metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a v zarudnutí očí.
Větší foto
Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a v zarudnutí očí. | foto: Profimedia.cz

Co může za zánět spojivek?

23. června 2018  6:52 Kamila Hudečková
Pálení, řezání a začervenání oka bývá příznakem různých zánětlivých onemocnění.

Dvanáctiletý Petr si od rána stěžoval, že ho něco tlačí v oku. Druhý den ráno se probudil, oko bylo oteklé, zalepené a bolelo ještě víc. Oční lékař diagnostikoval zánět spojivek a předepsal antibiotické kapky. Do druhého dne se zánět objevil i ve druhém oku, což lékař předpovídal. Zánět spojivek způsobený viry či bakteriemi je velmi infekční, Petr proto nesměl deset dní do školy a oči si měl chránit před zářením obrazovky i před sluníčkem.

Typický příklad zánětu spojivek, který patří k nejčastějším nemocem oka, není nebezpečný, pokud se začne léčit včas. „Za jeho vznikem jsou nejčastěji viry a bakterie, ale i nejrůznější alergeny, například pyly, prach, roztoče, léky či kosmetika,“ říká oční lékařka Jana Mikšovská z pražské kliniky DuoVize.

Co je spojivka

  • Je to blanka, která kryje část vnějšího povrchu oční koule.
  • Představit si ji můžete jako průsvitnou, tenkou a pružnou fólii, která začíná na vnějším okraji rohovky, překrývá celé bělmo, ale i vnitřní část očního víčka.
  • Produkuje malé množství hlenu, který pomáhá udržovat oko vlhké, ale také usnadňuje klouzání očního víčka po povrchu oka při mrkání. Kromě toho poskytuje oku mechanickou ochranu před vnějším prostředím a sídlí v ní i buňky imunitního systému.
  • Spojivka je vyživována celou sítí cév, které jsou velmi droboučké a za normálních okolností pouhým okem nepostřehnutelné.

Zánět se mnohdy objevuje v souvislosti se sennou rýmou a atopickou dermatitidou. Záněty spojivek mohou vyvolat také další podněty, jako je kouř nebo chlorovaná voda v bazénu, UV záření či syndrom suchého oka, kdy spojivka není dostatečně chráněna slzným filmem.

Rizikovými faktory pro vznik nemoci je především styk s jejich původci, tedy nejčastěji viry. Je důležité také dodržovat hygienu rukou, zvlášť v případě, že jste nemocní jinak – například pohlavně přenosnými chorobami či streptokokovou infekcí.

Hlavním příznakem zánětu spojivek je slzení, pálení a zarudnutí očí, pocit písku v očích, často se přidává hnisavý výtok. Zánět může být provázen otokem a pocitem nepohodlí. Virové záněty zpravidla provází i zduření příušních uzlin a postižena bývá i rohovka. Při alergickém zánětu příznaky přetrvávají delší dobu, výtok ale nebývá tak silný. Alergický zánět se obvykle objevuje na jaře, neboť kvetou stromy, květiny a trávy.

Zánět spojivek obvykle postihuje obě oči, ale není to pravidlem. Léčba souvisí s jeho příčinou, proto je důležitá přesná diagnóza. Infekční zánět se léčí podáváním antibiotik ve formě kapek a mastí přímo do spojivkového vaku, na virové záněty pomáhají například steroidy či virostatika. Léčba trvá obvykle sedm až deset dnů.

U alergického zánětu je třeba odstranit nebo minimalizovat alergen, který zánět vyvolává. „Doručuji aplikovat zvlhčující oční kapky, podávat lokální antihistaminika, v některých těžších případech je nezbytná aplikace kortikoidů,“ říká Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky Neovize.

Při podezření na alergii je vhodné navštívit alergologa, který odhalí, jaké konkrétní látky zdravotní problémy způsobují.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám