metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Ilona Bittnerová, cestovatelka, spoluzakladatelka Ecstatic Travel & Fashion a...
Další 3 fotografie v galerii
Ilona Bittnerová, cestovatelka, spoluzakladatelka Ecstatic Travel & Fashion a průvodkyně v Tanzanii, s dcerou projela Asii i Afriku. | foto: Archiv JHMetro.cz

Deset „výhod“ cestování s malými dětmi

1. srpna 2018  5:58 Lucie Mottlová Metro.cz
I když s dětmi nedojdete do cíle nebo zlobí v restauraci, na kterou jste se tolik těšili, stejně je vezmete příště s sebou. A budete se těšit. Víme, v čem je kouzlo dovolené s malými ratolestmi.

Pochopíte, že cílem je sama cesta, ne cíl

Bezdětní si před výletem naplánují svou běžnou denní dávku 20 km, zahrnou všechna ta nejznámější a nejkrásnější místa kraje. Pak vyrazí. Místa navštíví. Hotovo. Plán splněn. „Rodiče malých dětí si před výletem naplánují dva kilometry denní dávky, přičemž zahrnou maximálně jedno z nej míst v navštěvovaném kraji, u něhož je alespoň nějaká naděje, že k němu dojdou. Vyrazí. Zaseknou se u první kaluže, druhé kaluže, najdou zajímavý kamínek, ztratí zajímavý kamínek, hledají zajímavý kamínek a tak pořád dokola.No a tak 500 metrů před dosažením cíle to raději otočí, protože zdravý rozum a hlad nebo bolavá nožička zvítězí,“ říká s úsměvem Jana Červenková, autorka knih S dětmi v báglu. A dodává: „Ale díky dětem mají šanci si všímat, jak je tráva zelená, jak jsou kořeny stromů pěkně propletené, jak mravenci v maximální kooperaci nosí jehličí... zkrátka vše, co jim rychlý krok v dobách ,před‘ nedovolil,“ uzavírá maminka dvou dětí.

„Dítě si mnohem víc chce všechno osahat a prohlíží si věci detailněji než dospělí. Může vám mnohé ukázat,“ potvrzuje Ilona Bittnerová, cestovatelka, která vyrazila poprvé do Tanzanie s dcerou, když jí byly necelé dva roky. „Pokud naplánujete na každý den čtyři různé cíle, dítě bude z vznikajícího spěchu naštvané a vy zas rozladění z naštvaného dítěte,“ dodává Bittnerová.

Rozvoj kreativity

Fotogalerie

Přichází nezvaně, často ještě na prahu vlastního domu. Otázka, která vám dokáže probublat krev. Otázka, na kterou sotva odpovíte a dostanete ji znova. A znova. A znova. Otázka, která se rodí s dětmi: „Kdy už tam budeme?“ A stejně jako vy jste coby děti nesnášeli ty nicneříkající odpovědi „Za chvíli“, i vaše děti takovou odpověď nesnáší. „Je jedno, jak kreativně odpovíte. Na tuto otázku totiž neexistuje správná odpověď,“ směje se Jana Červenková.

Omládnete

Pomohou vám vrátit se do dětských let a náležitě si to užívat. „Můžu se chovat naprosto svobodně. Můžu probíhat vodotryskem, házet žabky do rybníka, skákat salta do vody nebo na skokáncích… všechny ty věci, které jsou normální, když jsi v pubertě. Ale pokud bych je dělal sám ve 40 letech, tak si budu připadat trošku hloupě. S dětmi nemusím,“ říká Jan Herget, autor webu TataLump.cz s tipy na výlety pro táty.

Nezaspíte!

Možná že i vaše děti jsou ranní ptáčata. Z nevýhody si udělejte přednost a využijte toho! „Radujeme se z toho, že můžeme v klidu vyrazit ve čtyři hodiny ráno na kopec, abychom viděli východ slunce, a v průběhu dne můžeme deficit spokojeně dospat,“ říká Štěpánka Štrougalová, maminka tří dětí a majitelka Baby Clubu Juklík.

Nastaví vám zrcadlo

Děti napodobují své rodiče. „Pokud nesnášíte létání, tak si můžete být jistí, že to vaše dítě pozná a cesta bude peklo. Jeďte prostě tam, kde to máte rádi a kde sami neočekáváte potíže,“ říká zkušená cestovatelka Ilona Bittnerová.

Trénink vyjednávání

„Nejprve děti velmi dlouze a namáhavě přemlouváte jít ven, abyste je pak dlouze a namáhavě přemlouvali jít domů. Je to skvělý trénink vyjednávacích dovedností, nejeden dealer by vám mohl závidět. A pokud se vašemu dítku nechce jít ven, protože si hraje, vytáhněte na výlet i hračky! I v přírodě se dá malovat, modelovat nebo hrát s legem či playmobilem,“ radí Jana Červenková.

Rozvoj manažerských schopností

Na dovolené by se měli bavit děti i dospělí. „Někoho baví architektura, druhého čistě přírodní úkazy, někoho baví vychutnávat místní pochutiny, druhému stačí suchý chleba... řešit situaci tak, aby byl každý spokojený, je opravdu oříšek,“ přiznává Štěpánka Štrougalová.

Seznamka zdarma

Dítě vám všude pomůže navazovat kontakty. „Lidé si s vámi budou chtít povídat, případně se budou chtít s dítětem fotit. Platí to hlavně v místech, kam malé děti s rodiči necestují běžně. A pokud jste spíš introverti, je dobré si toto před cestou uvědomit a být na to připraveni,“ říká Ilona Bittnerová. Pro nezadané muže je dítě ideální návnada na dámy.

Lepší jídelníček

Ráno vyrazíte bez snídaně. Na oběd zapomenete. A odpoledne zamíříte k rychlému občerstvení, abyste se nekroutili kvůli prázdnému žaludku. To se vám s dítětem nestane. „Není nic horšího než hladové dítě. Stravujeme se pravidelněji a jíme více v restauracích než na ulici, abychom se vyhnuli střevním potížím,“ říká zkušená cestovatelka Ilona Bittnerová.

Jiný časoprostor

Z každodenní rutiny se dostanete do jiného časoprostoru. S malými dětmi si děláte častěji pauzy a tak trochu relaxujete. „Tempo nám určuje naše nálada. Případně takové drobnosti, jako odkdy dokdy jezdí lanovky, v kolik hodin zvedají mosty pro proplutí lodí. A trošku nám program koriguje čas, kdy se ozve hlad,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám