metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Deset tisíc bouraček kvůli mobilům, varovat má kampaň

3. května 2018  11:57 Pavel Hrabica Metro.cz
Víme, že telefonovat za volantem nemáme. Většina řidičů se ale mobilu v autě nevzdá.

V Česku vlastní řidičský průkaz téměř sedm milionů lidí. I když to zákon zakazuje, dvě třetiny řidičů přiznávají, že během jízdy telefonují. „Nepozornost je fenomén doby,“ uvádí plukovník Tomáš Lerch, ředitel dopravní policie.

V loňském roce se kvůli tomu, že se za volantem nějak rozptylovali, včetně telefonování nebo posílání SMS a chatování, zemřelo 65 lidí. „Lze předpokládat, že mobily mohou zčásti i za šest desítek mrtvých, kteří vjeli s autem do protisměru,“ připouští šéf dopraváků.

Bezpečnost

Na 145 milionů korun vyšla kampaň Nemyslíš, zaplatíš, kterou vyrobilo v roce 2008 ministerstvo dopravy společně s BESIP a dva roky ji provozovaly v médiích. Režisérem klipů byl Filip Renč. Známý režisér přitom během kampaně sám ujel od nehody a přišel o řidičák. Ministerstvo s ním proto zrušilo natáčení dalších klipů.

To vše je důvod, proč se po sedmnácti letech setkáme znovu s kampaní, jež má upozornit na nebezpečí používání mobilů při řízení auta. Videoklipy a další upozornění startují v polovině května. Organizátorem je Česká asociace pojišťoven. Otázkou je, nakolik dokáže kampaň, která je výrazně levnější než ta před deseti lety, změnit chování řidičů.

Tomáš Neřold, jenž je pověřen řízením organizace BESIP, přiznává, že vliv na nehodovost se u kampaní v letech 2001 a 2008 nijak neměřil. „Letos se bude poprvé zjišťovat, jestli se třeba snížil počet řidičů přichycených, že za jízdy používají mobilní telefon,“ řekl deníku Metro Neřold.

Podle toho, co v březnu zjistila agentura STEM/MARK, většina lidí si nebezpečí telefonování za jízdy uvědomuje, ale přesto to dělá. Průzkum ukázal, že ani ne polovina řidičů má handsfree a téměř třetina z nich zvládá během jízdy ještě vyřizovat vzkazy přes SMS nebo chatovat na sociálních sítích.

„Co je nejtragičtější, téměř pětina dotazovaných se přiznala, že za volantem zvládají i fotit a natáčet videa,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel asociace pojišťoven. Podle něj neodrazuje od riskování vědomí, že by se řidiči mohlo něco stát. Proto se letos autoři kampaně soustředili na fakt, že hříšníci nejvíc ubližují druhým. „Chceme se důrazně zaměřit na emoce, na to, že zranění nebo smrt neopatrných řidičů se vždy nejvíc dotkne jejich dětí,“ argumentuje šéf asociace Matoušek.

Pojišťovny v České republice prokazatelně vyplatí v posledních letech více než půl miliardy korun za nehody z nepozornosti, kde hrál hlavní nebo podstatnou roli mobilní telefon.

Denně 137 hříšníků

  • Loni česká policie odchytila asi padesát tisíc telefonujících řidičů. To je více než sto třicet případů každý den.
  • Nejčastějšími mobilujícími hříšníky jsou v Česku řidiči ve věku od 18 do 29 let. S přibývajícím věkem jejich počet úměrně klesá.
  • Řešením by mohlo být letošní francouzské nařízení. Řidič v této zemi musí nejdřív najít místo určené k parkování a teprve potom smí mobilní telefon použít. Zaparkovat s vozem u krajnice nestačí.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám