metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Daniel Gulko
Větší foto
Daniel Gulko | foto: Letní Letná

„Cítím se tady skoro jako doma,“ říká režisér Daniel Gulko

14. srpna 2018  12:49 Pavel Urban Metro.cz
Režisér Daniel Gulko připravil pro 15. ročník festivalu Letní Letná zahajovací představení De Nova Stella (nová hvězda). Je inspirováno dílem astronoma Tycha de Brahe a Gulko ho pojmul jako milostný dopis festivalu a českým umělcům. Zítra a pozítří bude v Letenských sadech k vidění od 20.30 hodin. O nápadu na dílo i vztahu k festivalu mluvil muž žijící ve Francii v rozhovoru pro Metro.

Jaký máte vztah k tomuto festivalu?
Velmi blízký. Potkal jsem ředitele Jiřího Turka v roce 1990, kdy organizoval první pouliční festival v Praze. Měl jsem klaunské představení a zeptal se Jiřího, jestli ho můžu zahrát někde na ulici. Vybral jsem si Staroměstské náměstí a mělo to úspěch, přišlo asi osm set lidí. Od té doby jsme spolupracovali na řadě akcích a v roce 2004 jsem na prvním ročníku Letní Letné dělal představení Grim Grim. Vracím se sem každé tři roky.

Takže se tu cítíte dobře?
Ano, skoro jako doma. Mám tady hodně blízkých přátel, pomalu více než doma. Několikrát jsem spolupracoval s českými umělci a soubory.

Jak jste přišel na nápad pro letošní úvodní open air představení?
Jsou to takové chvilkové nápady. Všímám si, co se mě zrovna dotýká. Není to velká tvorba, kdy rok nebo dva dělám na hlubokém tématu. Když mě o úvodní představení požádali, řekl jsem si, že cirkusový svět v Česku je dost pestrý. Tak jsem přemýšlel, že už jenom žít spolu není jednoduché, že to společné soužití je vlastně hrdinský čin. Chtěl jsem tedy vyprávět o tom, jak se nám daří dojít na stejné místo a pracovat na tom samém, i když jsme z různých prostředí. Když jsme dělali Grima, byl založený na pohádkách bratří Grimmů. Jelikož je letos 15. výročí festivalu, měl jsem chuť vytvořit bajku o tom, jak se lidé dávají dohromady a drží pospolu.

Co byste chtěl na festivalu letos vidět?
Budu tady bohužel jen pár dní. Ale co můžu upřímně říct, všechna představení jsou opravdu dobrá, a kdybych mohl, chtěl bych je vidět všechna. Pokusím se zhlédnout maximum. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám