metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C - zataženo až oblačno

Úterý, 23. prosince 2014. Svátek má Vlasta.

Pražané vzpomínali na Havla. Svíčkou, modlitbou i recesí

Výtěžek z prodeje medaile bude věnován na další opravy a ­údržbu kostela svaté Anny, památky v centru Prahy, z něhož Václav Havel budoval společenské a kulturní centrum Pražská křižovatka.

V ulicích byla i sranda. Lidé vyrazili do ulic ve vyhrnutých kalhotách, připomínce Havlových krátkých nohavic, které měl při slavnostní přehlídce při prvním zvolení československým prezidentem.

Havlovské srdce i Pražská křižovatka

Vzpomínka na Václava Havla
Vzpomínka na Václava Havla

Šípkova medaile má uprostřed skleněnou lupu s červeným havlovským srdcem. Centrálním motivem je tak „lupa na demokracii v detailu“, což je také volný překlad názvu díla Macroscopium rationem popularem tuens. Na druhé straně je logo kulturního centra Pražská křižovatka, které Havel se svou ženou Dagmar budoval z kostela svaté Anny v centru Prahy.

Výtěžek z prodeje medaile bude věnován na další opravy a údržbu kostela. „Trochu je v tom skrytá vzpomínka na Václava Havla, na naše rozhovory. Často jsme se bavili o tom, jak je demokracie křehká věc, a že je třeba ji hledat,“ řekl Šípek.

Vzpomínání v kostele i v divadle

Vzpomínka na Václava Havla

Vzpomínka na Václava Havla

Kardinál Duka při zádušní mši za Havla v pražském kostele svaté Anny připomněl jeho roli v listopadové revoluci před 25 lety Havel tehdy podle něj dokázal přesvědčit lidi o smysluplnosti jejich životů a inspiroval ke slušnosti a přívětivosti.

„Tento moment nám chybí mnohem víc než ekonomický růst,“ řekl Duka. Havla zařadil mezi osobnosti, které se staly symbolem své doby. „Můžeme v něm vidět symbol návratu svobody a demokracie,“ uvedl.

Při předčítání Havlových textů v divadle Alfred ve dvoře se vystřídalo několik desítek lidí. Zazněl třeba jeho projev při přebírání čestného doktorátu na DAMU v roce 1996, ve kterém uvažoval nad souvislostmi divadla a politiky. Někteří účastníci si přinesli svoje knížky, pro další pořadatelé půjčili vše dostupné z knihoven. Hlavní ideou akce bylo připomenout si bývalého prezidenta prostřednictvím jeho myšlenek.

Návštěva na hřbitově i nohavice

Několik desítek svíček dnes přibylo na Havlově hrobě na Vinohradském hřbitově, kde je pohřben spolu s bývalou manželkou Olgou. Odpoledne přišla zapálit svíčku i Eva Šmídová. „Na hřbitově mám rodinný hrob, Havlovi tak svíčku zapaluji skoro každý den, ne pouze u speciálních příležitostí. Několik svíček tu hoří celoročně,“ řekla.

K Havlovi se dnes jeho příznivci mohli přihlásit také nošením ohrnutých nohavic. K takové připomínce se především vyznavači sociálních sítí už poněkolikáté vzájemně vyzývali s odkazem na to, jak Havel při prezidentské inauguraci před 25 lety prošel na Pražském hradě před nastoupenou hradní stráží s povytaženými kalhotami.

Dnes takto přišel do práce i velvyslanec USA v Praze Andrew Schapiro a svou fotografii umístil na Twitter. Na Havlovu památku asi tři desítky lidí v Praze 6 zapálili svíčky srovnané do tvaru srdce.

Deník, magazín i speciální vydání Metra si díky aplikaci Floowie můžete přečíst v elektronické podobě rovněž na cestách. Čtečka je k dispozici pro mobilní platformy iOS a Android.

Další vydání

Vydavatelské portfolio