metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -4 °C

Neděle, 25. února 2018. Svátek má Liliana.
V Amsterodamu není erotický byznys tabu.
V Amsterodamu není erotický byznys tabu. | foto: Profimedia.cz

Další erotika v centru. Prahu jako Amsterdam ale radní nechtějí

18. dubna 2012  15:34 Petra Šarešová Metro.cz
V ulici Ve Smečkách je již několik erotických klubů. V blízké době by se měl otevřít další. Radnice s tím nesouhlasí, nemá však příliš možností, jak s prostitucí v soukromých budovách bojovat.

Několik podnikatelů se rozhodlo, že z ulice Ve Smečkách chtějí udělat uličku lásky, jakou mohou turisté vidět například v Amsterodamu. "To rozhodně necheme," vzkazují radní pro bezpečnost Ivan Solil a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Doufají, že nedojde na nejhorší a Praha 1 nebude muset řešit boj s prostitucí stejně jako v nizozemské metropoli, kde město vykřičené domy skupuje.Radnice má svázané ruce

Situace se lepší

  • "Když si vzpomenete, jak vypadal Václavák dole před šesti lety, co to bylo za strašlivost, kde byste neprošli bez toho, aby vás neoslovilo 20 balkánských děvčat, musíte uznat, že je to o dost lepší," uvádí Starosta Lomecký.
  • "Naším snem je, aby se nám z Václavského náměstí povedlo udělat něco podobného, jako je pařížské Champs-Élysées. Zatím to tak není, snad do budoucna," uzavírá. 

"S nevěstinci zatočit neumíme, nedovoluje nám to legislativa. Platí, že co není zakázáno, je povoleno," říká Solil. "Jediné, co jsme mohli zakázat, je reklama na erotické služby, které mají ve výloze. Jelikož prostituce probíhá uvnitř budov, přichází v úvahu jenom ochrana v podobě kuplířství. Děvčata to totiž zdarma asi nedělají," dodává.

Podle radních by pomohla vyhláška, která by nevěstince zakázala či přesně vymezila lokality, kde se mohou vyskytovat. "Hodilo by se nám, abychom dostali takový nástroj jako je zákon, který nyní schválil parlament. Ten určuje pravomoc, kde budou kasina a herny," doplňuje Solil.

Praha 1 se snaží o kultivaci centra

Ačkoli Václavské náměstí není ve správě Prahy 1, snaží se o jeho kultivaci. "Je to paradox. My nahrazujeme fungování státu, potažmo hlavního města. Na kamerový systém jsme vynaložili osm milionů korun, podporujeme také strážníky," říká Solil. Právě nedostatek strážníků podle něj neumožňuje zlepšení situace v centru města. V současné době jich chybí nejméně dvacet.

"Celou dobu bojujeme s tím, aby hlavní město uznalo, že Praha 1 má svá specifika. Pokud to uzná, dodá nám strážníky a policii. Pokud navíc ministerstvo financí usoudilo, že situace ve Šluknovském výběžku není dobrá, je potřeba vynaložit prostředky taky na bezpečnost v centru metropole," upozorňuje Lomecký.Komentáře

Hlavní zprávy

Na výročí sta let republiky se bude volit nejlepší píseň i kniha

U vzniku Československa v roce 1918 byl jako první prezident Tomáš Garrigue...
vydáno 25. února 2018  10:59

Ke stému výročí vzniku Československa se koná i řada kulturních akcí.  celý článek

Asie vtipu českých loutek rozumí

Jakub Hora
vydáno 25. února 2018  8:30

Šéf plzeňského Divadla Alfa Jakub Hora vypráví, jak vytáhl loutky Jiřího Trnky na výlet do Japonska.  celý článek

Od erotických pomůcek k párty tramvaji

Designérka Anna Marešová
vydáno 25. února 2018  5:55

Víte, co společného mají vibrátory a pražská hromadná doprava? Svéráznou designérku Annu Marešovou, která se již během studií nebála pustit do navrhování...  celý článek

Bezruč hraje u Polívky

Norbert Lichý v inscenaci Spalovač mrtvol
vydáno 24. února 2018  16:27

Divadlo Bolka Polívky zahájilo tento týden spolupráci s ostravským Divadlem Petra Bezruče, díky čemuž se Brňané mohou těšit na úspěšné inscenace jako...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám