metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle, 21. října 2018. Svátek má Brigita.
Tak má okolí Masaryčky za pár let vypadat. Pohled z Havlíčkovy ulice.
Větší foto
Tak má okolí Masaryčky za pár let vypadat. Pohled z Havlíčkovy ulice. | foto: ZAHA HADID ARCHITECTS

Do konečné podoby okolí Masarykova nádraží může promluvit veřejnost

11. října 2018  6:42 Filip Jaroševský Metro.cz
Administrativní čtvrť s obchody a restauracemi, park, ale i moderně zrekonstruované nádraží s novými nástupišti. Tak má podle společnosti Penta za pár let vypadat okolí Masarykova nádraží.

Od pondělí 22. října bude do těchto plánů moct poprvé mluvit také veřejnost. Penta bude totiž přímo na nádraží prezentovat své návrhy a na stránkách projektu k nim bude možné podávat komentáře.„Akce bude vyvrcholením téměř deset let dlouhého procesu, během kterého se hledala nejlepší řešení. Do 27. října se budou na Masaryčce rovněž konat komentované vycházky s architektem Petrem Kučerou. Ten umožní veřejnosti objevit nepřístupné části nádraží a seznámit se s jeho téměř 170letou historií,“ říká pro deník Metro mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Penta se bude snažit naklonit si Pražany také tím, že bude na prostranství u ulice Na Florenci pořádat posezení s architekty. Na tomto místě již společnost před pár měsíci zbudovala rozhlednu, ze které je lépe vidět na místní staveniště. „Okno plánujeme v budoucnu zachovat. Po dostavění komplexu s ním však v této části již nepočítáme,“ dodává Mravinac.

Nádraží i jeho okolí se předělává dle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadid. V budoucnu by se mělo dle Penty stát nejen dopravním uzlem s napojením na letiště, ale také místem setkávání. Na nádraží přibudou také dvě další koleje, které umožní rychlé spojení centra s Letištěm Václava Havla a Kladnem. Z konceptu také vyplývá, že nad nimi chce Penta postavit zahradu. „Kolejiště bude nově zastřešeno. Na stříšce má vzniknout zahrada, ze které se cestující dostanou výtahem na nástupiště,“ doplňuje Mravinac. Komentáře

Hlavní zprávy

Auta u lamp zbaví trusu nové bodce

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2018  11:55

Holuby chce z Ládví vyhnat místní radnice. Jinde je plaší falešní dravci.  celý článek

Masaryk jako drsňák i frajer

Filmový prezident Masaryk
vydáno 21. října 2018  9:55

Prvního československého prezidenta zase hraje Huba. Pár hovorů již na plátně zažil.  celý článek

Jakpak se ručně točí kornouty

Redaktorka deníku Metro a majitel cukrárny v akci
vydáno 21. října 2018  6:20

Makový, matcha i s čokoládou. Do těch poctivých se vejde víc zmrzliny.  celý článek

První táta na rodičovské dovolené v historii AVU

Mikoláš Růžička se synem Tobiášem
vydáno 20. října 2018  14:55

Mikoláš Růžička na Akademii výtvarných umění (AVU) vystudoval a donedávna pracoval. Od začátku října je manžel herečky Andrey Růžičkové na dovolené, té...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám