metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 30 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a v zarudnutí očí.
Větší foto
Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a v zarudnutí očí. | foto: Profimedia.cz

Co může za zánět spojivek?

23. června 2018  6:52 Kamila Hudečková
Pálení, řezání a začervenání oka bývá příznakem různých zánětlivých onemocnění.

Dvanáctiletý Petr si od rána stěžoval, že ho něco tlačí v oku. Druhý den ráno se probudil, oko bylo oteklé, zalepené a bolelo ještě víc. Oční lékař diagnostikoval zánět spojivek a předepsal antibiotické kapky. Do druhého dne se zánět objevil i ve druhém oku, což lékař předpovídal. Zánět spojivek způsobený viry či bakteriemi je velmi infekční, Petr proto nesměl deset dní do školy a oči si měl chránit před zářením obrazovky i před sluníčkem.Typický příklad zánětu spojivek, který patří k nejčastějším nemocem oka, není nebezpečný, pokud se začne léčit včas. „Za jeho vznikem jsou nejčastěji viry a bakterie, ale i nejrůznější alergeny, například pyly, prach, roztoče, léky či kosmetika,“ říká oční lékařka Jana Mikšovská z pražské kliniky DuoVize.

Co je spojivka

  • Je to blanka, která kryje část vnějšího povrchu oční koule.
  • Představit si ji můžete jako průsvitnou, tenkou a pružnou fólii, která začíná na vnějším okraji rohovky, překrývá celé bělmo, ale i vnitřní část očního víčka.
  • Produkuje malé množství hlenu, který pomáhá udržovat oko vlhké, ale také usnadňuje klouzání očního víčka po povrchu oka při mrkání. Kromě toho poskytuje oku mechanickou ochranu před vnějším prostředím a sídlí v ní i buňky imunitního systému.
  • Spojivka je vyživována celou sítí cév, které jsou velmi droboučké a za normálních okolností pouhým okem nepostřehnutelné.

Zánět se mnohdy objevuje v souvislosti se sennou rýmou a atopickou dermatitidou. Záněty spojivek mohou vyvolat také další podněty, jako je kouř nebo chlorovaná voda v bazénu, UV záření či syndrom suchého oka, kdy spojivka není dostatečně chráněna slzným filmem.

Rizikovými faktory pro vznik nemoci je především styk s jejich původci, tedy nejčastěji viry. Je důležité také dodržovat hygienu rukou, zvlášť v případě, že jste nemocní jinak – například pohlavně přenosnými chorobami či streptokokovou infekcí.

Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a zarudnutí očí, pocit písku v očích, často se přidává hnisavý výtok. Zánět může být provázen otokem a pocitem nepohodlí. Virové záněty zpravidla provází i zduření příušních uzlin a postižena bývá i rohovka. Při alergickém zánětu příznaky přetrvávají delší dobu, výtok ale nebývá tak silný. Alergický zánět se obvykle objevuje na jaře, neboť kvetou stromy, květiny a trávy.

Zánět spojivek obvykle postihuje obě oči, ale není to pravidlem. Léčba souvisí s jeho příčinou, proto je důležitá přesná diagnóza. Infekční zánět se léčí podáváním antibiotik ve formě kapek a mastí přímo do spojivkového vaku, na virové záněty pomáhají například steroidy či virostatika. Léčba trvá obvykle sedm až deset dnů.

U alergického zánětu je třeba odstranit nebo minimalizovat alergen, který zánět vyvolává. „Doručuji aplikovat zvlhčující oční kapky, podávat lokální antihistaminika, v některých těžších případech je nezbytná aplikace kortikoidů,“ říká Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky Neovize.

Při podezření na alergii je vhodné navštívit alergologa, který odhalí, jaké konkrétní látky zdravotní problémy způsobují.Komentáře

Hlavní zprávy

Češi jsou svým bankám věrní, finančních migrantů je málo

Ilustrační snímek
vydáno 21. září 2018  5:55

Nevěra se v Česku toleruje. Své finanční ústavy však „podvádíme“ minimálně.  celý článek

Čeští senioři objevují kouzlo nákupu přes virtuální obchody

Ilustrační snímek
vydáno 20. září 2018  14:20

Mléko, vody, pečivo, ovoce a zelenina, to vše už Češi nakupují bez obav přes internet.  celý článek

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článek

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám