metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Ondřej Havelka
Hru o swingu připravuje Ondřej Havelka, jeho jmenovec Jiří se vrhne na laboratorní myši. | foto: Smart Communication

Činohra Národního divadla dá do nové sezony šanci mladým

24. února 2015  18:02 ČTK
Obměnou projde před sezonou 2015/2016 soubor Činohry Národního divadla pod vedením nového uměleckého ředitele Daniela Špinara. Ten ho chce posílit o mladé herce a nové režiséry. První premiérou bude 10. září hudební revue V rytmu swingu buší srdce mé, kterou podle knihy vzpomínek jazzmana Jiřího Traxlera připraví režisér Ondřej Havelka. Po prosincovém odchodu herečky Petry Špalkové půjde na jaře do důchodu na vlastní žádost například herec a režisér Jan Kačer a v létě ho bude následovat herec Jan Hartl, který bude v inscenacích hostovat. Během roku skončí termínované smlouvy řadě herců, s dalšími se o odchodu jedná.

„V historické budově Národního divadla dále uvedeme dva opravdové činoherní skvosty: slavnou hru Vítězslava Nezvala o milovnici a nevěrnici Manon Lescaut a magický Shakespearův Sen čarovné noci,“ uvedl Špinar, který se ujme režie obou titulů. Obě inscenace budou uvedeny příští rok. Manon Lescaut bude mít premiéry 11. a 12. února, Sen čarovné noci 16. a. 17. června.

Ve Stavovském divadle soubor činohry nabídne Ibsenovu Hedu Gablerovou. Pod inscenaci se podepíše režisér Jan Nebeský. Premiéry se uskuteční letos 19. a. 20. listopadu. Lenka Lagronova píše pro Stavovské divadlo novou hru Jako břitva (Němcová), ve které přibližuje osud spisovatelky Boženy Němcové. Hru nastuduje nova režijní posila souboru Štěpán Pácl. Premiéry se uskuteční 31. března a 1. dubna příštího roku. Ruský režisér Kirill Serebrennikov ve Stavovském divadle představí hru Valerije Pečejkina Kafka. Premiéry jsou naplánovány na 23. a. 24. června 2016.

Přijměte pozvání do světa laboratorních myší

Umělecký ředitel činohry bude na Nové scéně režírovat text německé dramatičky Anji Hillingové Spolu/sami o osamělosti a setkávání v dnešním světě. Česká premiéra je naplánována letos na 12. listopadu. Novou hru Caryl Churchillové Láska a informace připraví režisérka nejmladší generace Petra Tejnorová s českou premiérou 5. února příštího roku. Titul Experiment myší ráj na Nové scéně představí režisér Jiří Havelka. Inscenace se bude s nadsázkou zabývat světem laboratorních myší, které jsou analogií našemu světu. Premiéra se uskuteční 26. května 2016.

„Nová scéna výrazně omládne. Hledali jsme tituly, které odrážejí dnešní dobu, a které svou formou zároveň reflektuji nejnovější trendy moderní činohry,“ podotkl Špinar, který chce soubor Činohry ND. Špinar chce posílit o mladé herce, rozloučit se s těmi v důchodovém věku a zvát je ke stálému hostování. Od nové sezony ho posílí Pavel Batěk, Patrik Děrgel, Lucie Juřičková, Lucie Polišenská, Pavlína Štorková a Tereza Vilišová. Dramaturgii rozšíří Ilona Smejkalová. Do angažmá ještě v průběhu roku nastoupí třetí režisér.

Stálí herci postupně odcházejí

Kromě Špalkové, Kačera a Hartla odejdou z divadla rovněž další herci. Během roku skončí termínované smlouvy Sabině Králové, Antonii Talackové, Petru Motlochovi a Oldřichu Vlčkovi. O dalším působení jedná vedení činohry i s Igorem Barešem. Média spekulují o odchodu Miluše Šplechtové, Hany Igondy Ševčíkové, Jana Novotného či Jaromíry Mílové. Ti ale mají trvalé smlouvy a českou první scénu by museli opustit dohodou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám