metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dopravní podnik letos sehnal pět set řidičů. Přesto stále chybí

11. listopadu 2018  6:49 Filip Jaroševský Metro.cz
Řidiči tramvají, autobusů i strojvedoucí metra jsou nejen v hlavním městě nedostatkovým zbožím. Tento problém řeší pražský dopravní podnik tím, že nabírá řidiče prakticky po celý rok. Podle jeho personálního ředitele Jiřího Špičky však chybí do optimálního počtu řidičů MHD zhruba sedm procent.

„V roce 2016 jsme získali 353 řidičů, za celý loňský rok to bylo 470 řidičů a za letošek do října evidujeme již 500 nových řidičů,“ říká pro deník Metro Špička s tím, že se například řady šoférů autobusů letos rozrostly o 276 lidí.

Ačkoliv se dopravci daří lákat novou krev lépe než dřív, stále mu chybí stovky zaměstnanců. Kromě zavedení řady benefitních příspěvků proto přistoupil i k flexibilnějšímu nabírání nových řidičů. Kromě standardního hrazení veškerého zaškolení a získání potřebných řidičských průkazů nabízí také možnost absolvovat autoškolu i v době, kdy ještě zájemce pracuje v jiném zaměstnání. I v takovém případě podnik náklady hradí.

„Tito uchazeči mohou rozšíření kvalifikace absolvovat u externí autoškoly, opět s kvalifikační dohodou,“ dodává mluvčí podniku Aneta Řehková.

Průměrný zaměstnanec pražského dopravního podniku si v minulém roce přišel na 36 608 korun. Průměrný plat řidiče MHD je pak 35 tisíc plus další benefity. Mezi ně patří například zlevněné zaměstnanecké jízdné i pro rodinné příslušníky, penzijní připojištění po roce výkonu práce, tři dny zdravotního volna s náhradou mzdy a pět týdnů dovolené. Dopravce nabízí také stravenky, placenou rekreaci či možnost dotovaného ubytování. „Zázemí velké společnosti s dlouholetou tradicí není dnes na trhu práce také úplně samozřejmostí,“ dodává Řehková.

S nedostatkem řidičů hromadné dopravy se potýkají i jinde. Třeba v Brně místní dopravce nabízel o letních prázdninách náborový příspěvek i sto tisíc korun. Ostravský dopravní podnik zase řeší chybějící lidi patnácti tisíci korun navíc hned po nástupu. S nadsázkou by se tak dalo říct, že problém se šoféry vyřeší až autonomní vozy bez řidičů. To je však hudba budoucnosti. 

Práci řidiče doporučuje ve spotu herec Matonoha

  • Pražský dopravní podnik přestěhoval náborovou kancelář a jezdí po pracovních veletrzích. Nejvíce je však slyšet o jeho reklamním spotu s Tomášem Matonohou.
  • Spot s jistou nadsázkou představuje povolání řidiče MHD. Pražský dopravce se spolu se Sdružením dopravních podniků České republiky snaží touto společnou aktivitou lákat nové uchazeče.
  • Nedostatek šoférů se v některých městech daří pomalu řešit, přesto jich v MHD stále chybí stovky. „Řešením by mohl být i nábor cizinců, ale ten může situaci řešit jen dílčím způsobem, neboť ve veřejné dopravě je důležitá i schopnost komunikace v českém jazyce a znalost reálií, umožňující aktivní komunikaci s cestujícími a poskytnutí informací či rady,“ říká předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.
  • Na trhu práce nyní v celém Česku chybí až deset a půl tisíc řidičů MHD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám