metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 28 °C

Neděle, 27. května 2018. Svátek má Valdemar.
V Amsterodamu není erotický byznys tabu.
V Amsterodamu není erotický byznys tabu. | foto: Profimedia.cz

Další erotika v centru. Prahu jako Amsterdam ale radní nechtějí

18. dubna 2012  15:34 Petra Šarešová Metro.cz
V ulici Ve Smečkách je již několik erotických klubů. V blízké době by se měl otevřít další. Radnice s tím nesouhlasí, nemá však příliš možností, jak s prostitucí v soukromých budovách bojovat.

Několik podnikatelů se rozhodlo, že z ulice Ve Smečkách chtějí udělat uličku lásky, jakou mohou turisté vidět například v Amsterodamu. "To rozhodně necheme," vzkazují radní pro bezpečnost Ivan Solil a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Doufají, že nedojde na nejhorší a Praha 1 nebude muset řešit boj s prostitucí stejně jako v nizozemské metropoli, kde město vykřičené domy skupuje.Radnice má svázané ruce

Situace se lepší

  • "Když si vzpomenete, jak vypadal Václavák dole před šesti lety, co to bylo za strašlivost, kde byste neprošli bez toho, aby vás neoslovilo 20 balkánských děvčat, musíte uznat, že je to o dost lepší," uvádí Starosta Lomecký.
  • "Naším snem je, aby se nám z Václavského náměstí povedlo udělat něco podobného, jako je pařížské Champs-Élysées. Zatím to tak není, snad do budoucna," uzavírá. 

"S nevěstinci zatočit neumíme, nedovoluje nám to legislativa. Platí, že co není zakázáno, je povoleno," říká Solil. "Jediné, co jsme mohli zakázat, je reklama na erotické služby, které mají ve výloze. Jelikož prostituce probíhá uvnitř budov, přichází v úvahu jenom ochrana v podobě kuplířství. Děvčata to totiž zdarma asi nedělají," dodává.

Podle radních by pomohla vyhláška, která by nevěstince zakázala či přesně vymezila lokality, kde se mohou vyskytovat. "Hodilo by se nám, abychom dostali takový nástroj jako je zákon, který nyní schválil parlament. Ten určuje pravomoc, kde budou kasina a herny," doplňuje Solil.

Praha 1 se snaží o kultivaci centra

Ačkoli Václavské náměstí není ve správě Prahy 1, snaží se o jeho kultivaci. "Je to paradox. My nahrazujeme fungování státu, potažmo hlavního města. Na kamerový systém jsme vynaložili osm milionů korun, podporujeme také strážníky," říká Solil. Právě nedostatek strážníků podle něj neumožňuje zlepšení situace v centru města. V současné době jich chybí nejméně dvacet.

"Celou dobu bojujeme s tím, aby hlavní město uznalo, že Praha 1 má svá specifika. Pokud to uzná, dodá nám strážníky a policii. Pokud navíc ministerstvo financí usoudilo, že situace ve Šluknovském výběžku není dobrá, je potřeba vynaložit prostředky taky na bezpečnost v centru metropole," upozorňuje Lomecký.Komentáře

Hlavní zprávy

Hygiena navštívila hospody i kavárny

Ilustrační snímek.
vydáno 26. května 2018  16:15

Pražská stravovací zařízení dostala pokuty za bezmála 800 tisíc korun.  celý článek

Drony už dokážou létat i v lese

Alex Novotný
vydáno 26. května 2018  13:45

Drony se šíří rychle. V některých oblastech jsou užitečné. Mezi běžnými uživateli je však velké procento těch, kteří v přísné legislativě, co je povoleno...  celý článek

V Rakousku vyjde cigareta na 100 eur

Ilustrační foto - kouření za volantem
vydáno 26. května 2018  11:11

Počet zemí, které zakazují kouření i v soukromém vozidle, když v něm veze řidič děti a mladistvé do věku 18 let, neustále přibývá. Původních „sedm...  celý článek

Sochy opět míří do ulic

Instalace jedné ze soch Jakuba Flejšara na festival Sculpture line v Praze
vydáno 26. května 2018  9:18

Od 13. června začne sochařský festival Sculpture Line.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám