metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Stanislav Penc
Další 4 fotografie v galerii
Stanislav Penc | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Disident Stanislav Penc shání pomoc pro své hospodářství

8. února 2017  19:22 Filip Jaroševský Metro.cz
Rodilému Pražanovi, který nyní žije na samotě Milkovice v Českém ráji, byl totiž před dvěma lety diagnostikován nádor na mozku. Poté, co minulý měsíc podstoupil v Nemocnici Na Homolce sedmihodinovou operaci mozku, však musí delší dobu odpočívat, a o jeho hospodářství se tak nemá kdo postarat.

„Kdyby mi náhodou chtěl někdo pomoci při starosti o pět oslíků, třicet osm koz a kozlíků, statek s rozsáhlými pozemky, budu moc rád,“ kontaktoval nedávno deník Metro disident a aktivista Stanislav Penc.

Fotogalerie

„To platí nejen teď, ale během celého roku. Na jaře začnou sena, kydání stájí, sbírání větví a kamení a další důležitá práce. Jak říkala moje babička: Líná huba, holé neštěstí,“ dodává Penc, který podle svých slov uvítá i krátkodobé návštěvy rodičů s dětmi, partiček kamarádů i hudebních skupin na rozptýlení samoty.

Na životní rány je Stanislav Penc zvyklý už od teenagerského věku, kdy ho poprvé vyslýchala policie, později dokonce šel na dva měsíce do vězení za svolávání demonstrantů na Palachův týden. Komunistickým režimem byl také trestně stíhán například za distribuci letáků, které připomínaly okupaci Československa z roku 1968.

Výrazně se Penc zapsal do povědomí veřejnosti také před pěti lety, kdy chtěl na výjezdním zasedání sněmovního výboru poukázat na chyby v zákoně o legalizaci konopí pro léčebné účely. Tehdejšímu ministru Leoši Hegerovi proto donesl krabicí s konopím, za což byl vzápětí zatčen. O trestný čin ale nakonec nešlo.

Stanislav Penc se nyní chystá sbírat síly hlavně na začátek srpna. Tehdy se totiž na jeho samotě již posedmnácté odehraje Kozí mejdan, hudební festival bez stánkařů, ochranek a plotů. Ten tu obvykle probíhá na dvou pódiích – ve stodole a na louce.

„Kulturně společenská slavnost Kozí mejdan se pořádá tradičně během srpnového úplňku, a to od třetího do sedmého srpna. Všichni si zde najdou své. Ostatně proto jsem statek před skoro osmnácti lety kupoval,“ těší se na léto Penc.

Stanislav Penc - veřejně aktivní občan, pasáček koz a oslů, zedník a zahradník

 • Z předrevoluční doby je znám jako aktivista nezávislých iniciativ.
 • V roce 1988 byl trestně stíhán za distribuci letáků na připomenutí 20. výročí okupace Československa, v lednu 1989 byl zatčen a následně odsouzen spolu s dalšími devíti aktivisty nezávislých iniciativ (mimo jiné s Václavem Havlem) za položení květin k soše sv. Václava v Praze k uctění památky Jana Palacha.
 • Spoluzakládal a stal se mluvčím Mírového klubu Johna Lennona, stál u zrodu Helsinského občanského shromáždění, byl členem přípravného výboru kulturní organizace Artforum – Jazzová sekce. Podílel se na organizaci protestních demonstrací na Václavském náměstí v Praze v letech 1988 -1989.
 • V listopadu 1989 se stal spoluzakladatelem Občanského fóra v Činoherním klubu v Praze, od února 1990 do rozpadu Občanského fóra byl členem jeho republikové rady. Po rozpadu OF se dále na politické činnosti v politických seskupeních nepodílel.
 • Také jeho další aktivity jsou široké. Koncem roku 1991 spoluzaložil první nezávislou rozhlasovou stanici v ČSFR (dnešní Rádio 1) a v roce 1993 se podílel na vysílání rádia Mamma (pozdější rádio Limonádový Joe).
 • V Litoměřicích a poté i v Praze na Jižním Městě pomáhal organizovat kulturní a sportovní aktivity pro obyvatele zmíněných lokalit.
 • V roce 1993 inicioval založení občanského sdružení Hnutí občanské solidarity a tolerance HOST. Je mu věnována "větší" pozornost ze strany státních orgánů, byl například několikrát fyzicky napaden policisty, nevpouštěn na tiskové konference, trestně stíhán za absurdity atd.
 • Je vnímán jako odborník na rasismus a policejní násilí v České republice, podílí se na aktivitách pro podporu Tibetu, upozorňuje na nedodržování lidských práv i v jiných zemích světa. Je členem Syndikátu novinářů, občas přednáší na základních a středních školách o násilí.
 • V roce 1996 založil Dokumentační středisko pro lidská práva, v němž působí doposud. Koncem roku 1998 byl vládou ČR jmenován na čtyři roky do Rady vlády pro lidská práva.
 • V roce 1999 se přestěhoval z Prahy na samotu Milkovice, kde založil Spolek přátel koz. Založil internetovou stránku www.kozy.cz. Stal se pořadatelem Kulturní a společenské slavnosti Kozí mejdan na samotě Milkovice v Českém ráji. Je členem Svazu včelařů, chová pro radost osly, kozy, psy, kočky.
 • Na svém statku otevřel ekologické centrum především pro školní děti, vydává publikace k dění kolem něj. Založil pozemkový spolek Milovické údolí pod Českým svazem ochránců přírody •Poprvé kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006 na prvním místě jako nezávislý za Stranu zelených. Ke zvolení mu chybělo 75 hlasů. Na dva roky vstoupil do SZ, ze které na základě nesouhlasu se směřováním stranické politiky vystoupil.
 • Podílí se na odhalování skutečností z doby nesvobody. Zásadní v této rovině je zveřejnění databáze zájmových osob StB na stránkách www.svazky.cz a zmapování děje jednoho okresuhttp://odboj.jicinsko.cz/.
 • Vstupuje do správních řízení ve věcech kácení stromů a nové výstavby „na zelené louce“. Protestoval proti prodeji zámku Staré Hrady, rušení lokálních železnic, neposkytování informací z činnosti krajského úřadu... •V roce 2013 obdržel osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. Stal se nejmladším uznaným odpůrcem minulého režimu.
 • Finanční odměna 100 tis. Kč, která je udělována k osvědčení, daroval na udržení bydlení pro nejchudší starousedlickou romskou rodinu v městě Libáň. Slavnostního udílení se na protest s poměry v zemi odmítl účastnit.
 • V roce 2014 spoluzakládá politické hnutí Kozí alternativa.
 • Na podzim roku 2014 kandidoval jako nezávislý do Senátu Parlamentu ČR ve volebním obvodu 39 – Krkonoše a Teplicko-Adršpašské skály. Získal podporu 5,8 %voličů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám