročně kritizují i další opoziční zastupitelé, kteří chtějí koncesní řízení zastavit. Podle opozičního zastupitele první městské části Martin Ardena je nutné přivést všechny účastníky k jednomu stolu a dohodnout financování ztrátové nemocnice tak, aby měla perspektivu a postupně se během dalších let dostala do příznivějších ekonomických ukazatelů. „K tomu by byla nejlepší spolupráce městských částí Prahy 1, Prahy 7 a magistrátu,“ míní Arden. Podle místostarosty Prahy 1 Daniela Hodka však nyní není žádný důvod, proč by se mělo koncesní řízení v této fázi rušit. To je dle jeho slov připraven navrhnout až ve chvíli, kdy mu nabídky firem nebudou pro městskou část připadat výhodné. Nedávno se navíc obul také do starosty sousední Prahy 7 Jana Čižinského, který navrhoval, aby byla nemocnice převedena na hlavní město. Čižinský se totiž zároveň nechal slyšet, že podmínky koncese jsou krajně nevýhodné.

„Mrzí mě, že se pan starosta Čižinský nijak nepokusil o součinnost či osobní kontakt se mnou a zvolil raději tuto populisticky líbivou a mediálně zajímavější formu svého příspěvku do diskuse týkající se Nemocnice Na Františku. Prioritou hlavního města teď rozhodně není rozvíjet a provozovat vlastní nemocniční zařízení,“ uvedl Hodek.

Podle radního první městské části Ivana Solila se dá předpokládat, že by se pro příští rok náklady na provoz nemocnice mohly pohybovat kolem 100 milionů korun. Firmy mohou nabídky podávat do 14. prosince, vítěz by měl být znám 15. ledna a smlouva má vstoupit v platnost začátkem března. Konkrétní podoba smlouvy následně vzejde z výběrového řízení.

Nemocnice Na Františku

  • Jde o jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku.
  • V budově, jež stojí v lukrativní čtvrti, se nachází 120 lůžek akutních a 60 pro dlouhodobě nemocné, což jsou zhruba dvě procenta pražského lůžkového fondu.
  • Podle vedení nemocnice nemá zařízení obory, díky kterým by se bylo schopno samo uživit, chybí i vlastní laboratoř, patologie a magnetická rezonance. Jejich služby si musí platit. Ideálně by se tedy měl stát koncesionářem ten, kdo tyto služby ve svém portfoliu má nebo je bude schopen v budoucnu zajistit.Komentáře

Hlavní zprávy

Sociální žraloci z Česka učí s Facebookem i Gruzínce

Petr Andrýsek založil agenturu před deseti lety. Nyní úspěšně prosperuje.
vydáno 22. října 2018  13:12

Třicetiletý Petr Andrýsek v roce 2008 založil agenturu Socialsharks. Od té doby jsou největší agenturou specializující se na sociální sítě v Česku. Tento...  celý článek

Sloupek Ondřeje Hrabce: Gamifikace

Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher
vydáno 22. října 2018  11:11

Realita je brána jako něco, co opravíme natlačením do herních pozlátek.  celý článek

Nevejdou se do dílny, tak si staví novou

Práce v chráněné dílně
vydáno 22. října 2018  8:45

Po rekonstrukci bude moci vyrábět ozdobičky o sedm zájemkyň víc.  celý článek

Pozor! Do chaty vleze zloděj i myš

Ilustrační snímek
vydáno 22. října 2018  5:55

Na co nesmíte zapomenout při zazimování letní haciendy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám