metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle, 21. října 2018. Svátek má Brigita.
Gabriela Křivánková
Větší foto
Gabriela Křivánková | foto: ArchivMetro.cz

Děti z děcáku mají šanci na normální život

23. září 2018  14:34 David Halatka Metro.cz
Většinu svého profesního života se Gabriela Křivánková pohybovala na manažerských pozicích, takzvaně optimalizovala firemní procesy. Jednoho dne udělala za minulostí tlustou čáru a spoluzaložila yourchance, neziskovku, která mladé lidi z dětských domovů učí finanční gramotnosti, podnikavosti, práci se sny. Před týdnem za své aktivity v čele s projektem Začni správně získala hlavní cenu v pražské části soutěže Žena regionu.

Přibližte nám váš projekt Začni správně...
Mladí lidé z dětského domova mívají zkreslené představy o finanční odměně za odvedenou práci, někteří jsou od svých biologických rodičů zvyklí pobírat pouze sociální dávky a žít z nich, nikoli pracovat. Hlavně s těmi mladšími pracujeme na osobním rozvoji, motivaci k práci. Pracovní návyky získávají na brigádách.A co ti starší, kteří zanedlouho opustí děcák, nebo dokonce mimo něj žijí?
S těmi hledáme zaměstnání, doškolování a rekvalifikace. Upevňujeme pracovní návyky a rozvíjíme je. Velmi důležitá je i práce s časovým plánováním, rozvoj sociálních dovedností a finanční gramotnost. Píšeme s nimi profesní životopis, motivační dopis, nebo nacvičujeme pohovor.

Upřímně. Do jaké míry o vás tito mladí lidé vědí?
V Začni správně máme kolem čtyř set mladých lidí, se kterými řešíme vše výše řečené. Všichni se účastní dobrovolně. Troufnu si tedy tvrdit, že jsme největším projektem tohoto typu v České republice. Jsem ráda, že se často setkáváme s tím, že pomůžeme jednomu člověku a ten dá na nás doporučení svému kamarádovi, který potřebuje pomoci. Naši koordinátoři ale také aktivně potenciální účastníky projektu vyhledávají a kontaktují. Na druhou stranu zcela otevřeně říkám, že umíme pomoci jen těm, kteří si chtějí nechat pomoci.

Stýkáte se i potom, co vaše práce skončí?
Začni správně je hodně o vztazích. Takže ano, setkáváme se společně i potom, co už naši pomoc nepotřebují. Jdeme třeba na kávu, popovídáme si, někdy slavíme společně úspěchy, které se jim povedly, zveme je na akce yourchance. Zapojují se i do samotné realizace některých aktivit projektu, kdy mohou inspirovat ostatní mladé lidi, které ještě odchod z dětského domova nebo pěstounské péče teprve čeká.

O dětech z dětských domovů panuje hodně mýtů, který je podle vás ten největší?
Narážíme hlavně na předsudky ohledně barvy pleti nebo jejich pobytu v dětském domově. Bohužel je pořád velmi zkreslený obrázek veřejnosti o tom, jak to vlastně v dětských domovech chodí, jaký vlastně je rozdíl mezi dětským domovem, dětským domovem se školou a výchovným ústavem. Společnost si často také neuvědomuje, že přestože řada z nich má jinou barvu pleti, vychovávali je lidé s pletí bílou. Jsou to tedy mladí lidé, kteří mají své sny i cíle, jen ne vždy měli na růžích ustláno. Toto je potřeba ve společnosti změnit, proto pravidelně vyhlašujeme ocenění Bílá vrána.

Jakou má ambici?
Chceme bořit předsudky vůči těmto mladým lidem, ukazovat dobré příklady z praxe, co se týká jejich zaměstnávání, a zároveň narovnávat obrázek ústavní výchovy jako takové. Je potřeba, aby tu fungovala kvalitní pěstounská péče, stejně jako kvalitní ústavní výchova. Každé dítě potřebuje jiný přístup a jiný typ pomoci, když už bohužel nemůže vyrůstat ve své biologické rodině.Komentáře

Hlavní zprávy

Auta u lamp zbaví trusu nové bodce

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2018  11:55

Holuby chce z Ládví vyhnat místní radnice. Jinde je plaší falešní dravci.  celý článek

Masaryk jako drsňák i frajer

Filmový prezident Masaryk
vydáno 21. října 2018  9:55

Prvního československého prezidenta zase hraje Huba. Pár hovorů již na plátně zažil.  celý článek

Jakpak se ručně točí kornouty

Redaktorka deníku Metro a majitel cukrárny v akci
vydáno 21. října 2018  6:20

Makový, matcha i s čokoládou. Do těch poctivých se vejde víc zmrzliny.  celý článek

První táta na rodičovské dovolené v historii AVU

Mikoláš Růžička se synem Tobiášem
vydáno 20. října 2018  14:55

Mikoláš Růžička na Akademii výtvarných umění (AVU) vystudoval a donedávna pracoval. Od začátku října je manžel herečky Andrey Růžičkové na dovolené, té...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám