metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle, 21. října 2018. Svátek má Brigita.
(ilustrační foto)
Větší foto
(ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Drahý bicykl je výrazem úspěchu

1. července 2018  13:51 Pavel Hrabica Metro.cz
Ti, kteří se hýbou, na sportu nešetří. Někteří z nás utrácejí ročně statisíce.

Cyklistika patří v Česku k nejoblíbenějším amatérským sportům. Dokonce nahrazuje dříve populární golf nebo drahé lyžování. „Kamarád má tři děti, a když si spočítal, kolik by stálo vybavení pro celou rodinu včetně skipasů na českých horách, přešla celá rodina na kola,“ líčí osobní zkušenost bývalý profesionální biker Radim Kořínek, který provozuje profesionální tým a současně obchoduje s jízdními koly.Ale ani jízda na kole není podle Kořínka zadarmo. U špičkového modelu stojí pravidelná servisní prohlídka až deset tisíc korun, tedy stejně jako u auta. Přesto je dost těch, kteří tyto peníze rádi investují.

„Setkávám se i s tím, že si bohatí lidé koupí horské kolo za sto padesát tisíc, i když by jim stačilo za dvacet,“ dodává Kořínek. Důvod? Stejně jako auto vyjadřuje sportovní vybavení jejich sociální status.

Přesto většina z nás investuje ročně do sportu podstatně méně. „Průměrná česká rodina utratí ročně za sport asi deset a půl tisíce korun,“ říká Lukáš Macura z agentury Kantar, která zpracovala zákaznický průzkum pro Českou spořitelnu. U jednotlivce dosahuje tato částka zhruba čtyři a půl tisíce korun. Do této částky dotazovaní nezahrnuli dlouhodobě pořizované vybavení, jako jsou právě jízdní kola, ale spíš průběžně dokupované doplňky nebo náklady na cestování za sportem či vstupné do sportovních areálů a výdaje ze trenéry.

Nejméně utrácíme za stolní tenis, ročně nás stojí necelých osm set. Třetím nejlevnějším sportem, který Češi provozují, je běhání. Dáme za ně kolem tisícikoruny. „Češi jsou svým způsobem triatlonový národ,“ vysvětluje Macura z Kantaru. „Jezdíme na kole, běháme a plaveme,“ upřesňuje. Stále více vedle náčiní utrácíme také za chytré aplikace a měřicí zařízení. Protože rádi sledujeme své výkony a porovnáváme se s ostatními.Komentáře

Hlavní zprávy

Auta u lamp zbaví trusu nové bodce

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2018  11:55

Holuby chce z Ládví vyhnat místní radnice. Jinde je plaší falešní dravci.  celý článek

Masaryk jako drsňák i frajer

Filmový prezident Masaryk
vydáno 21. října 2018  9:55

Prvního československého prezidenta zase hraje Huba. Pár hovorů již na plátně zažil.  celý článek

Jakpak se ručně točí kornouty

Redaktorka deníku Metro a majitel cukrárny v akci
vydáno 21. října 2018  6:20

Makový, matcha i s čokoládou. Do těch poctivých se vejde víc zmrzliny.  celý článek

První táta na rodičovské dovolené v historii AVU

Mikoláš Růžička se synem Tobiášem
vydáno 20. října 2018  14:55

Mikoláš Růžička na Akademii výtvarných umění (AVU) vystudoval a donedávna pracoval. Od začátku října je manžel herečky Andrey Růžičkové na dovolené, té...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám