metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Den architektury: Prohlédněte si hasičárnu, vily nebo náplavku z parníku

  14:01
O víkendu se lidé mohou podívat do budov, které obvykle nejsou veřejnosti přístupné. Architektonické skvosty se pro veřejnost otevřou poslední zářijový víkend v rámci Dne architektury. Hlavním tématem letošního sedmého ročníku jsou voda, lidé a město.

Další 3 fotografie v galerii
Kasárna Karlín postavil podnikatel Vojtěch Lanna v letech 1846–1849. | foto: MAFRA

Do festivalu architektury se zapojí také Praha. V centru návštěvníky čeká například procházka s architektem Martinem Rusinou, která má název Zapomenuté lázně. 

Nejen v Praze Všude samá voda

62

V tolika městech se koná festival Den architektury. Do něj je zapojeno přes 200 architektů a odborníků, kteří v roli průvodců přichystali na 150 akcí. Komentované prohlídky, cyklovyjížďky, besedy i videoprojekce proběhnou pro veřejnost zdarma.

„Přestože v Praze nikdy nevznikly velké městské lázně, našli bychom řadu menších zajímavých lázeňských staveb. Tradici a osud městských lázní si s námi můžete připomenout,“ zvou na procházku pořadatelé. Sraz je v sobotu ve 14 hodin v parku Lannova. V rámci festivalu můžete v centru Prahy také navštívit například nitro Novomlýnské vodárenské věže (sobota, 10–13 hodin). Komentovaná prohlídka s historiky umění je přichystána i v klášteře sv. Anežky České (neděle v 10.30 a 16.30).

Zajímavá podívaná čeká zájemce o architekturu i v Praze 2. Lidé budou moci například v neděli navštívit tři architektonické skvosty podél Vltavy. Své brány otevře Mrázkova vila Na Libušince, kubistický rodinný dům Kovařovicova vila a Sequencova vila. V rámci prohlídek bude k vidění část vnitřních prostor, terasy a zahrady všech tří vil. Procházky s průvodcem budou vycházet ze zahrady Sequencovy vily po 10 minutách.

Všude samá voda

Letošní podtitul festivalu Den architektury je „Voda, lidé, města“.

● Program nabízí jedinečný zážitek při výletě lodí po Vltavské vodní cestě a komorách mezi Lannovou loděnicí a Hlubokou nad Vltavou.

● Všechny milovníky vody i architektury potěší možnost nahlédnout do unikátního Vodního domu v Hulicích.

● Zajímavé informace z historie, urbanismu i industriální romantiky nabídne procházka s příznačným názvem Vodama industriálníma Brnama.

● Na industriální architekturu se zaměří mimo jiné na severu Čech, kde se vydají po stopách textilních gigantů, po továrnách rodin Priebschů ve Smržovce a Wolfů v Tanvaldu.

● Ostrava provede po jedinečném areálu Dolních Vítkovic a Jihlava otevře brány bývalého obilního skladiště z 20. let.

● V Nové Pace budou lidé obdivovat funkcionalismus, České Budějovice ukážou, že i socialistická architektura může být kvalitní, a Zlín nabídne výlet po sakrální architektuře.

● Procházky či přednášky budou probíhat na některých místech od 28. září do 5. října. 

● Většina akcí v rámci Dne architektury je přístupná zdarma, výjimkou jsou například unikátní Plavby parníkem za architekturou v Praze a vyhlídkové a tandemové lety ve Žďáru nad Sázavou.

● Podrobný program celostátního festivalu Den architektury 2017 v jednotlivých městech v Česku i na Slovensku je k dispozici na webových stránkách Denarchitektury.cz.

Trochu jinou architekturu nabídne procházka s názvem Administrativní paláce Nového Města (sraz je v sobotu ve 13 hodin ve Štěpánské 6). 

Adrenalin zažijí návštěvníci Dne architektury v Centrální hasičské stanici v Sokolské ulici. Ta zve návštěvníky na sobotu. „Akce je vhodná pro rodiny s dětmi. Během prohlídky je ale nutné dodržet speciální režim s ohledem na nepřetržitý provoz výjezdu hasičů. Komentované prohlídky po 30 minutách,“ upřesňují pořadatelé. První prohlídka začíná od 14 hodin. A protože je letošní podtitul festivalu „Voda, lidé, města“, návštěvníky čeká také cesta parníkem. Role kapitánky se během plavby mezi Rašínovým nábřežím a Braníkem ujme novinářka Karolína Vranková. Ta během cesty okomentuje dění na pražských březích a náplavkách. Lístky na tuto akci je potřeba rezervovat na webu Goout.net.

Projděte si Podolskou vodárnu či prvorepublikový Spořilov

V rámci festivalu se otevřou dveře Podolské vodárny. Tato novoklasicistní budova z druhé poloviny 20. let 20. století postavená podle projektu Antonína Engela se návštěvníkům zpřístupní v neděli. Čeká na ně komentovaná prohlídka interiéru filtrační stanice, kde se dnes nachází Muzeum pražského vodárenství. První prohlídka začíná v 10 hodin. Na akci je nutná rezervace na webu Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).

Místo si musíte rezervovat na webu PVK také na přednášku s názvem Evropská metropole a voda. Ta odpoví na otázky, jak Praha rostla a kde byly její limity. Co nám řeka dala a naopak vzala? Přednášku povede historik Richard Biegel. Ten také povypráví o rozrůstání Prahy kolem řeky a srovná ji s obdobným vývojem Vídně a Paříže. Přednáška se koná v sobotu v 17.30 v Podolské vodárně.

Na zájemce o architekturu čeká v rámci festivalu také procházka Prvorepublikový Spořilov  po prvorepublikovém zahradním městě Spořilov s architektem Františkem Rejlem. Hovořit se bude o významu lidské komunity pro život a fungování místa i města. Akce se koná v sobotu od 10 hodin. Sraz je u kostela sv. Anežky České.

Na vycházce Branický industriál s pedagožkou Stanislavou Mickovou se lidé podívají k čerpací stanici pro vodárnu města Vršovic, kterou v Braníku navrhl Jan Kotěra. Prohlédnou si dva pivovary i smutnou trosku branických ledáren. Sraz na tuto akci bude v neděli ve 14 hodin v ulici Vltavanů.

Komentované prohlídky pořádá MeetFactory i Gulliver

Na komentovanou prohlídku zve například centrum MeetFactory. Průvodcem bude David Černý – zakladatel tohoto mezinárodního centra současného umění a především významný současný výtvarný umělec. Akce se koná v neděli od 13 do 17 hodin. 

Do svých útrob zve i sídlo ČSOB. Budova je jedním z výrazných počinů českého architekta Josefa Pleskota. „Svou architektonickou střídmostí a materiálovou poctivostí se sídlo ČSOB v Radlicích stalo protikladem opulentních staveb bankovních domů z 90. let,“ popisují pořadatelé unikátnost objektu. Při komentovaných prohlídkách bude k vidění nejen pracoviště či společné prostory, ale i technologické zázemí a střešní zahrady. Na komentované prohlídky, které se konají v sobotu od 10 hodin, je nutná rezervace na ,webu ČSOB.

Zájemci o architekturu se mohou také přidat k procházce po Břevnově. Lépe řečeno po Petřinách, které jsou také jeho součástí. „Začneme na Heyrovského náměstí a půjdeme kolem hlavní ulice směrem k Větrníku. Nabídneme informace o historii, současnosti i plánovaných záměrech. Provází Daniel Čapek a Michal Volf ze Spolku Pro Břevnov,“ zvou pořadatelé. Sraz je v neděli v 16 hodin před Ústavem makromolekulární chemie na Heyrovského náměstí.

V Praze 7 se pro změnu lidé mohou podívat do Veletržního paláce. Obvykle nepřístupnými částmi budovy provádí kurátorka Radomíra Sedláková. Akce se koná v sobotu v 11 a 15 hodin. V rámci Dne architektury se ve Veletržním paláci koná i taneční performance s názvem Vivisectic. Představení skupiny Tantehorse je českou premiérou a proběhne v sobotu od 16.30.

Na komentovanou prohlídku zvou o víkendu autoři vzducholodě Gulliver, která se od roku 2016 stala součástí Centra současného umění DOX v Praze 7. Prohlídky, jež se konají v neděli odpoledne, ale mají omezenou kapacitu. Proto je na akci nutná rezervace na adrese rezervace@dox.cz. 

Do kasáren, na vodu a sídliště, ale i procházka kolem Botiče

Do festivalu architektury se zapojí také Praha 8. Mezi akce patří procházka Karlín na vodě, Karlín pod vodou – po stopách karlínských vod s kurátorkami galerie VI PER Barborou Špičákovou a Irenou Lehkoživovou. Sraz účastníků je v sobotu v 11 hodin na adrese Vítkova 2.

Podívat se návštěvníci budou moci také do Kasáren Karlín, kde proběhne i přednáška. Ty postavil podnikatel Vojtěch Lanna v letech 1846–1849 a ve své době se jednalo o největší objekt tohoto druhu v celé Praze. Komplex se sestává z hlavní budovy a nádvoří a hospodářské části. Výhledově se počítá s postupným využitím staré budovy kasáren pro kanceláře neziskových organizací a spolků a pro galerijní nebo ateliérový provoz. Akce se koná v sobotu od 12 hodin do půlnoci, ve 14 hodin proběhne přednáška v kinosálu. 

S historikem Tomášem Řepou se zájemci projdou po jednom ďáblickém sídlišti. V letošním roce bude procházka pojata z pohledu dějin výtvarného umění – návštěvníci nahlédnou přes sklo nebo i zblízka na interiérovou výzdobu budov. Procházka startuje v neděli ve 12 hodin na adrese Binarova 1661, na prostranství před Kulturním domem Ládví. 

V Praze 10 se zase zájemci budou moci projít po proudu Botiče. Architekt Jan Šépka odkryje taje formování města kolem tohoto potoka. Zážitková procházka povede od Hamerského rybníka skrze Havlíčkovy sady s Folimankou až k samotné Vltavě. Celková délka zhruba sedm kilometrů. Pořadatelé doporučují vzít si na sebe pevnou a voděodolnou obuv. Sraz účastníků je v sobotu v 10 hodin před kostelem Narození Panny Marie u Hamerského rybníka.

 V této městské části zavítáte i do Petrohradské. Na přelomu 19. a 20. století zde stál mlýn, později čokoládovna, od 50. let budova sloužila jako montážní dílna ZPA a dnes je určena k demolici. Petrohradská kolektiv prostory dočasně, využívá a během posledních dvou let přeměnil chátrající opuštěnou budovu na živý kulturní prostor. Sraz zájemců je v neděli v 16 hodin ve vnitrobloku domu. 

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek