metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Tomáš Pipota a Michaela Faktorová na křtu BookTube koutku.
Větší foto
Tomáš Pipota a Michaela Faktorová na křtu BookTube koutku. | foto: Městská knihovna v PrazeMetro.cz

Číst a natáčet o tom videa. Tak lákají mladé ke knihám

5. dubna 2018  11:51 Marek Hýř Metro.cz
Pražská městská knihovna otevřela koutek pro youtubery. Pojem youtuber je v Česku už poměrně zavedený. Čím dál víc se však na obrazovky počítačů dostávají i takzvaní booktubeři. Tedy lidé, kteří svá „cool“ videa zaměřují primárně na knihy.

„Sociální sítě mají neuvěřitelnou moc, ovlivňují obrovskou část populace a to je to, co mě na booktubingu baví. Mohu tak například právě mladým lidem ukázat, že čtení není trapné a že se může stát skvělým koníčkem,“ říká Michaela Faktorová, která provozuje YouTube kanál pod názvem Radši knihu.

Kromě natáčení videí také knížky fotí a jejich obrázky dává na Instagram. „Píšu takové minirecenze. Původně jsem si chtěla založit blog, ale protože mě samotnou nebaví číst dlouhé články a dlouhé recenze, přišla jsem s formátem recenzí na Instagramu, kde je omezený počet znaků na příspěvek, a to mně i mým čtenářům naprosto vyhovuje,“ říká studentka průmyslové designu.

Fenoménu BookTube chce využít i Městská knihovna v Praze. Na konci března totiž ve svých prostorách zřídila koutek pro booktubery. „Máme tu křesílka, knížky jako dekoraci a hlavně zelené plátno a profesionální osvětlení, to málokterý amatérský tvůrce videí má,“ zve do knihovny Vendula Bednářová, která propaguje kulturní aktivity knihovny. „Do koutku zatím není pořádník, zájemců je málo. Stačí mít jen kartičku v naší knihovně a donést si vlastní kameru,“ dodává Bednářová. Ta si myslí, že podobná videa mohou přivést více mladých ke knihám.

Také booktubeři vidí v propagování čtení skrze krátká videa velký potenciál. „Je to ideální spojení knih a obrazu. Ano, knihy jsou primárně textová záležitost, ale když se setkám s člověkem, který mi o nějaké knize přesvědčivě řekne, že si ji musím přečíst, donutí mě to se po knize podívat víc, než kdybych si to jen přečetl,“ říká booktuber Vojta Hamerský, který se stal kmotrem BookTube koutku. Tím je také Tomáš Pipota – vtipný mladý knihovník, kterého na YouTube sledují tisíce lidí.

Rozhovor: Snažím se, aby byl BookTube vidět

Vojta Hamerský je typický BookTuber. To znamená, že se prezentuje na více kanálech najednou. Na YouTube ho najdete pod přezdívkou EclecticReader. Svůj profil má ale také na Facebooku nebo Instagramu. Sám o sobě říká, že je vášnivý pisálek se zálibou v tlustých knihách, dobrých filmech, energické muzice a tanci.

Popište čtenářům, o čem točíte videa.
Točím primárně o knihách. Občas ještě natáčím na cestách v zahraničí, ale to je zase pro můj jiný kanál.

Jak jste se k natáčení dostal?
Čistou náhodou. V době, kdy jsem začínal, jsem psal ještě na klasický blog. Pak jsem se impulzivně rozhodl natočit nějaké video. A zalíbilo se mi to natolik, že to nyní dělám pravidelně.

Máte na tvorbu zpětnou vazbu? Inspirujete mladé Čechy ke čtení?
Zpětnou vazbu mám většinou z komentářů, které jsou vesměs pozitivní. I tenhle rozhovor je zpětná vazba, protože se utvrzuji v tom, že to, co dělám, je správné. To, jestli inspiruji mladé Čechy ke čtení, je docela složitá otázka. Někteří se na má videa dívají, ale přitom čtou téměř úplně jiné knihy než já.

Přečtete všechny knihy, o kterých natočíte video?
Ano, je-li to ve videích o přečtených knihách, tak je skutečně všechny čtu. Pokud by tomu tak nebylo, ztratil by se veškerý význam a já bych své diváky zklamal.

BookTube se věnujete už pět let. Považujete se za českého průkopníka tohoto fenoménu?
Pět let je dlouhá doba. Ale nemyslím si, že zrovna já jsem průkopníkem. Jsou tu lepší a známější booktubeři. Já se naopak víc věnuji tomu, aby byl BookTube víc vidět v médiích.

Čemu se věnujete kromě BookTube?
Jsem pracující student. Studuji na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, konkrétně na Kabinetě informačních studií a knihovnictví a pracuji v oblasti PR a marketingu. Všechny tyto věci mi přináší zkušenosti, které pak využívám při tvorbě videí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám