metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 30 °C

Čtvrtek, 20. září 2018. Svátek má Oleg.
Adiktolog Michal Miovský
Větší foto
Adiktolog Michal Miovský | foto: ArchivMetro.cz

Děti-čichači mizí ze statistik a nikdo neví, kolik jich je

26. května 2018  7:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Drogy ohrožují i ty nejmladší. Chybí sjednocená péče.

Odvykací pracoviště pro děti a mladistvé, jakým je Detoxikační centrum Nemocnice Milosrdných sester svatého Karla Boromejského v Praze, patří ke špičkovým u nás.„Někteří pacienti se k nám vracejí, ale je dost těch, kteří odchod zpět do reálného života zvládnou,“ říká primářka centra Světlana Kroftová. Upozorňuje ale na to, že pro dětské a mladistvé pacienty chybí následná péče v místech jejich bydliště, například v adiktologických ordinacích, které by se na tuto péči komplexně zaměřovaly.

Zatímco soustředěná pomoc pro drogově závislé dospělé se začala budovat už v devadesátých letech, v případě dětí koncentrovaná pomoc zatím není. Přitom jsou kategorie závislých, které zatím nefigurují ani ve statistikách. Česko například neví, kolik má malých narkomanů, kteří konzumují nejlevnější formu návykových látek – například toluen.

„Problémové a vyloučené lokality jsou jich plné, nikdo je však zatím nespočítal, protože zdravotnická gramotnost v rodinách, ze kterých pocházejí, je nulová,“ komentuje složitou situaci Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a VFN Praha. Čichači proto podle něho ani neprocházejí odvykacími detoxikačními centry pro děti a mládež, kam se dostávají hlavně uživatelé tvrdých drog.

Adiktologická centra pro léčbu dětí a mládeže jsou podle Miloslava Miovského nezbytná, bez nich je léčba roztříštěná a často končí nezdarem. „Aby byla léčba úspěšná, je nutné, aby v jednom zařízení byli odborníci mnoha profesí, nejen lékaři,“ říká Miovský. To je třeba dětský psychiatr, psycholog, pedagog, lékař nebo sociální pracovník.

Problémem, proč se o takových centrech už roky spíše jen povídá, je skutečnost, že každý z uvedených specialistů spadá pod působnost některého ze tří ministerstev – zdravotnictví, školství a práce a sociálních věcí. „Už jsem na toto téma s představiteli všech tří resortů v minulosti mluvila víckrát,“ říká europoslankyně Kateřina Konečná, která se problému dlouhodoběji věnuje. Úřady ale nejsou schopné se shodnout, hlavně na způsobu společného financování.

Například v Praze a ve Středočeském kraji, jak před pěti lety zjišťovala pražská adiktologická klinika, by soustředěnou pomoc potřebovalo kolem pěti tisíc dětí. „Vyšlo nám, že v každém kraji by se bez problémů uživilo jedno adiktologické centrum,“ dodává přednosta Miovský.

Marihuanu už zkoušely kouřit desítky tisíc českých dětí

  • Uživatelů drog mezi dospělými i dětmi v Česku zvolna ubývá. Klesá však věk, kdy s návykovými látkami děti začínají.
  • Nejužívanější látkou v České republice je konopí. Marihuanu alespoň jednou v životě vyzkoušela čtvrtina Čechů.
  • Nejčastější inhalační látkou je toluen. Jeho cena se pohybuje kolem 60 korun za 0,7 litru. Poškozuje játra, plíce, mozek, způsobuje demenci, proto se mu říká „droga hloupých“.
  • Průměrný věk pro první cigaretu je deset let. Česko má kolem čtvrt milionu nezletilých kuřáků. Každé třetí dítě, které kouří klasické cigarety, už vyzkoušelo také marihuanu.
  • Počet českých dětí závislých na drogách se od roku 2006 zdvojnásobil. V posledních letech se jenom v hlavním městě ročně léčily témě tři stovky dětí. Jejich průměrný věk klesl ze 17 až 18 let na zhruba patnáct roků.Komentáře

Hlavní zprávy

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článek

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Dávej pozor!

Julie Červená
vydáno 20. září 2018  11:11

Se slovy „nebudeš mě bouchat, to se nedělá“ mu dávala na zadek, popisuje Julie Červená situaci ve svém sloupku.  celý článek

Blíží se pivní slavnosti na Smíchově i tradiční Svatováclavský ležák

Václav šel na pivo
vydáno 20. září 2018  10:50

Cílem Dnů českého piva je přilákat Čechy do hospod a restaurací.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám