metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Středa, 25. dubna 2018. Svátek má Marek.
Za zdravé plíce. Pochod Hradcem s holemi na nordic walking na podporu vzniku...
Za zdravé plíce. Pochod Hradcem s holemi na nordic walking na podporu vzniku Plicního parku ve fakultní nemocnici. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Chůze je nejlepším lékem, zhubnete a budete šťastnější

22. března 2017  10:18 Metro.cz
Jarní počasí láká k pobytu na čerstvém vzduchu. Spojte příjemné s užitečným a zlepšete si chůzí kondici, načerpejte novou energii, pročistěte si hlavu a protáhněte celé tělo. Prospějete vašemu zdraví a navíc se budete cítit skvěle. Inspirujte se dnešními tipy, jak zařadit více chůze do vašeho života. Zhluboka se nadechněte a vykročte vpřed.

Šťastnější díky chůzi

Chůze je pohyb, který je člověku od přírody nejpřirozenější. Proto si často myslíme, že chůzí nedosáhneme žádných cvičebních výsledků. Chůze je naopak vynikající způsob, jak přidat do svého života pohyb. Více kroků zlepší náladu, protože při chůzi tělo přirozeně uvolňuje hormony štěstí, jako jsou serotonin a dopamin.Rozhodli jste se zařadit aktivní chůzi do denního režimu, ale jak začít? Pokud vůbec nejste zvyklí na pohyb, určitě není dobré start hned přepálit. Optimální je postupně dosáhnout denně hodinovou procházku. „Ideální je zvolit svižnou chůzi každý druhý den, aby svaly měly čas na odpočinek a regeneraci. Tělu také prospěje lehké protažení před a po,“ říká Samantha Clayton, fitness expertka společnosti Herbalife. Začněte s chůzí po rovině, a až se vám zlepší kondice a budete se cítit jistější, můžete zvolit i kopcovitý terén.

Spočítejte si krok

Investice do jednoduchého krokoměru se vám vyplatí. Můžete si ho připnout na oděv nebo ho mít v kapse či na ruce v podobě náramku. Existuje také mnoho aplikací na měření kroků pro chytré telefony, které jsou zadarmo ke stažení. Navíc se můžete zúčastnit různých soutěží a chodeckých výzev, které byste mohli brát jako zábavnou a užitečnou startovací motivaci.

Méně než pět tisíc kroků denně značí sedavý způsob života. Když se přiblížíte počtu deseti tisíci kroků denně, budete cítit velký rozdíl. Rozplánujte si však chůzi tak, abyste čas, rychlost a intenzitu zvyšovali postupně, jak se bude zlepšovat vaše kondice.

„Pozměňte vaše zaběhnuté stereotypy třeba tak, že zaparkujete dál od supermarketu, vystoupíte z autobusu či tramvaje o jednu zastávku dříve nebo vyjdete schody a vynecháte jízdu výtahem,“ doporučuje Samantha Clayton z Herbalifu.

Důležité je nebát se a začít

  • 100–1000 kroků navíc je drobná změna, která vás nebude stát skoro žádné úsilí.
  • 1000–5000 kroků navíc dosáhnete například tak, že se po obědě vydáte na dvacetiminutovou procházku. Dále vstávejte od pracovního stolu několikrát denně a dělejte pětiminutové chodící přestávky. Také při velkém úklidu bytu nebo domu aktivně zapojíte celé tělo a navíc spálíte nějakou tu kalorii navíc.
  • 5000–10 000 kroků navíc už je velký cíl. To odpovídá šesti až sedmi kilometrům denně. „Zvolte cestu po schodech a ze schodů pět až šestkrát denně, vezměte svého psa na dlouhou 40minutovou procházku nebo si v práci udělejte dvě delší pauzy, které využijete pro svižnější procházku,“ radí Samantha. Ve dvou se to lépe táhne, proto si naplánujte procházku s parťákem nebo parťačkou. Společně vám cesta bude utíkat rychleji a ani si neuvědomíte, kolik jste už ušli.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Vlastimila Vondrušky: O pogromech

Vlastimil Vondruška
vydáno 24. dubna 2018  13:13

Válka je pro určité kruhy jedním ze snadných způsobů, jak vydělat.  celý článek

Náhlému kolapsu srdce předchází i zlaté defibrilátory

Implantace defibrilátoru
vydáno 24. dubna 2018  11:45

Arytmie, tedy poruchy srdečního rytmu, patří k častým stavům ohrožujícím život.  celý článek

Nefoťte! Za snímek vás vyvedou i z obchodního centra

Pokud policistům fotograf nebrání při výkonu služby, měli by fotografování...
vydáno 24. dubna 2018  9:49

Pořizování fotek se nelíbí některým policistům. Za natáčení v metru musíte zaplatit.  celý článek

O pojištění proti terorismu stojí stále víc firem

(Ilustrační snímek)
vydáno 24. dubna 2018  7:30

Přestřelka mezi policií a teroristy. Únos. Uhradí pojišťovna škody?  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám