metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Středa, 20. června 2018. Svátek má Květa.
(Ilustrační snímek)
(Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Chystáte se topit? Zkontrolujte si radiátor, pozor na kominíka

27. září 2017  14:55 Pavel Urban Metro.cz
Otravy plynem, požáry i vytopení sousedů. Podobných nehod přibývá. V nejbližších dnech se vrátí babí léto, ale když se opět ochladí a přijde opravdu podzim, rádi si doma zatopíme.

Dodávka tepelné energie se spouští ve chvíli, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušné lokalitě klesne pod 13 stupňů Celsia ve dvou dnech po sobě a dle vývoje počasí nelze očekávat, že se teploty vyšplhají právě nad 13 stupňů.Většina domů je však již vybavena domovní předávací stanicí, kde si správce či majitel domu sám může zapnout vytápění téměř kdykoliv. Systémem dálkového vytápění je zásobována skoro polovina všech trvale obydlených bytů v Česku.

Před otočením kohoutky radiátorů je ale dobré topení zkontrolovat. „Obyvatelé bytových domů by měli před topnou sezonou zkontrolovat, zda dobře těsní či netečou radiátory, a jakmile se začne topit, ohlídat si, zda hřejí, jak by měly,“ říká Kateřina Knihová ze společnosti Korado a dodává: „Radiátory je třeba odvzdušnit vždy před začátkem topné sezony nebo hned, jakmile začneme topit. Pokud i pak zjistíte, že se teplo v radiátorech nerozprostírá rovnoměrně, zkuste je odvzdušnit.“ V případě poruchy můžete vytopit sousedy.

Co se týče kamen, je lepší provést kontrolu po skončení topné sezony. Hlavně krbová kamna a vložky. Pokud jste se k jarní kontrole nedostali, proveďte ji nyní. „Kouřové clony a rošty demontujte a očistěte, nezapomeňte ani na spalinovou komoru, kterou pečlivě vyčistěte například pomocí ocelového kartáče. Kouřovody vyčistěte buď skrze čisticí otvory, nebo kouřovody demontujte na kusy,“ radí specialista firmy HS Flamingo.

Co se týče komína, je kontrola dokonce povinná. Běžné kotle a kamna vyžadují kontrolu kominíka jednou ročně, v případě vytápění tuhými palivy dvakrát. Kontrolu může provést jen kominík s náležitým oprávněním. „Bohužel je běžnou praxí, že domy obcházejí podvodníci, kteří za podezřele nízké ceny pouze vypisují zprávy o kontrole,“ popisuje situaci s podvodníky Petr Dušek, mluvčí Společenstva kominíků ČR.

Domácí nebezpečí

  • Od zaneseného komína může vzniknout požár. Z plynových spotřebičů zase otrava.
  • Během loňské topné sezony způsobily jen komíny v Česku přes tisíc požárů. Bylo to o 19,4 procenta více případů než v roce 2015.
  • Asistenční služba Europ Assistance eviduje od ledna celkem 2229 událostí v souvislosti s topením. V zimě je porucha kotle celkově třetí nejčastější událostí.Komentáře

Hlavní zprávy

Švandovo divadlo zamíří v září do zámoří

Ze smíchovské inscenace Krysaře
vydáno 20. června 2018  14:45

Nejen na divadelní prázdniny si balí zavazadla herci a tvůrci zavedené smíchovské scény. Eva Josefíková, Klára Cibulková nebo Robert Jašków se už...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Kopáníčko

Jakub Kohák
vydáno 20. června 2018  13:13

Nestihl jsem se ani těšit a už jsou první zápasy všech účastníků odehrané.  celý článek

Češi na síti tráví 2,5 hodiny

Ilustrační snímek
vydáno 20. června 2018  10:32

Děti se v on-line světě stýkají i s lidmi, které v reálu neznají.  celý článek

Strážníci chytili vandaly i podnapilého Batmana

Ilustrační snímek
vydáno 20. června 2018  8:30

Městská policie se v předchozích dnech nenudila. Agresory zpacifikovala v Jindřišské i v Praze 8.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám