metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 30 °C

Čtvrtek, 20. září 2018. Svátek má Oleg.
Robert Zich
Větší foto
Robert Zich | foto: Archiv

Dost biflování! Česká škola jde finskou cestou

27. března 2018  11:56 David Halatka Metro.cz
Nový obor v českém vysokém školství nabízí Vysokém učení technickém v Brně. Garanta zbrusu nového a v českých podmínkách unikátního oboru je Robert Zich.

Inspiroval se ve Finsku, kde působil 15 let. Své dítko, které je akreditováno pro následující školní rok, nazval Enterpreneurship and Small Business Development (ESBD), do češtiny jej stručně překládá jako Podnikatelství.Jak bude studium ESBD probíhat?
Studenti dostanou nutný teoretický základ z ekonomie, managementu, marketingu, účetnictví, daní a práva. Zásadní je ale zkušenost ze simulovaného podnikání na virtuálním trhu. Je to prostředí vyvinuté finským partnerem, ke kterému máme díky dlouholeté spolupráci přístup. Studenti si vyzkouší vše, co je potřebné pro základní rozjezd firmy, a vyzkouší si to v mezinárodním prostředí při jednání s dalšími studentskými firmami. Nejde tedy o pouhou počítačovou simulaci bez reálného lidského faktoru. Na těchto základech pak budou stavět ve druhém ročníku, kde to vše začne opravdu.

Pokračujte...
Od druháku studenti fungují v týmech, ve kterých mají za úkol založit reálnou firmu a realizovat reálné projekty. Obsahem výuky nejsou primárně klasické přednášky a cvičení, ale společné workshopy, týmové učení, konzultace a podnikatelské projekty. Studenti nečekají, až jim někdo dá příležitost, ale vytvářejí si vlastní.

Znamená to, že si někde založí firmu a chodí jen na konzultace?
To určitě ne. Ani náhodou. Nejlepší na tom všem je, že na fakultě právě postupně rekonstruujeme prostory, ve kterých studenti budou mít své kanceláře, místnosti pro workshopy, jednání s klienty a pro všechny další aktivity, které s učením souvisí. Třeba i místo, kde si uvaří kávu přesně takovou, na jakou budou mít chuť. Celý program je založen na koučinku a na tom, že studenti si v maximálně možné míře vybírají, které oblasti chtějí rozvíjet nad rámec toho, co je nutné pro chod firmy.

Kde všude se mohou absolventi uplatnit?
Víte, co je mým tajným cílem? Aby absolventi vůbec neřešili, který magisterský program chtějí studovat, ale spíše to, zda vůbec magisterské studium chtějí a potřebují. Pokud budou podnikat nebo se rozhodnou pro práci v nějaké firmě hned po bakalářském studiu, pak program splní svůj účel. Tento obor, přestože se zaměřuje na podnikání, poskytne vynikající úroveň znalostí a dovedností, uplatnitelných jak ve vlastním podniku, tak v jakékoli jiné firmě.

Dokdy se mohou zájemci o obor přihlásit?
Uzávěrka přihlášek je do 30. dubna. Přijímací zkoušky mají podobu skupinového osobního pohovoru. Žádné standardizované testování nebude. Cena za rok studia dělá 39 tisíc korun pro uchazeče z EU.Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Byla zábava zkusit si věci, které jsem na deskách neměl

Ondřej Ládek v civilu
vydáno 19. září 2018  14:45

Ondřej Ládek vydává pod přezdívkou Xindl X pozítří šestou studiovou desku. Nese název Sexy Exity a přináší pestrou škálu písní. Autor většiny z nich se v...  celý článek

„Začalo to vlaštovkou de luxe,“ říká spisovatel Václav Šorel

Z publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví...
vydáno 19. září 2018  11:32

Podzimní Velký knižní čtvrtek nabídne patnáct novinek napříč žánry. Na pultech knihkupců se objeví mimo jiné i publikace Vzduch je naše moře – Historie...  celý článek

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám