metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Robert Zich
Větší foto
Robert Zich | foto: Archiv

Dost biflování! Česká škola jde finskou cestou

27. března 2018  11:56 David Halatka Metro.cz
Nový obor v českém vysokém školství nabízí Vysokém učení technickém v Brně. Garanta zbrusu nového a v českých podmínkách unikátního oboru je Robert Zich.

Inspiroval se ve Finsku, kde působil 15 let. Své dítko, které je akreditováno pro následující školní rok, nazval Enterpreneurship and Small Business Development (ESBD), do češtiny jej stručně překládá jako Podnikatelství.

Jak bude studium ESBD probíhat?
Studenti dostanou nutný teoretický základ z ekonomie, managementu, marketingu, účetnictví, daní a práva. Zásadní je ale zkušenost ze simulovaného podnikání na virtuálním trhu. Je to prostředí vyvinuté finským partnerem, ke kterému máme díky dlouholeté spolupráci přístup. Studenti si vyzkouší vše, co je potřebné pro základní rozjezd firmy, a vyzkouší si to v mezinárodním prostředí při jednání s dalšími studentskými firmami. Nejde tedy o pouhou počítačovou simulaci bez reálného lidského faktoru. Na těchto základech pak budou stavět ve druhém ročníku, kde to vše začne opravdu.

Pokračujte...
Od druháku studenti fungují v týmech, ve kterých mají za úkol založit reálnou firmu a realizovat reálné projekty. Obsahem výuky nejsou primárně klasické přednášky a cvičení, ale společné workshopy, týmové učení, konzultace a podnikatelské projekty. Studenti nečekají, až jim někdo dá příležitost, ale vytvářejí si vlastní.

Znamená to, že si někde založí firmu a chodí jen na konzultace?
To určitě ne. Ani náhodou. Nejlepší na tom všem je, že na fakultě právě postupně rekonstruujeme prostory, ve kterých studenti budou mít své kanceláře, místnosti pro workshopy, jednání s klienty a pro všechny další aktivity, které s učením souvisí. Třeba i místo, kde si uvaří kávu přesně takovou, na jakou budou mít chuť. Celý program je založen na koučinku a na tom, že studenti si v maximálně možné míře vybírají, které oblasti chtějí rozvíjet nad rámec toho, co je nutné pro chod firmy.

Kde všude se mohou absolventi uplatnit?
Víte, co je mým tajným cílem? Aby absolventi vůbec neřešili, který magisterský program chtějí studovat, ale spíše to, zda vůbec magisterské studium chtějí a potřebují. Pokud budou podnikat nebo se rozhodnou pro práci v nějaké firmě hned po bakalářském studiu, pak program splní svůj účel. Tento obor, přestože se zaměřuje na podnikání, poskytne vynikající úroveň znalostí a dovedností, uplatnitelných jak ve vlastním podniku, tak v jakékoli jiné firmě.

Dokdy se mohou zájemci o obor přihlásit?
Uzávěrka přihlášek je do 30. dubna. Přijímací zkoušky mají podobu skupinového osobního pohovoru. Žádné standardizované testování nebude. Cena za rok studia dělá 39 tisíc korun pro uchazeče z EU.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám