metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Do Sedlce i Zdib půjde za pár let dojet tramvají

16. února 2018  14:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Příprava nové tratě z Vozovny Kobylisy postoupila o krok dál.

O tramvajovém propojení hlavního města s okrajovými částmi Prahy-východ a Prahy- západ se hovoří již nějakou dobu. Tento týden se však tento nápad konečně posunul o něco blíže k realizaci.

Středočeští krajští radní totiž rozhodli o tom, že zahájí investorské přípravy, které by v budoucnu měly umožnit výstavbu nové trati z Vozovny Kobylisy do Sedlce za Zdiby. Podle Heleny Frintové z krajského úřadu by mohla trať v budoucnu pokračovat dál ve směru na Líbeznice i na Letiště Vodochody.

Středočeská krajská správa a údržba silnic nyní coby investor zahajuje ohledně linky do Zdib jednání s pražským dopravním podnikem a zástupci pražského magistrátu. Práce je totiž nutné společně řádně zkoordinovat. Podle odhadů by se se stavbou mohlo začít v roce 2022.

„Pro tuto tramvajovou trať se Středočeský kraj pokusí zajistit dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury nebo případně jiného vhodného dotačního zdroje,“ uvádí mluvčí Frintová.

Další trať, kterou mají Středočeši v plánu s pražským dopravním podnikem zbudovat, by mohla vést z Prahy do Čestlic a Jesenice, tedy téměř na druhém konci metropole. Pro tuto trasu je nyní v přípravě aktualizace zásad územního rozvoje, jeden z podkladů pro plánování významných staveb. Trať do Čestlic by měla vést z Opatova či Hájů. Do Jesenice by se následně mělo jezdit přes Vestec z Depa Písnice.

Z dřívějších vyjádření obcí Zdiby, Sedlec, Čestlice a Jesenice je patrné, že by se místní ani radnice v budoucnu zbudování tramvajových kolejí až do jejich domova nebránili. Jejich obyvatelé si totiž od nápadu slibují úbytek aut. Jen zmiňovanými Zdiby jich denně projíždí více než patnáct tisíc. Naopak Čestlice, kam by mohla tramvaj vést rovněž, jsou obecně známé tím, že otevřeně vítají jakýkoliv kladný rozvoj obce.

Podle místního starosty Petra Šachla tu totiž donedávna nebyly peníze ani na obecní tělocvičnu. „Investor poskytl obci příspěvek na její rozvoj,“ komentoval starosta nedávný příspěvek od developera, který nedaleko obce staví obchodní dům.

Prodloužení metra A na letiště by vyšlo na 26,8 miliardy

  • Protáhnout áčko na Letiště Václava Havla by i s přípravnými pracemi zabralo jedenáct let. Vyplývá to z analýzy firmy Metroprojekt pro dopravní podnik.
  • Analýza je podkladem pro budoucí rozhodnutí vedení města, zda začít stavět. Součástí dokumentu je i možnost větvení trasy z Motola na Zličín.
  • Úsek na letiště by měl podle studie pět nových stanic, měřil by 6,86 kilometru a z Můstku na letiště by cesta trvala 25 minut. Trasa by zahrnovala nové stanice Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle, Staré Letiště a Letiště Václava Havla.
  • Největší vzdálenost by byla mezi Bílou Horou a Dědinou, a to 2,16 kilometru. Naopak nejkratší vzdálenost 0,88 kilometru by byla mezi Dědinou a Dlouhou Mílí. Zde by fungovala společně s plánovanou železniční stanicí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám